piątek, 11 marca 2016

Depresja leczenie

Leczenie depresji trzeba zacząć od prawidłowej diagnozy. Kogo odwiedzić, gdy ma się depresję: psychiatrę czy psychologa? Najczęściej trafiamy z objawami depresji do lekarza rodzinnego albo neurologa.


I bardzo często dostajemy leki uspokajające oraz nasenne, które używane regularnie przez ponad tygodni uzależniają. Na depresję może zachorować każdy, bez względu na wiek, wykształcenie i status materialny. Wymaga indywidualnie dobranej, długotrwałej (co najmniej 6-miesięcznej) i systematycznie prowadzonej terapii farmakologicznej.

Dzięki temu, że na przestrzeni wieków naukowcy obnażyli mechanizmy jej powstawania, wiemy, jak z nią postępować. Depresja dotyka bardzo wielu ludzi. Dzięki licznym programom informacyjnym i reklamom społecznym coraz więcej ludzi poddaje się leczeniu depresji. Wówczas leczenie depresji polega na pomocy choremu i wspieraniu go w rozwiązywaniu trudności życiowych, które go spotkały. Istnieją jednak pewne czynniki, które znacznie zwiększają ryzyko tych zaburzeń.


Bardzo często bagatelizuje się depresję. Naturalne metody leczenia depresji (np. leczenie ziołami) są mało skuteczne i nie należy ich stosować w ciężkiej depresji. Dużą trudność sprawia leczenie depresji w ciąży oraz leczenie depresji poporodowej.

Mniej kłopotliwa jest depresja sezonowa, leczenie światłem zwykle bywa tu wystarczające. Objawy depresji można podzielić na kilka grup – obniżenie nastroju, lęk, obniżenie tempa działania i myślenia, a w niektórych przypadkach także objawy somatyczne. Przyczyny depresji nie są do końca wyjąsnione. Boimy się wizyty u psychiatry, niechętnie myślimy o przyjmowaniu leków.


O chorobie nie mówimy w pracy. Zebraliśmy często pojawiające się pytania dotyczące depresji i zadaliśmy je ekspertce. Katarzyna Szaulińska jest specjalistką psychiatrą i psychoterapeutką. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych.


Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet. Co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu ma pełnoobjawową depresję. Terapię powinien prowadzić psychiatra, a w przypadku kiedy łatwo można zidentyfikować objawy, leczenie może poprowadzić lekarz POZ. Smutek czy dołek psychiczny w jaki zdarza nam się wpadać od czasu do czasu to normalne elementy codziennego życia emocjonalnego. To naturalna reakcja organizmu na niepowodzenia czy rozczarowania.


Kiedy jednak uczucie pustki i rozpaczy zawładnie Tobą, nie mija i nie pozwala Ci cieszyć życiem jak dotychczas, może się. Poradzić z nią sobie można dzięki trafnej diagnozie, którą musi postawić lekarz oraz odpowiednio dobranej terapii zarówno tej. ChA lęki, fobie, zaburzenia odżywiania itp.


Jest to wspólnota osób, które dzielą się swoim doświadczeniem, wsparciem, siłą i nadzieją, aby wspólnie pomóc sobie w walce z depresją, nerwicami i ich objawami. Przezwyciężenie często spotykanej stygmatyzacji depresji spowoduje, że więcej osób będzie szukało pomocy.

Rozmowa z osobami, którym się ufa, może być pierwszym krokiem do wyjścia z depresji. Jest w leczeniu depresji jeden krytyczny moment, kiedy ryzyko samobójczej śmierci jest bardzo wysokie. Paradoksalnie wcale nie jest to moment, kiedy człowiek znajduje się w ciężkiej depresji. Bo wtedy takiej osobie jest żywo obojętne, czy żyje, czy nie, nie ma energii do tego, by zrobić cokolwiek. Jednak obiecujące nowe badania pokazują, że istnieją opcje wykraczające poza leczenie.


Wiążą się one z szeregiem objawów właściwych dystymii (depresji przewlekłej) i mogą stać się jej początkiem. Stany depresyjne i ich przyczyny. Ustalenie źródła choroby ma wpływ na przebieg leczenia. Nowoczesne leki antydepresyjne.


W przypadku pierwszego zachorowania na depresję, leki należy stosować przez 6-miesięcy od momentu ustąpienia objawów. Istnieje wśród pacjentów opór przed lekami psychotropowymi. Wynika on z trudności w uznaniu depresji za chorobę, z obawy przed uzależnieniem i nieodwracalnymi skutkami działań niepożądanych, wreszcie z nieznajomości mechanizmu działania leków przeciwdepresyjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty