czwartek, 26 stycznia 2017

Kiedy dziecko raczkuje

Pamiętajmy, że kiedy dziecko raczkuje , może niezauważenie przejść z jednego pokoju do drugiego. Zamykajmy więc drzwi i obserwujmy, co dziecko robi. W czasie, kiedy maluch odkrywa raczkowanie, trzeba utrzymywać podłogi i dywany w jak najdokładniejszej czystości. Raczkowanie to jeden z najważniejszych etapów w rozwoju niemowlaka.


Zanim dziecko zrobi pierwsze kroki, zdobywa świat na czworakach. Dowiedz się, kiedy dziecko zaczyna raczkować i czy należy się martwić, jeśli ominie ten etap rozwoju.

Mimo, iż rozwój ruchowy dzieci przebiega indywidualnie, w wielu przypadkach odbywa się zgodnie on z pewnym schematem. Schemat ten określa przeciętny wiek, w którym maluszek osiąga kolejny etap w swoim rozwoju. To, kiedy dziecko siada czy zaczyna raczkować jest indywidualną sprawą, zależną od wielu czynników. Jednak nie każde dziecko raczkuje.


Dlaczego tak się dzieje? Kiedy niemowlę zaczyna raczkować? W tej sprawie nie ma określonej z góry normy. Jedno dziecko zaczyna raczkować w wieku kilku, inne kilkunastu miesięcy.

Witam, Mówi się, że roczne dziecko ma opanowane raczkowanie dlatego też uważam, że nie ma Pani powodów do niepokoju. Utworzone schematy dotyczące rozwoju dziecka nie mają przebiegać z dokładnością do do jednego dnia. Dziecko spokojnie poszczególne etapy może opanować z 2-miesięcznym opóźnieniem, a nawet dłużej. Nie ma określonej z góry normy, która mówiłaby o tym, kiedy dziecko powinno zacząć raczkować. Niektóre maluchy zaczynają się przemieszczać już w wieku kilku miesięcy, inne znacznie później.


Witam wszystkie mamusie, mam takie pytanie odnośnie raczkowanie dzieci. Moje dziecko nie raczkuje. Po lekturze numeru specjalnego Dziecka Pierwszy rok życia jestem nieco zaniepokojona.


Maia w ogole nawet sie nie przymierza do tego za to juz chodzi trzymana pod paszki! Jeśli dziecko ma już dziesięć miesięcy i nic nie zapowiada się na wielkie wydarzenie w postaci samodzielnego siadania, to warto kontrolnie udać się do pediatry. Oceniając dziecko i zbierając dane z wywiadu (np. kwestia raczkowania) lekarz może uznać, że potrzebne jest skierowanie do neurologa i fizjoterapeuty. Część niemowlaków uczy się tego nieco później – w okolicach miesiąca. Dotyczy to szczególnie chłopców.


Rodzice z niecierpliwością wypatrują tego momentu u swoich dzieci. Każde dziecko ma swój własny rytm i tempo rozwoju. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy dziecko powinno zacząć raczkować, ponieważ każde niemowlę rozwija się trochę inaczej.


Na pewno jednak jest to bardzo ważny etap przed nauką samodzielnego chodzenia, czyli przejścia z pozycji siedzącej do stojącej, bez konieczności szukania.

Nasi eksperci podpowiedzą ci, kiedy niemowlę raczkuje, o czym świadczy brak raczkowania i jak ta umiejętność wpływa na naukę chodzenia. Masz wątpliwości, czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo? W którymś z ostatnich numerów M jak Mama jest tekst o raczkowaniu. Generalnie nie każde niemowlę raczkuje, część dzieci (jakieś proc) pomija ten etap, i wcale się gorzej przez to nie rozwijają.


Można próbować zachęcić malca do raczkowania, kładąc przed nim w pewnej odległości ulubioną zabawkę. Ale zanim osiągnie tę umiejętność, długo się do niej przygotowuje. Najpierw zaczyna od turlania się, potem przyjchodzi kolej na pełzanie i kołysanie się w przód i tył. Znajdziesz tu również przedszkola, przepisy kulinarne, pomysły na zabawy, bajki i opowiadania dla dzieci, bazę imion i inne.


Można jednak wyróżnić pewne etapy rozwojowe, które u wszystkich dzieci występują w podobnym czasie. Jednym z nich jest raczkowanie – chodzenie na czworakach poprzedza etap samodzielnego chodzenia i ma bardzo korzystny wpływ na. Maluch raczkuje przeciętnie przez 2-miesiące. Gdy zaczyna wstawać, można spróbować podtrzymywać dziecko za rączki, jednak nie na siłę. Chodzenie na czworakach to ogromny krok rozwojowy w życiu każdego maleństwa.


Proces ten wymaga naprzemienności, dlatego dziecko, które raczkuje, jednocześnie ćwiczy także swój umysł. Dziecko do raczkowania przygotowuje się już od urodzenia. Jest to ważny, ale też trudny etap rozwoju. Leżące początkowo dziecko uczy się najpierw obracać na brzuszek, później na swój sposób się przemieszcza, pełza, obraca wokół własnej osi. Dlatego zachęcaj do raczkowania, ale nigdy nie zmuszaj.


Przygotowanie do raczkowania. Nie ma złego stylu raczkowania (nawet jeśli Twoje dziecko raczkuje do tyłu) – dopóki Twoje dziecko się przemieszcza to jego styl raczkowania jest prawidłowy. Jak tylko Twoje dziecko wkroczy w etap raczkowania, przekonasz się, że jego chęć poznawania otoczenia jest nie do zatrzymania. Nasze dziecko, jeśli dobrze i prawidłowo się rozwija to powinno w określonym czasie siedzieć i raczkować. Rodzice przykładają do tego wiele uwagi, ale czy aby na pewno ma to takie znaczenie?


Ma, ale nie do końca w takim sensie jak nam się wydaje. Padło pytanie o to, kiedy dziecko powinno zacząć raczkować, i podtrzymuję to, co napisałapowinno do miesiąca. Te przedziały to normy, tylko i wyłącznie. To, co wykracza poza nie, warto skonsultować.


Ponadto raczkowanie powoduje symetryczny rozwój mięśni, lepsze przygotowanie do chodzenia. Dzieci raczkujące są początkowo sprawniejsze fizycznie i lepiej skoordynowane. Oczywiście nie każde dziecko raczkuje, są też dzieci, które najpierw zaczynają chodzić, a potem raczkować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty