czwartek, 7 kwietnia 2016

Ksylitol zęby

Jednak co ciekawe, ksylitol ma również udowodnione dobroczynne działanie na zęby – pobudza produkcję śliny i zmniejsza osadzanie płytki nazębnej. O szkodliwości cukru na nasze zęby pisano już wiele. Ksylitol a próchnica zębów.


Mimo to wciąż nasze odżywianie, a przede wszystkim odżywianie naszych dzieci, oparte jest na białym cukrze, który rzekomo jest niezbędnym składnikiem odżywczym naszych milusińskich – wystarczy spojrzeć na skład kaszki dla dzieci lub mleka w proszku! Dla miłośników słodkiej kawy czy herbaty nie przekroczenie tego limitu może okazać się trudne. Nie znaczy to jednak, że trzeba pożegnać się ze słodyczą. Spożywanie produktów zawierających zwykły cukier, to najczęstsza przyczyna powstawania próchnicy zębów i chorób dziąseł.


Sprawia, że środowisko jamy ustnej staje się kwaśne, co prowadzi do demineralizacji szkliwa. Skutecznie zapobiega temu ksylitol, czyli cukier brzozowy. Poznaj nasze porady i ciekawostki na temat leków, kosmetyków, wyrobów medycznych oraz zdrowego stylu życia.


W ostatnich latach ksylitol jako zamiennik białego cukru robi furorę wśród miłośników zdrowego stylu życia. Związek ten nie tylko ma mniej kalorii niż jego niezdrowy „odpowiednik”, ale również wpływa pozytywnie na zęby – zwiększa produkcję śliny, wzmacnia szkliwo i hamuje działanie bakterii próchnicotwórczych. Czy ksylitol ochroni zęby przed próchnicą?


W przeciwieństwie do innych substytutów cukru, ksylitol nie fermentuję w jamie ustnej co oznacza, że nie tworzą się kwasy. Jeden i drugi słodzik nie wpływa negatywnie na zęby, erytrol czy ksylitol – erytrol to związek, który naturalnie występuje w owocach, np. Jednak ksylitol, znany także jako cukier brzozowy, w czystej postaci nie występuje w brzozie, ani w żadnej innej roślinie. Czy jest więc to produkt naturalny, a może wręcz ksylitol szkodzi? Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy jak ważna jest pielęgnacja i higiena jamy ustnej.


Wielu z nas, dopiero kiedy pojawia się ból i dyskomfort odwiedza stomatologa. Powszechnie sądzi się, że ksylitol redukuje płytkę nazębną, pomaga utrzymać mineralizację zębów, wspiera leczenie zakażenia jamy ustnej drożdżakowcami. Uwaga jednak, naukowcy z Cochrane Oral Health Group w School of Dentistry Cochrane (Manchester) obalają takie twierdzenia. Badania kliniczne wykazały, że ksylitol zmniejsza ryzyko próchnicy, likwiduje zapalenie dziąseł i ma wiele korzyści dentystycznych. Jest on również najlepszym słodzikiem dla zębów.


Jednak czy wiedziałaś, że związek ten zapobiega także próchnicy? To nie koniec pozytywnych właściwości. Zobacz, w jakich produktach występuje cukier brzozowy!


Poza tym ksylitol spowalnia pojawianie się płytki nazębnej. Co ważne, jest bezpieczny również dla niemowląt i małych dzieci. Włączeniem go do swojej diety powinni zainteresować się przede wszystkim osoby cierpiące na cukrzycę.


Badania opublikowane w Journal of American Dental Association wskazują, że ksylitol może również uchronić zęby przed próchnicą - przywraca prawidłowe ph śliny i hamuje rozwój Streptococcus mutans - bakterii powodujących próchnicę , które żywią się glukozą ze zjadanego przez nas pożywienia, ale nie mogą pożywiać się. Regularne stosowanie pasty rozjaśni szkliwo do jego naturalnego koloru oraz odświeży oddech na długi czas. Zawarty w paście ksylitol działa przeciwpróchniczo na zęby oraz hamuje powstawanie kamienia nazębnego. Cały kompleks mineralin gwarantuje nam zdrowe zęby przez długi czas.


Chciałabym zrobic ekologiczną pastę do zebów, do niej potrzeba olej kokosowy, sodę oczyszczoną, ksylitol i natur alne olejki. Mam pytanie czy ksylitol jest potrzebny tak bardzo tej pascie, nie wiem czy go kupic bo jest trochę drogi, czy można go wogóle nie dodawac do tej pasty? Nie jest przekształcany przez bakterie bytujące w jamie ustnej do kwasów szkodliwie działających na zęby, ponieważ nie ulega fermentacji w jamie ustnej. Dowiedz się więcej o innych zaletach ksylitolu. Słodkie Zdrowie to w 1 naturalny, oryginalny, fiński ksylitol pochodzenia brzozowego, wyprodukowany przez Danisco Sweeteners, Kotka, Finland.


Na czym polega przyjazny wpływ ksylitolu na zęby? Jeżeli przyjmie się ksylitol, atak kwasów, który w innym wypadku może trwać ponad pół godziny, zostaje zatrzymany. Ponieważ bakterie w jamie ustnej powodujące próchnice nie są w stanie użyć ksylitolu w swoim metabolizmie, ich wzrost jest ograniczony. Regularne płukanie jamy ustnej roztworem ksylitolu przywraca właściwe PH jamy ustnej, remineralizuje szkliwo, a nawet leczy (zasklepia) drobne ubytki.


Ksylitol zęby

W tym celu wskazane jest nawet pozostawienie ksylitolu na zębach na noc. Produkt polecany do codziennego, regularnego stosowania dla osób dorosłych w celu ochrony zębów i dziąseł. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości robi dużą furorę wśród fanów zdrowego stylu życia.


Polecany jest również osobom otyłym i diabetykom jako zdrowy zamiennik. Ponadto ksylitol zwiększa stężenie amoniaku i aminokwasów w płytce nazębnej, neutralizując w ten sposób kwasy. Ulatwia on przyswajanie wapnia przez kosci wiec jest zalecany przy osteoporozie.


Ksylitol zęby

Wieloletnie badania potwierdzają, że ksylitol ma bardzo korzystny wpływ na zęby. Potrafi likwidować drobne ubytki próchnicze oraz zapalenie dziąseł i ozębnej poprzez przywracanie właściwego pH śliny (dlatego przed przełknięciem zalecane jest przepłukiwanie rozpuszczonym w ślinie ksylitolem jamy ustnej - nawet już po umyciu zębów).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty