Cechy bólu neuropatycznego. Ból neuropatyczny to rodzaj bólu o charakterystycznym obrazie klinicznym. Bóle neuropatyczne mogą wynikać z uszkodzeń układu nerwowego obwodowego i ośrodkowego, przy czym prawie zawsze związane są z zaburzeniami czucia.
W terapii neuropatii lekarze mają do dyspozycji zaplecze farmakologiczne, w tym leki, które działają przeciwzapalnie i potrafią co najmniej zmniejszyć ból. Ze względu na patomechanizm ból może powstawać na skutek bezpośredniej aktywacji receptorów bólowych – nocyceptorów (ból fizjologiczny) lub też w następstwie zmian ich właściwości, jak w bólu zapalnym czy neuropatycznym.
Ze względu na lokalizację, ból można podzielić na somatyczny (ze struktur powierzchownych) lub trzewny (z narządów wewnętrznych w jamach ciała). Wspólną cechą charakterystyczną bólu neuropatycznego jest powstawanie patologicznych ognisk pobudzeń w obrębie obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego, a celem leczenia, w tym farmakologicznego, jest zmniejszenie lub wygaszenie ich aktywności, poprzez zastosowanie leków posiadających różny mechanizm działania. W niniejszym artykule skupiono się na wykrywaniu i postępowaniu z polineuropatią cukrzycową, neuralgią popółpaścową, neuralgią nerwu trójdzielnego oraz przewlekłym zespołem złożonego bólu regionalnego. Zarówno ból nocyceptywny, jak i neuropatyczny może być ostry lub chroniczny.
Ból ostry informuje nas o pojawieniu się obrażeń ciała. Przykład: oparzenie dłoni płytą grzewczą. Jednym z rodzajów bólu przewlekłego (a więc trwającego przynajmniej trzy miesiące z okresami zaostrzeń i stabilizacji) jest ból neuropatyczny.
Zazwyczaj chorzy opisują go jako strzelający (jakby prąd przeszedł po ciele), piekący, parzący, mrowiący, przeszywający.
Dlatego też, ból neuropatyczny można podzielić na obwodowy ból neuropatyczny, ośrodkowy ból neuropatyczny lub. Neuropatia obwodowa (uszkodzenie nerwów obwodowych) powoduje zaburzenia czucia, co objawia się bólem, przeczulicą lub parestezją. Zaburzenie występuje tylko na określonym obszarze nerwu lub nerwów.
Uszkodzenie nerwów obwodowych objawia się także takimi symptomami, jak: mrowienie dłoni i stóp, bolesność w dotyku niektórych części ciała, osłabienie mięśni aż do ich porażenia. Mimo podania leków przeciwbólowych, słabo na nie pacjent reaguje. Neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów obwodowych to bardzo częsta przyczyna zaburzeń czucia.
Lokalizacja występowania tych zaburzeń jest ściśle ograniczona do obszaru unerwienia danego nerwu lub nerwów. Nawet małe i trudne do zlokalizowania przy pomocy powszechnie stosowanych metod badania, uszkodzenie nerwu obwodowego może powodować ból, przeczulicę i parastezję. Leczenie bólu neuropatycznego.
W terapii wykorzystuje się więc leki przeciwdrgawkowe, a także antydepresanty spowalniające pracę układu nerwowego. Nawet neutralny bodziec, jak delikatny dotyk, może wywoływać nieprzyjemne doznanie. Neurotyzm to jedna z popularnie opisywanych w psychologii cech osobowości. W warunkach prawidłowych nerwy służą do przesyłania sygnałów bólowych poprzez zlokalizowany w kręgosłupie rdzeń kręgowy aż do siedziby świadomości czyli mózgu.
Sygnały te informują o potencjalnym, bądź istniejącym już uszkodzeniu tkanek. Pregabaliny w leczeniu bólu neuropatycznego Pregabaliny jest lek na receptę, sprzedawany pod nazwą handlową Lyrica. Ból to ważne odczucie o znaczeniu fizjologicznym.
Kiedy zmienia się w przewlekły, traci funkcję sygnału alarmowego i wtedy uznaje się to za stan patologiczny. Rozwój bólu przewlekłego występuje w reakcji na uszkodzenie tkanek i włókien nerwowych. Rozpoznanie bólu neuropatycznego może być postawione na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego, ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń czucia.
Tymczasem jeśli ból neuropatyczny trwa miesiącami lub latami, patologiczne wzorce bólu zdążyły się już utrwalić. Ból będzie trudny w leczeniu. Niestety, pacjenci bardzo późno zaczynają szukać pomocy w przypadku wystąpienia bólu neuropatycznego. Ból jest palący, piekący, ściskający lub rozdzierający.
Wrażenia czuciowe często się zmieniają, gdyż skóra staje się bardziej wrażliwa, co powoduje ból przy dotyku, który normalnie nie byłby bolesny. Objawy bólu neuropatycznego. Co to jest ból neuropatyczny?
Jak rozpoznać ból neuropatyczny? Jaki jest mechanizm powstawania bólu neuropatycznego? Jakie są cechy charakterystyczne bólu neuropatycznego? Czy istnieją metody rozpoznawania i oceny bólu neuropatycznego lub narzędzia do tego służące?
Przyczyną bólu neuropatycznego jest zaburzenie funkcjonowania układu nerwowego w część obwodowej lub ośrodkowej, bądź obu. Jest to rodzaj bólu przewlekłego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.