piątek, 13 maja 2016

Choroby bakteryjne

W zakażeniu bakteryjnym bakterie wnikają w sposób bierny lub czynny do organizmu roślinnego, zwierzęcego lub ludzkiego gospodarza, w obrębie którego rozmnażają się i wywołują reakcję obronną organizmu. Dur brzuszny – epidemiologiczna choroba zakaźna wywołana przez pałeczkę Salmonelli. Zakażenie przez bezpośredni kontakt z chorym, zakażona wodę i produkty.


Główne zmiany choroby zachodzą w jelicie cienkim. Takie schorzenia, jak: angina, próchnica zębów, gruźlica, salmonella, borelioza, a także stany zapalne poszczególnych narządów wywołane infekcją bakteryjną, są znane niemal wszystkim.

Gatunki bakterii wywołujące choroby stanowią niewielki procent wśród wszystkich bakterii żyjących na kuli ziemskiej. Choroby bakteryjne są stosunkowo częstą grupą chorób zakaźnych atakujących człowieka. Wiele gatunków bakteryjnych żyje w organizmie ludzkim, nie powodując żadnych szkó a wręcz pomagając mu np.


Jest zwykle wywoływana przez niektóre szczepy paciorkowców. Rozpoczyna się bólem gardła przy przełykaniu. Zaliczamy do nich piodermie wywołane przez paciorkowce, gronkowce lub inne Gram-ujemne bakterie oraz pozostałe bakteryjne choroby skóry, takie jak różyca, łupież rumieniowy, promienica czy borelioza.


Około 2gatunków bakterii wywołuje choroby u ludzi.

Szkodliwe działanie bakterii może być pośrednie lub bezpośrednie. Oddziaływanie bezpośrednie polega na tym, że bakteria rozwija się w organizmie człowieka, atakując tkanki, rozmnażając się w nich i produkując toksyny, które niszczą komórki lub dezorganizują ich pracę, wywołując miejscowe lub uogólnione zmiany. Podatne na bakteriozy są przede wszystkim osłabione rośliny, ze zranieniami lub na których już żerują szkodniki.


Zgnilec amerykański jest wysoce zaraźliwą chorobą czerwia zasklepionego, rzadziej niezasklepionego, wywołaną przez zarodnikującą bakterię Paenibacillus larvae var. Są zaraźliwe i powodują duże straty ekonomiczne. Chore kury niosą mniej jaj, a nieleczone choroby bakteryjne kur mogą doprowadzić do upadków. Warto zapoznać się z objawami, żeby móc szybko zareagować! Do chorób zwierzęcych i ludzkich możemy zaliczyć: - gruźlicę zwierząt.


Jest to groźna choroba, która wywołuje prątek należący do typu bydlęcego, ptasiego albo ludzkiego. Przez cały rok drzewa owocowe są narażone na infekcje różnych patogenów. Jednymi z nich są bakterie, które w niektóre lata bywają groźne i trudno jest przed dokonywanymi przez nie infekcjami ochronić rośliny.


Bakterie infekują głównie w czasie kwitnienia drzew owocowych. Jeżeli proces chorobotwórczy kończy się na etapie porażenia kwiatów i nie prowadzi do konsekwencji. Infekcje bakteryjne wywołują zazwyczaj paciorkowce oraz – zdecydowanie rzadziej – inne bakterie, jak np.


Infekcje te pojawiają się najczęściej w okresie zimowym lub wczesnowiosennym, ale często bywa tak, że bakterie atakują organizm osłabiony wcześniej przez wirusy.

Jeśli zmian jest niewiele i nie towarzyszą im inne niepokojące objawy, możemy wypróbować sprawdzonych sposobów domowych. Bakteryjne zakażenie pochwy, inaczej zwane niespecyficznym zapaleniem pochwy, bakteryjnym zapaleniem pochwy bądź bakteryjną waginozą, to obecnie jedno z najczęstszych zakażeń pochwy. W szczególności na chorobę są podatne młode, aktywne seksualnie kobiety do roku życia.


Objawem choroby są czarno gnijące podstawy łodyg o nieprzyjemnym zapachu oraz gnijące na mokro bulwy. Porażone rośliny najczęściej giną przed wydaniem bulw, jak również stanowią źródło infekcji dla sąsiednich roślin. Inne choroby bakteryjne skóry to różyca, łupież rumieniowy, promienica i boreliozy takie jak: rumień przewlekły pełzający, lymphocytoma, zanikowe zapalenie skóry kończyn. Promienica i boreliozy zostały włączone do grupy chorób bakteryjnych stosunkowo niedawno.


Jednak ani ich ofiary, ani medycy nie zdawali sobie sprawy z istnienia mikroorganizmów, które przenoszą infekcję z jednej osoby na drugą. Odkrycie bakterii, a następnie wirusów, zrewolucjonizowało medycynę. Wyprzenie to powierzchowny, ostry, stan zapalny skóry w obrębie fałdów (stykających się i pocierających ze sobą powierzchni skóry). Zmiany chorobowe mogą wystąpić u pacjentów w każdym wieku, dość często pojawiają się u niemowląt oraz osób starszych. Do czynników ryzyka wyprzenia zalicza się cukrzycę i otyłość.


Najczęściej pelargonie poraża bakteryjna zaraza pelargonii. Choroba objawia się początkowo pod postacią drobnych, okrągłych, lekko zapadniętych czarnych plam, które z czasem zlewają się ze sobą. Liście zamierają, a czarne plamy pojawiają się na pędach.


Od kilku lat obserwuje się zwiększone zagrożenie upraw wielu gatunków warzyw chorobami bakteryjnymi. Ich nasilaniu się sprzyjają zmiany klimatyczne – wysoka temperatura podczas wegetacji, okresowe, intensywne opady deszczu, lokalne gradobicia oraz podtopienia pól. To schorzenia skóry wywołane przez bakterie. Choroby przenoszone drogą płciową - charakterystyka bakteryjnych i pierwotniakowych chorób wenerycznych.


Bakteryjne choroby przenoszone drogą płciową są mniej niebezpieczne niż choroby wirusowe, pomimo to mogą trwać nawet kilka lat i być źródłem nieprzyjemnych objawów. Błonica (dyfteryt) to choroba zakaźna charakterystyczna przede wszystkim dla wieku dziecięcego. Wywołana jest przez maczugowca błonicy, którym zarazić można się głównie drogą kropelkową.


W Polsce przeciwko tej chorobie są obowiązkowe szczepienia. Do najważniejszych objawów dyfterytu zaliczamy: zaczerwien. Salmonelloza przenoszona jest przez zakażoną paszę i wodę, nosicielem choroby może być człowiek, a bakterie mogą znajdować się w ściółce oraz powietrzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty