wtorek, 3 listopada 2015

Splot guziczny

Nerw guziczny (łac. nervus coccygeus) – nerw czuciowy i ruchowy. Jego włókna pochodzą z gałęzi brzusznych nerwów rdzeniowych Si Co. Jest gałęzią długą splotu krzyżowego (łac. plexus sacralis). Splot krzyżowy stanowi największy splot nerwowy w organizmie człowieka.


Jest to twór powstały w wyniku zmieszania (przegrupowania) gałęzi przednich ostatniego nerwu lędźwiowego (L4), biegnących do pierwszego nerwu guzicznego (Co1). Powstaje nie tylko z gałęzi przednich wszystkich nerwów krzyżowych (S1-S5) i nerwu guzicznego C ale również z gałęzi przedniej czwartego i piątego nerwu lędźwiowego (L4-L5). Uważa się, że jest to największy splot ludzkiego organizmu.


Poprzez nerwy odbytowo-guziczne unerwia skórę okolicy krzyżowej i odbytnicy. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. Splot lędźwiowo-krzyżowy to największy splot ustroju.


Tworzą go gałęzie brzuszne nerwów rdzeniowych lędźwiowych, krzyżowych oraz nerwu guzicznego. Splot rozciąga się od poziomu pierwszego kręgu lędźwiowego do kości guzicznej. Jest ułożony przed wyrostkami żebrowymi kręgów lędźwiowych oraz przed częścią boczną. Splot guziczny zaś unerwia skórę okolicy krzyżowej i odbytnicy. Jeżeli ból kości ogonowej jest ostry i przeszywający można wówczas podejrzewać neuralgię splotu krzyżowego lub guzicznego.


Ból kości ogonowej – torbiel pilonidalna – na kości ogonowej może pojawić się torbiel włosowa, czyli pilonidalna. Z kolei splot guziczny unerwia skórę okolicy krzyżowej i odbytnicy. Splot podzielony jest na odcinki kulszowy, sromowy i guziczny.


Od splotu wychodzą gałęzie krótkie i długie. Krótkie zaopatrują mięsień gruszkowaty, zasłaniacz wewnętrzny, oba bliźniacze i czworoboczny uda. Do gałęzi krótkich należą także gałęzie stawowe i gałęzie okostnowe. Jest on największym splotem organizmu człowieka.


Splot ten rozciąga się od poziomu pierwszego kręgu lędźwiowego do kości guzicznej. Teoretycznie można go podzielić na dwie części: górną zwaną splotem. Przykłady użycia - splot po angielsku. Poniższe tłumaczenia pochodzą z zewnętrznych źródeł i mogą być niedokładne.


Splot guziczny

Więcej informacji tutaj. Polish Lecz tym razem, jedyny w swoim rodzaju splot okoliczności utorował nowe drogi do sukcesu. Nerw odbytowo-guziczny Splot ogonowy.


Start studying Nerw sromowy, guziczny i płciowo-udowy- bochenek. Learn vocabulary, terms, and more with flashcards, games, and other study tools. Wprawdzie niefortunnie usiąść na pośladki łatwiej wtedy, gdy mokro i ślisko, ale zjechać z paru stopni schodów czy doznać urazu podczas wygłupów można zawsze. Kość ogonowa (guziczna) to pięć zrośniętych kręgów i zarazem końcowy odcinek kręgosłupa.


Ból w kości ogonowej jest dość częstym problemem osób w każdym wieku. Jakie są przyczyny bólu kości ogonowej? Może on mieć różnorodne podłoże, nasilenie i rozległość oraz pojawiać się w różnych okolicznościac.


W praktyce klinicznej używa się często pojęcia splot lędźwiowo-krzyżowy. Obejmuje on opisany powyżej splot lędźwiowy oraz struktury utworzone z korzeni nerwów rdzeniowych pochodzących z odcinka krzyżowego i guzicznego (tworzące samodzielny splot krzyżowy). Mięśnie poprzecznie prążkowane, skóra i narządy unerwione czuciowo otrzymują gałęzie splotu krzyżowego. Jest to jednak stan tymczasowy, a funkcjonowanie nerwu powraca do normy po jakimś czasie. Permanentne uszkodzenie jest bardzo rzadkie, zdarza się raczej w przypadku dużych nowotworów w tym rejonie (jest to potworniak okolicy krzyżowo-guzicznej) lub operacji ich usunięcia.


Splot guziczny

Uszkodzenie nerwu sromowego wywołuje nietrzymanie kału oraz moczu. Postanowiłam zamieścić informacje nt otwierania czakry podstawy na podstawie bardzo dobrej moim zdaniem książki Koła Życia. WIĘZADŁO KRZYŻOWO-KOLCOWE rozpoczyna się w dolnej części brzegu bocznego kości krzyżowej i biegnie w kierunku kości guzicznej i kolca kulszowego. Położone jest do przodu w stosunku do więzadła krzyżowo-guzowego.


WIĘZADŁO BIODROWO-LĘDŹWIOWE jest strukturą, która wykazuje dużą zmienność w kwestii ilości włókien i ich przebiegu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty