wtorek, 27 marca 2018

Badanie elektroneurograficzne

Elektroneurografia to badanie neurologiczne, którego celem jest ocena funkcji nerwów obwodowych. W związku z tym ENG jest pomocne w diagnozie wielu chorób układu nerwowego. Na czym polega badanie elektroneurograficzne i jakie są wskazania do jego wykonania? Badanie elektrofizjologiczne w miastenii jest szczególnego rodzaju. Nerw stymuluje się bodźcem o bardzo dużej sile i bada kolejne odpowiedzi, które, jeśli są coraz słabsze, potwierdzają diagnozę miastenii.


Badanie elektroneurograficzne

Jak wygląda badanie elekrtoneurografii? Wykonując badanie emg wykorzystujemy elektrody powierzchniowe umieszczone na skórze bezpośrednio nad mięśniem unerwianym przez dany nerw obwodowy. Badania elektrodiagnostyczne, które stanowią podstawę diagnostyki w chorobach nerwowo-mięśniowych, ale również są stosowane w wielu przypadkach chorób neurologicznych w diagnostyce różnicowej, dzielą się na badania elektroneurograficzne (ENG – electroneurography) oraz badania elektromiograficzne (EMG – electromyography). W badaniu ENG ocenia się przewodnictwo w nerwach obwodowych.


W tym celu nakleja się na kończynę dwie elektrody i stymuluje odpowiednie punkty prądem uzyskując w ten sposób odpowiedz z badanego nerwu. Czy badanie elektroneurograficzne i elektromiograficzne jest bolesne? Większość pacjentów znosi badanie bez większych problemów.


Prąd stosowany do stymulacji ma niewielkie natężenie maksymalnie do 1mA. Elektromiografia (EMG) to badanie elektrofizjologiczne, którego celem jest ocena funkcji układu mięśniowego, a także obwodowego układu nerwowego. Elektroda igłowa jest cienka i zazwyczaj jej wkłucie nie jest bolesne.


EMG jest pomocne w diagnostyce wielu chorób nerwowo-mięśniowych, ponieważ pozwala zlokalizować zmiany patologiczne w mięśniach, ustalić ich wielkość i charakter, a także określić dynamikę procesu chorobowego w badanym mięśniu. W czasie przeprowadzania badania ważne jest, aby pacjent był zrelaksowany i odprężony, nie. Mierzone wahania potencjałów widoczne są na monitorze, mogą być również przekształcone na sygnał akustyczny, słyszalny przez głośnik. W stanie spoczynku w mięśniu nie stwierdza się czynności bioelektrycznej (cisza elektryczna). Badanie wykonuje się za pomocą elektrod igłowych, w spoczynku i podczas skurczu mięśnia.


W przypadku zimnej kończyny zachodzi konieczność jej ogrzania za pomocą np. Jeśli badanie zostanie przeprowadzone na zimnej kończynie możemy otrzymać fałszywie. Wykonywane jest to podczas czynności spoczynkowej, dowolnego ruchu oraz wysiłku maksymalnego. ENG), badanie właściwe, tj.


Prawdopodobnie uszkodzenie nerwu promieniowego z ucisku, wskazana konsultacja neurologiczna, ew. I piętrze ( korytarz poradni) w gabinecie nr 9. Odpowiedź udzielona automatycznie Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników. Bodźce te wysyłane są za pośrednictwem elektrod umieszczonych na skórze pacjenta.


Pracownia posiada najnowocześniejszy aparat do badań EMG w Warszawie. Wykonuje badania na potrzeby: oddziałów szpitalnych, poradni przyszpitalnych oraz pacjentów ambulatoryjnych (także bez skierowania - odpłatnie). Projekty realizowane w ramach ZPORR Szpital aktywnie pozyskuje środki Unijne, w celu leczenia Pacjentów na najwyższym poziomie. Badanie EMG (elektromiografia) jest jednym z podstawowych badań w rozpoznawaniu chorób mięśni i nerwów obwodowych.


Do badania elektromiograficznego stosujemy elektrody igłowe wbijając je w wybrane mięśnie. PRZYGOTOWANIE DO BADANIA. W dniu badania należy umyć badaną część.


Badanie elektroneurograficzne

Badanie to pozwala ustalić lokalizację i charakter zmian patologicznych w mięśniach, oraz ocenić dynamikę procesu chorobowego. Badanie ENG wykonuje się w celu określenia czy występuje uszkodzenie nerwu lub nerwów obwodowych rąk lub nóg w przypadku ich bólu, osłabienia, uczucia pieczenia, mrowienia. Wskazaniami do wykonania badania są objawy uszkodzenia nerwów obwodowych, podejrzenie miastenii czy pooperacyjne leczenie z powodu miastenii.


Są to metody nieinwazyjne lub małoinwazyjne, służące do diagnostyki chorób nerwowo-mięśniowych. W pracowni EMG przeprowadzane są badania elektroneurograficzne(ENG) – badanie przewodnictwa nerwowego oraz elektromiograficzne (EMG)- badanie mięśni elektrodą igłową. Jest to badanie oceniające czynność nerwów na podstawie pomiaru odpowiedzi na kontrolowane bodźce elektryczne za pomocą elektrod. W czasie badania rejestrowane są zmienne bioprądy z mięśni w spoczynku i podczas wysiłku w postaci wykresów.


Zakład opieki zdrowotnej Neuromedica Łódź oferuje kompleksową opiekę medyczną jak chirurgia naczyniowa, badania eeg, emg i usg, doppler oraz terapię biofeedback. Neurolog dziecięcy, psycholog i pozostali lekarze zapraszają na konsultacje medyczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty