poniedziałek, 30 stycznia 2017

Splot szyjny

Prowadzone przez nie włókna docierają do splotu i przeplatają się ze sobą. Powstają z nich pnie nerwów, które zaopatrują unerwiane narządy czuciowo i ruchowo. Leży na szyi w trójkącie bocznym.


Splot szyjny

Nerwy wychodzące z tego splotu dzielą się na nerwy czuciowe, czyli skórne, oraz na nerwy i włókna ruchowe. Oddaje gałęzie skórne oraz gałęzie mięśniowe. Gałęzie skórne wychodzą spod mięśnia mostkowo-obojczykowego. Rozchodząc się wachlarzowato rozgałęziają się na: nerw pot.


Część powierzchowną” splotu tworzą cztery czuciowe gałęzie końcowe: nerw uszny wielki, nerw potyliczny mniejszy, nerwy nadobojczykowe oraz nerw. CII rozciąga się między przednim i bocznym mięśniem prostym głowy, pozostałe przednie gałęzie - między przednimi i tylnymi mięśniami międzykręgowymi, za tętnicą kręgową. Nerwy rdzeniowe – budowa, podział Nerwy rdzeniowe – budowa, podział.


Learn vocabulary, terms, and more with flashcards, games, and other study tools. W odcinku szyjnym jest par nerwów rdzeniowych - z ich gałęzi brzusznych powstają dwa sploty: splot szyjny (plexus cervicalis), utworzony z gałęzi od pierwszego do czwartego nerwu szyjnego i splot ramienny (plexus brachialis), w skład którego wchodzą gałęzie od piątego do ósmego szyjnego i pierwszego nerwu piersiowego. Od splotu ramiennego odchodzą nerwy do kończyny górnej: nerw łokciowy, nerw promieniowy, nerw pośrodkowy, nerw pachowy, a także i nerw mięśniowo-skórny, ponadto nerwy skórne przyśrodkowe ramienia i przedramienia. Splot ramienny jest utworzony z gałęzi przednich od piątego do ósmego nerwu szyjnego oraz z pierwszego piersiowego.


Stanową one pięć korzeni splotu. Splot szyjny unerwia szyję i częściowo głowę. W dole nadobojczykowym korzenie splotu łączą się w trzy pnie: górny, środkowy i dolny, z których w jamie pachowej powstają trzy pęczki.


W związku z jego położeni. Potocznie splot trzewny jest określany mianem splotu słonecznego. Jest to skupisko połączeń neuronów, jedno z wielu w naszym organizmie (poza splotem trzewnym wyróżniamy, m.in.: splot ramienny, szyjny, krzyżowy, sercowy).


Splot trzewny wchodzi w skład autonomicznego (wegetatywnego) układu nerwowego, który unerwia narządy wewnętrzne. Translation memories are created by human, but computer aligne which might cause mistakes. They come from many sources and are not checked.


Splot ramienny to struktura, która zaopatruje kończynę górną i obręcz barkową w unerwienie ruchowe i czuciowe. Jego rola jest istotna ze względu na liczne funkcje pełnione przez rękę. Stan kręgosłupa szyjnego wpływa znacząco na powstawanie dolegliwości bólowych i dysfunkcji ruchowych. Splot nerwowy (łac. plexus) – to miejsce w którym dochodzi do wymieszania się nerwów między sobą, wyróżniamy prawie 1splotów nerwowych, najważniejsze z nich są utworzone przez odgałęzienia brzuszne nerwów rdzeniowych.


Wyróżniamy sploty nerwów: szyjny, ramienny, lędźwiowy i. Powstaje z gałęzi przednich nerwów rdzeniowych C1-C które znajdują się po tej samej stronie rdzenia kręgowego. Najdłuższą jego gałęzią jest nerw przeponowy. The plexus is situated oppostie the upper four cervical vertebræ, in front of the Levator scapulæ and Scalenus medius, and covered by the Sternocleidomastoideus.


C1-C– GAŁĘZIE BRZUSZNE połączone za pomocą pętli. W okolicy bocznej szyi, między m. Pokryty powięzią szyi (blaszką przedkręgową) i m. Sam splot leży bocznie i do przodu od wyrostków poprzecznych górnych kręgów szyjnych, przed głębokimi mięśniami szyi. Od strony przedniej przykryty jest blaszką.


Oprócz splotu trzewnego mamy jeszcze kilkadziesiąt innych splotów nerwowych (prawie sto), między innymi splot szyjny , ramienny, krzyżowy i lędźwiowy. Wydaje się, że splot słoneczny jest najpopularniejszym z nich. Splot trzewny należy do splotów autonomicznych, czyli takich, które wchodzą w skład autonomicznego układu nerwowego. Splot barkowy (splot ramienny) to splecione gałązki nerwów rdzeniowych, które przebiegają przez rdzeń kręgowy.


Są pokryte od strony bocznej i przedniej mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy, to spoczywa na czołowej stronie grupy głębokich mięśni szyi. Splot ramienny (łac. plexus brachialis) jest grupą pięciu głównych nerwów przewodzących sygnały ruchu i czucia do mięśni kończyny górnej (szyi, barku, ramienia, łokcia, nadgarstka, dłoni i palców, również do niektórych mięśni tułowia). Nerwy splotu ramiennego wychodzą z rdzenia kręgowego na wysokości kręgów szyjnych C5.


Anatomy vet-Anatomy to interaktywny atlas anatomii weterynaryjnej. Anatomy to weterynaryjny atlas bazujący się na obrazach weterynaryjnych (MRI, TK, prześwietlenia) oraz ilustracjach medycznych, zaprojektowanych i stworzonych przez zawodowych anatomów oraz specjalistów od ilustracji weterynaryjnych dla radiologów, studentów, stażystów, rezydentów oraz naukowców weterynarii. Jak wyżej wspomniano, tworzą one sploty szyjny, ramienny i lędźwiowo-krzyżowy. Nerwy z odcinka piersiowego nie tworzą splotów i unerwiają przestrzenie między żebrami.


Splot szyjny

Tłumaczenia na angielski: cervical plexus.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty