Badania słuchu u dziecka są kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju. Bez prawidłowego słuchu nie rozwinie się właściwie mowa, a zatem możliwość komunikacji ze światem, ograniczone są najróżniejsze funkcje poznawcze. W Polsce diagnostyka słuchu jest na najwyższym światowym poziomie. Te liczby dowodzą, że wprowadzenie powszechnych badań przesiewowych słuchu było słuszne.
W niektórych sytuacjach jednak starsze już dziecko przejawia problemy ze słuchem.
Niepokój rodziców powinny budzić zachowania takie jak: brak reakcji na dźwięki otoczenia oraz brak reakcji na głos ludzki. Do książeczki zdrowia dziecka wklejona zostaje żółta kartka, która świadczy o nieprawidłowym wyniku badania. Takie dziecko skierowane jest na dalsze badania do otolaryngologa i audiologa. Dopiero wykonanie dodatkowych badań może potwierdzić lub zaprzeczyć zaburzenia słuchu u dziecka. Prawidłowy słuch to podstawowy warunek rozwoju mowy, sprawnego jej przyswajania oraz funkcjonowania w społeczeństwie.
Jest to także istotny warunek prawidłowego ogólnego rozwoju małego dziecka, zwłaszcza w pierwszych latach życia. Słuch jest rozwinięty już w chwili urodzenia dziecka.
Ubytek słuchu u dzieci Na zdolność dziecka do prawidłowego słyszenia wpływają warunki sprzed porodu, przy porodzie, w okresie niemowlęcym oraz w dzieciństwie. Zasadniczo istnieją dwa typy ubytku słuchu: przewodzeniowy i odbiorczy. Twoje dziecko ma problemy z mówieniem, koncentracją lub nauką? Zbadaj słuch dziecka , ponieważ wiele dzieci ma niedosłuch, który trzeba leczyć. Badania przesiewowe słuchu są już standardem u noworodków w Polsce.
Część rodziców uważa, że jeśli wyniki są prawidłowe, dodatkowe kontrole, badania nie są już potrzebne. Są sytuacje, kiedy słuch dzieci, także tych najmłodszych, powinien zostać dodatkowo skontrolowany, ponieważ - z różnych powodów - może się pogorszyć. Zapewne sądzisz, że ze słuchem twojego dziecka wszystko jest w porządku.
Ale jeśli kilkulatek nie zawsze reaguje na polecenia, siada blisko telewizora albo często łapie infekcje, warto sprawdzić jego słuch. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym przez Fonetika Centrum Protezowania i Rehabilitacji Słuchu w celu kontaktu w związku z przesłanym za pośrednictwem formularza zgłoszeniem. Słuch – zmysł umożliwiający odbieranie fal dźwiękowych.
Narządy słuchu nazywa się uszami. Fale dźwiękowe: Przez powietrze docierają do małżowiny usznej, następnie przewodem słuchowym zewnętrznym do błony bębenkowej. Pod wpływem drgań powietrza błona bębenkowa porusza. Jak dbać o słuch dziecka , by zapobiec niedosłuchowi?
Każdy katar czy przeziębienie dolecz do końca.
Wszelkie podejrzenia co do infekcji uszu konsultuj u pediatry. Powiedz lekarzowi, jeśli zauważysz, że dziecko chrapie lub śpi z otwartą buzią. Obserwuj, czy twój maluch nie nastawia zbyt głośno radia i telewizji, czy nie narzeka.
U dziecka z uszkodzeniem w obrębie ucha zewnętrznego czy środkowego możliwe są do przeprowadzenia operacje poprawiające słuch. Jeżeli nie ma takiej możliwości, zwykle poprawiamy słuch za pomocą odpowiednio dobranego aparatu słuchowego czy implantu wszczepionego do ucha środkowego. Gdy uszkodzenie dotyczy ucha wewnętrznego. Wczesne usprawnianie narządu słuchu dziecka, również zdrowego, pomaga w szybkim opanowaniu rozumienia mowy, stanowi fundament dla późniejszego rozwoju mowy czynnej oraz umożliwia lepszy rozwój umysłowy dziecka.
Moje podejrzenia, że Oliwia ma słaby słuch sie potwierdziły. Byliśmy wczoraj u Laryngologa, który przeprowadził szereg badań i pomiarów. Wyszło, że na prawe ucho Oliwia prawie nie słyszy, a an lewe ciut lepiej.
Słuch każdego dziecka badany jest tuż po urodzeniu, a także podczas wszystkich kontrolnych wizyt u lekarza w ciągu kolejnych dwóch lat. Niedosłuch lub inne wady wykrywane są na różnych etapach rozwoju dziecka, a diagnozę stawia zazwyczaj laryngolog lub audiolog. Warto wiedzieć, jak rozwija się słuch niemowlaka, by w porę dostrzec.
W kolejnych miesiącach zmysł słuchu staje się bardziej rozwinięty, co pozwala wprowadzić dodatkowe formy stymulacji. Lepszy słuch – ćwiczenia wpływające na rozwój dziecka. Wspomaganie rozwoju dziecka zabawą przynosi doskonałe efekty: zapewnia mu rozrywkę, a jednocześnie pozwala wykształcić nowe umiejętności.
Słuch dziecka jest wykształcony już w 23. Wody płodowe tłumią większość dźwięków z zewnątrz brzucha: dziecko jednak jeszcze przed narodzinami uczy się głosu mamy, melodii piosenek, których ona słucha i rytmu jej serca. Jeśli u dziecka został wykryty niedosłuch lub inne zaburzenia słuchu (audiologiczny ubytek słuchu, resztki słuchowe, Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego APD) należy pamiętać o konieczności włączenia w codzienne obowiązki i zabawy- ćwiczeń słuchowych. Co szóste dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem.
Są to przede wszystkim następstwa infekcji górnych dróg ddechowych. Rocznie u ponad 3noworodków stwierdza się wrodzoną wadę słuchu. Około 1osób rocznie traci słuch w wyniku różnych wypadków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.