piątek, 29 kwietnia 2016

Neuropatia objawy choroby

Schorzenie najczęściej spotykane jest u osób w podeszłym wieku. Neuropatia może obejmować jeden bądź kilka nerwów. W sytuacji gdy dotyka korzeni nerwowych mówimy o poliradikulopatii.


Pierwszy z wymienionych przypadków, czyli stan, gdzie pacjent przychodzi na świat już z neuropatią, jest rzadszy. Tutaj zaliczane są różne choroby, przede wszystkim spowodowane mutacjami genetycznymi, które mogą doprowadzać do zaburzeń czynności nerwów obwodowych.

Niezależnie od przyczyny neuropatia wykazuje pewne wspólne cechy, wynikające z tego, że w pniu nerwu przebiegają włókna ruchowe, czuciowe i autonomiczne. Stąd uszkodzenie nerwu prowadzi do powstania objawów z grupy ruchowych, czuciowych i autonomicznych. Lokalizacja występowania tych zaburzeń jest ściśle ograniczona do obszaru unerwienia danego nerwu lub nerwów. Nawet małe i trudne do zlokalizowania przy pomocy powszechnie stosowanych metod badania, uszkodzenie nerwu obwodowego może powodować ból, przeczulicę i parastezję. Często występującym objawem, niekiedy już od początku choroby, jest ból mający charakterystyczne cechy tzw.


Jest on piekący, rozlany, nasilający się pod wpływem dotyku, niepodatny na „zwykłe” leki przeciwbólowe. Nie dotyczy mózgu oraz rdzenia kręgowego. Inne nazwy schorzenia to zapalenie nerwów obwodowych lub neuropatia obwodowa.

Może wiązać się również z osłabieniem mięśni, mrowieniem kończyn i problemami z przemieszczaniem. Do choroby doprowadzają nawet pozornie błahe czynniki, warto więc dowiedzieć się, czego powinniśmy się wystrzegać. Istnieje także neuropatia układu moczowo-płciowego, będąca jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń wzwodu, które występują u około mężczyzn, u których wystąpiły objawy cukrzycy. Uszkodzenie lub stan zapalny zaburza przewodzenie informacji ruchowych i czuciowych wzdłuż włókien. Objawy choroby nerwów obwodowych będą zatem zależne od rodzaju uszkodzonych włókien nerwowych.


W większości neuropatii uszkodzenia obejmują wszystkie rodzaje włókien w zmiennej proporcji. Przyczyny mononeuropatii mają miejscowy charakter. Często wiążą się z urazem lub uciskiem nerwu i prowadzą do jego niedokrwienia. Jej istotą jest uszkodzenie lub stan zapalny w ich obrębie.


Rodzaj objawu w przypadku neuropatii obwodowych zależy od obszaru, który objęty jest patologicznym procesem. Odczuwane dolegliwości zależą od rodzaju włókna nerwowego ulegającego uszkodzeniu. Zwykle typowymi objawami neuropatii są zaburzenia czucia.


Pacjent może mieć problem z odbieraniem bodźców. Na neuropatie obwodowe choruje aż kilka procent wszystkich osób dorosłych, a częstość ich występowania w populacji ogólnej rośnie wraz z wi. Polineuropatia alkoholowa – objawy.


W pierwszej kolejności pojawiają się objawy czuciowe, które zwykle dotyczą dystalnych (najbardziej odległych od tułowia) części kończyn.

Następnie choroba obejmuje części proksymalne (ramiona, uda). Badania dotyczące neuropatii cukrzycowej dowiodły, że objawy neuropatii ustępują, gdy doprowadzi się do prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Jeżeli neuropatia wynika z zaburzeń ukrwienia kończyn dolnych, poprawienie krążenia krwi w tych kończynach może doprowadzić do ustąpienia objawów ze strony nerwów obwodowych. Niedowład mięśni (a z czasem ich zanik), zwłaszcza w obrębie rąk i przedramion oraz stóp i podudzi, czego objawem jest opadanie rąk i nóg. Rzadziej u osób z cukrzycą mamy do czynienia z neuropatią autonomiczną.


Tego typu neuropatia cukrzycowa objawia się szeregiem dolegliwości związanych z różnymi układami. Objawy dotyczą przewodu pokarmowego, układu moczowo płciowego, układu krążenia oraz narządu wzroku. Leczenie neuropatii obwodowej. Jeśli objawy występują w przebiegu innych, uleczalnych schorzeń, kluczowe jest usunięcie pierwotnej przyczyny i czasem to wystarcza. Bywa jednak, że przyczyny nie można usunąć lub zmiany w obrębie nerwów są już nieodwracalne.


Może być całkowita lub częściowa porażka. W tym przypadku występuje utrata czułości całego małego palca lub połowy, a także normalne funkcjonowanie mięśni zginaczy i mięśni przywodziciela kciuka. Objawy neuropatii zależą, od tego które nerwy uległy uszkodzeniu.


Najczęściej dotyka nas neuropatia czuciowa. Jednym z najczęstszych objawów neuropatii obwodowej jest utrata czucia w palcach, dłoniach lub stopach. W przypadku zaawansowanej neuropatii, możesz odczuwać ból lub uczucie “palenia” w nogach, stopach czy w rękach.


W przypadku chorych na cukrzycę, nerwy zostają uszkodzone z powodu hiperglikemii, czyli podwyższonego stężenie glukozy we krwi. Zapobiegać neuropatii Mimo, że objawy neuropatii pojawiają się spontanicznie, może podjąć środki zapobiegawcze poprzez efektywne zarządzanie choroby lub chorób takich jak cukrzyca, Reumatoidalne zapalenie stawów, wysokie ciśnienie krwi lub alkoholizm, który można umieścić w większe ryzyko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty