czwartek, 12 stycznia 2017

Tkanka nerwowa funkcje

Neurony występują w całym układzie nerwowym i składają się z ciała komórki. Są to komórki nerwowe, które są zdolne do przewodzenia impulsów nerwowych w odpowiedzi na różnorodne bodźce. Tkanka nerwowa: Tkanka nerwowa jest zbudowana z neuronów.


Tworzą one układy, których zadaniem jest koordynowanie wszystkich czynności życiowych organizmu. Oprócz neuronów do tkanki nerwowej należą komórki glejowe. Odbiera impulsy ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego, przewodzi je do mózgu i rdzenia kręgowego oraz reguluje i koordynuje funkcjonowanie organizmu.

Pełnią one funkcje ochronne i uczestniczą w odżywianiu neuronów. Niektóre mają zdolność do fagocytozy. Między neuronami mogą występować pewne różnice w wyglądzie dotyczące liczby i rozmieszczenia wypustek. Funkcją tej tkanki jest odbieranie informacji ze środowiska, przekazywanie bodźców jako impulsu, pobudzanie tkanki mięśniowej do pracy. Anatomicznie tkanka nerwowa tworzy ośrodkowy układ nerwowy (OUN) oraz obwodowy układ nerwowy.


Zarówno w OUN jak i układzie obwodowym obok komórek nerwowych występują komórki glejo-we, które wobec komórek nerwowych pełnią funkcje ochronne i odżywcze. Zasadnicza funkcja tkanki nerwowej, tworzącej układ nerwowy to:. Ośrodkowy układ nerwowy, (3) — rdzeń kręgowy.


Tkanka nabłonkowa: Tkanka nabłonkowa zbudowana jest z jednej, bądź wielu warstw, ściśle do siebie przylegających komórek, osadzonych na cienkiej, białkowo - polisacharydowej warstwie, zwanej błona podstawową.

Dzięki błonie podstawowej nabłonki wykazują dużą elastyczność i odporność na odkształcenia. Funkcje: Najważniejszą funkcją tkanki mięśniowej jest jej kurczliwość. Inną funkcją wynikającą z kurczliwości jest wytwarzanie energii w postaci ciepła.


Budują ją bardzo charakterystyczne komórki nerwowe. Komórka nerwowa – ultrastruktura Wielkość od ok. Odbiera, przekazuje i reaguje na bodźce pochodzące ze środowiska zewnętrznego, jak na przykład dotyk, temperatura czy światło. Komórki nerwowe, nazywane neuronami, są komórkami wysoce wyspecjalizowanymi i jako takie utraciły zdolność do podziału. Zbudowana jest z komórek nerwowych, czyli neuronów, mających specyficzny kształt i tworzących gęste sieci lub długie włókna.


Tkankę nerwową cechuje brak zdolności do. Neuron posiada często ciało gwiaździstego kształtu, w którym znajdują się organelle komórkowe, oraz 2. Tkanka łączna właściwa pełni funkcje zrębu narządów w organizmie człowieka, który często jest określany jako szkielet narządu. Podtrzymuje miąższ narządów, co umożliwia ich sprawne funkcjonowanie, stanowi mechaniczną ochronę pozostałych tkanek i narządów. W obrębie tkanki łącznej właściwej prowadzony jest transport.


Jaką inną klasyfikację ma tkanka nerwowa? Neurony w niej mogą pełnić różne funkcje, więc wśród nich istnieje szereg typów, w tyAferent komórki nerwowe są wrażliwe, dośrodkowe. Komórki te mają niewielki rozmiar (w stosunku do innych komórek tego samego typu), mają rozgałęziony dendryt i są związane z funkcjami. Pełni on głównie funkcje ochronne, zapobiega mechanicznym uszkodzeniom tkanek leżących głębiej. Chroni je też przed bakteriami i pierwotniakami oraz przed wysychaniem.


Warstwy wierzchnie tego nabłonka stale się złuszczają, a ich miejsce zajmują komórki z warstw głębszych.

Tkanka łączna zbudowana jest z komórek zróżnicowanych pod względem morfologicznym i fizjologicznym oraz substancji międzykomórkowej. Zrąb substancji międzykomórkowej stanowi bezpostaciowa substancja podstawowa, w której zanurzone są włókna białkowe. Ze względu na pełnione funkcje neurony dzieli się na: czuciowe.


Tkanka glejowa pełni, poza funkcją mechaniczną, funkcję odżywczą, izolującą, obronną i regeneracyjną. Tkanka to zespół komórek pełniących ściśle określoną funkcję. Tkanki tworzą narządy, natomiast narządy składają się na układy czynnościowe, jak układ pokarmowy czy nerwowy. Układy tworzą jedną powiązaną funkcjonalnie całość, czyli organizm.


Tkanka nabłonkowa, tkanka graniczna, nabłonek (łac. epithelium-nabłonek, textus epithelialis-tkanka nabłonkowa) – tkanka zwierzęca. Zawiązki nabłonka pojawiają się już w stadium blastuli, ale może się on różnicować znacznie później z listków zarodkowych: ektodermy, entodermy, mezodermy, albo zależnie od grupy systematycznej zwierząt i narządu. Test maturalny z biologii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty