środa, 30 marca 2016

Budowa nerwu obwodowego

Obwodowy układ nerwowy: schorzenia. Uszkodzenie nerwów obwodowych to neuropatia (zapalenie nerwów obwodowych). Każde, nawet małe uszkodzenie nerwów może skutkować bólem, mrowieniem, drętwieniem, przeczulicą, a także zaburzeniami ruchowymi.


To, gdzie występują te dolegliwości, wiąże się miejscem uszkodzenia nerwu. Nerwy obwodowe tworzą sploty: szyjny, ramienny i lędźwiowo-krzyżowy, których nazwy odpowiadają lokalizacji. Układ ten umożliwia odbiór doznań czuciowych oraz przewodzenie pobudzeń z ośrodkowego układu nerwowego do narządów wykonawczych – mięśni.

Ich jądra znajdują się w pniu mózgu. Nerw to pęczek włókien nerwowych o różnej grubości i długości, okryty wspólną osłonką. Neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów obwodowych to bardzo częsta przyczyna zaburzeń czucia.


Lokalizacja występowania tych zaburzeń jest ściśle ograniczona do obszaru unerwienia danego nerwu lub nerwów. Nawet małe i trudne do zlokalizowania przy pomocy powszechnie stosowanych metod badania, uszkodzenie nerwu obwodowego może powodować ból, przeczulicę i parastezję. Najczęstszą formą neuropatii obwodowej jest mononeuropatia, czyli uszkodzenie jednego, pojedynczego nerwu obwodowego w mechanizmie urazu czy ucisku. Najłagodniejsza forma uszkodzenia nerwu obwodowego to neuropraksja, kiedy to dochodzi do uszkodzenia jedynie osłonek mielinowych nerwu, natomiast struktura samego nerwu jest nienaruszona.


Nerw (łac. nervus - ścięgno, struna) – pęczek różnej długości i grubości włókien nerwowych (wypustek neuronów - aksonów) okrytych wspólną otoczką, wchodzących w skład obwodowego układu nerwowego. Keya-Retziusa, endoneurium) - otaczające pojedyncze włókna nerwowe.

Zrąb nerwu stanowi tkanka łączna właściwa, która dzieli się na:. Nerw rdzeniowy (nervus spinalis) – nerw odchodzący od rdzenia kręgowego, opuszcza go przez otwory międzykręgowe, które są utworzone przez wcięcie kręgowe dolne i górne. Każdy z nerwów rdzeniowych tworzony jest przez opuszczające rdzeń kręgowy korzenie (patrz rysunek): wychodzący z rogów przednich korzeń przedni (radix anterior s. ventralis) oraz wchodzący do.


O ile do ośrodkowego układu nerwowego należą mózgowie oraz rdzeń kręgowych, to wydostające się z tych struktur nerwy i pozostałe, inne elementy, należą do obwodowego układu nerwowego. UKŁAD NERWOWY - budowa, funkcje i najczęstsze dolegliwości włókna czuciowe, jak i ruchowe. Zaliczamy do nich wszystkie nerwy rdzeniowe, a także cztery nerwy czaszkowe.


Pozostałe nerwy czaszkowe są albo nerwami czuciowymi (łącznie jest ich 3), albo ruchowymi (5). Nerwy stanowią wiązki aksonów pochodzących z neuronów, których ciała znajdują się w mózgowiu, rdzeniu kręgowym lub w zwojach położonych poza obrębem. Przerwanie ciągłości nerwu obwodowego wiąże się z zaburzeniem czucia, ruchu lub z wystąpieniem obydwu tych dysfunkcji. Odpowiednio wcześnie podjęta próba rekonstrukcji nerwu daje pacjentowi szansę na przynajmniej częściową redukcję zaburzenia.


W pierwotnej rekonstrukcji nerwu obwodowego najczęściej stosowany jest szew epineuralny. O wpływie masażu na zawartość białka w moczu. W leksykonie masażu przedstawiono artykuły, rozprawy naukowe i notatki z polskich czasopism lekarskich XIX i XX wieku z zakresu różnego rodzaju masażu czytaj więcej.


Autonomiczny układ nerwowy – budowa i funkcje Autonomiczny układ nerwowy zwany też układem wegetatywnym jest częścią obwodowego układu nerwowego wyróżnioną pod względem specjalizacji czynnościowej, a nie budowy anatomicznej. Wypustki nerwowe komórek zwojowych siatkówki gromadzą się w jednym miejscu zwanym tarczą nerwu wzrokowego. Zbiegające się na tarczy włókna nerwowe siatkówki tworzą w jej obwodowej części tzw. Natomiast w centrum tarczy nerwu wzrokowego znajduje się pozbawione włókien nerwowych zagłębienie.


Budowa i funkcje układu nerwowego. Cele rehabilitacji uszkodzeń nerwów obwodowych.

Dlaczego badanie nerwów jest tak ważne? USG nerwów obwodowych jest stosowane w diagnostyce problemów neurologicznych, które mogą być wykryte nawet we wczesnym stadium. Neuropatia obwodowa (uszkodzenie nerwu) to ogólne określenie, pod którym kryją się choroby związane z uszkodzeniem komórek nerwowych znajdujących się w nerwach obwodowych – to znaczy poza mózgiem oraz rdzeniem kręgowym – lub zapaleniem nerwów.


Ucisk na nerw to najczęstsza przyczyna neuropatii. Z uwagi na różną liczbę pęczków, nerwy dzielą się na jednopęczkowe, kilkupęczkowe oraz wielopęczkowe. Warstwa ochronna nerwu, epineurium czyli nanerwie osłania pęczki lub grupy.


Ale trwa to już miesięcy. Rodzaje porażenia zależą od miejsca i stopnia uszkodzenia nerwu. Uszkodzenia w obrębie mózgu lub rdzenia kręgowego mają charakter spastyczny, a zaburzenia nerwów układu obwodowego – wiotki. Porażenia mięśni gładkich i systemu naczyniowego mogą na przykład utrudniać opróżnienie jelit lub pęcherza moczowego.


Porażenie nerwu twarzowego (nerw VII) jest częstym objawem w codziennej praktyce zarówno neurologicznej, laryngologicznej, jak i innych specjalności. Brakuje jednak szczegółowych statystyk dotyczących rozpowszechnienia tego objawu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty