Jest to rodzaj bólu przewlekłego. Przyczyną bólu neuropatycznego jest zaburzenie funkcjonowania układu nerwowego w część obwodowej lub ośrodkowej, bądź obu. Co to jest ból neuropatyczny?
Bóle neuropatyczne to zespoły specyficznych objawów, będące efektem uszkodzenia bądź choroby ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego. Układ nerwowy jest złożonym systemem, który kontroluje wszystkie procesy zachodzące w organizmie. Powodują go uszkodzenia lub choroby wpływające na części układu nerwowego, często bez oczywistych dowodów fizycznych.
Ból neuropatyczny jest spowodowany urazami lub nieprawidłowym działaniem układu nerwowego. Powstawanie bólu neuropatycznego związane jest z uszkodzeniem, uciśnięciem lub patologicznymi zmianami w neuronach. Ale nawet gdy jego przyczyny miną, bywa, że pozostaje. Nerw wciąż krzyczy, że jest uszkodzony.
Z różnych przyczyn przewodzi impulsy elektryczne w sposób spaczony, co więcej – sam je generuje. Jak jest leczony ból neuropatyczny? Leczenie może obejmować leki przeciwdepresyjne, opioidy, niesterydowe leki przeciwzapalne (NSAID), leki przeciwdrgawkowe, jednak tylko niektóre z nich to środki zaakceptowane w leczeniu bólu neuropatycznego.
Dlatego też, ból neuropatyczny można podzielić na obwodowy ból neuropatyczny, ośrodkowy ból neuropatyczny lub.
Co ważne, przyczyną bólu neuropatycznego mogą być choroby i urazy krążków międzykręgowych, jednak ich omówienie leży poza zakresem tego artykułu. W rozpoznawaniu bólu neuropatycznego należy zachować bardzo duży stopień podejrzliwości, ponieważ może on rozwijać się wolno wraz z upływem czasu. Pierwszym objawem jest pieczenie kończyn dolnych i bolesne drętwienie nóg.
Neuropatia alkoholowa znacznie osłabia siłę mięśni, doprowadza do zaburzeń odczuwania temperatury, uderza także w krtań, przez co charakterystyczna jest dla niej chrypka. Klasyfikacja, pomiar i odczuwanie bólu? Być może wyrażenie: ból neuropatyczny słyszysz po raz pierwszy.
Okazuje się jednak, że gdy powiemy Ci, że jest to ból, uczucie kłucia bądź drętwienia, jakie pojawia się w nocy w naszych dłoniach i stopach, być może przyznasz, że sam go doświadczasz. Bóle neuropatyczne mogą wynikać z uszkodzeń układu nerwowego obwodowego i ośrodkowego, przy czym prawie zawsze związane są z zaburzeniami czucia. W terapii neuropatii lekarze mają do dyspozycji zaplecze farmakologiczne, w tym leki, które działają przeciwzapalnie i potrafią co najmniej zmniejszyć ból. Większość tych leków, aby uzyskać ich efekt łagodzący ból wymaga przyjmowania ich przez okres co najmniej kilku tygodni.
Niestety pacjenci, którzy nie zostali o tym wcześniej poinformowani, przerywają leczenie po kilku dniach, jeśli nie widzą jego efektów. Finalnie bardzo ważne jest również monitorowanie procesu leczenia. Istnieje wiele przyczyn bólu neuropatycznego, a jest to często trudne część diagnozy.
Nerw ból jest trudny do zdiagnozowania i leczenia. Celem leczenia jest zmniejszenie nasilenia bólu o więcej niż w skali VAS (ang. Visual analogue scale), co udaje się uzyskać u ponad chorych.
W zależności od amplitudy stymulacji baterie stymulatora muszą być wymieniane co 2-lat. Leczenie samego bólu neuropatycznego obejmuje również metody niefarmakologiczne i interwencyjne. Jakie jest leczenie bólu neuropatycznego?
Różne leki stosowane są w celu leczenia bólu neuropatycznego. Ból jest odczuciem subiektywnym, dlatego jest nim wszystko to, co chory w ten. Ból ten powstaje, jak sama nazwa wskazuje, w wyniku uszkodzenia układu nerwowego. Szacuje się, że blisko procent populacji cierpi na ból neuropatyczny.
Ból ten jest przez wielu uznawany jako zjawisko zagadkowe, ponieważ niestety słabo reaguje na podejmowane próby leczenia. Najczęstsze zespoły bólu neuropatycznego to ból rdzeniowy, ból ośrodkowy, neuropatia cukrzycowa, ból fantomowy, neuropatie obwodowe, które zostaną opisane w dalszej części. Ból nocyceptywny jest bólem jaki pacjent odczuwa podczas poparzenia się, ukłucia, bądź skręcenia stawu skokowego.
Ten typ bólu można sprawnie. Analizując powyższe doskonale widoczne jest to, że przyczyn neuropatii wyróżnia się wyjątkowo dużo. Co ciekawe jednak, u dość dużego odsetka pacjentów – bo nawet u spośród wszystkich chorujących – nie udaje się odnaleźć przyczyny występujących zaburzeń i wtedy ich neuropatię określa się jako idiopatyczną.
Masz racje Marku nie wiadomo komu wierzyc ale najlepiej wyprubowac czegos na wlasnej skorze tym bardziej ze taka glowna choroba z ktora walcze jest wrzodziejace zapalenie jelita grubego to bardzo podstepna i upierdliwa choroba ,ponad rok mialam spokuj od wczoraj znow sie uaktywnila i daje mi popalic jelito boli jak cholera jedyne co moge zrobic to dieta i zwiekszona doza leku. To choroba nerwów obwodowych - struktur przekazujących impulsy pomiędzy różnymi częściami organizmu. Jeżeli proces chorobowy lub uszkodzenie dotyczy wielu nerwów.
Ich obecność może znacząco utrudniać efektywne leczenie bólu nie tylko neuropatycznego. W przypadku postępowania farmakologicznego ważne jest, aby starać się ustalić co jest przyczyną BN – ucisk na nerw, uszkodzenie, czy całkowite przerwanie jego struktury. Pozwoli to na wybranie optymalnej metody zwalczania bólu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.