środa, 11 listopada 2015

Emg badanie

Elektromiografia (EMG) to badanie elektrofizjologiczne, którego celem jest ocena funkcji układu mięśniowego, a także obwodowego układu nerwowego. EMG jest pomocne w diagnostyce wielu chorób nerwowo-mięśniowych, ponieważ pozwala zlokalizować zmiany patologiczne w mięśniach, ustalić ich wielkość i charakter, a także określić dynamikę procesu chorobowego w badanym mięśniu. Badanie EMG - przygotowania.


W dniu badania należy umyć badaną część ciała, nie smarując jej po kąpieli masłami czy kremami do pielęgnacji. Przed zabiegiem warto poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, jednak zazwyczaj nie jest konieczne ich odstawienie na czas badania.

Wskutek nierównomiernego rozmieszczenia tych jonów w obrębie komórki mięśniowej dochodzi do polaryzacji ładunku elektrycznego wnętrza komórki. Okazuje się przydatna w diagnozowaniu wielu chorób o podłożu neurologicznym. Dzięki niej dowiemy się, w jakim miejscu zlokalizowane są patologie oraz jaki mają charakter.


Wykonując badanie emg wykorzystujemy elektrody powierzchniowe umieszczone na skórze bezpośrednio nad mięśniem unerwianym przez dany nerw obwodowy. Schorzenia neurologiczne to grupa skomplikowanych chorób trudnych w leczeniu. Często ich pierwsze objawy bywają niezauważone lub interpretowane, jako coś przypadkowego i mało znaczącego.


Pracownia posiada najnowocześniejszy aparat do badań EMG w Warszawie.

EMG (badanie elektromiograficzne) opiera się na rejestracji czynności elektrycznej mięśni. Czynność ta jest wynikiem zdolności wybiórczego przenikania jonów sodu i potasu przez błonę komórki mięśniowej w trakcie jej pobudzenia przez impuls nerwowy. Prowadzi to do nierównomiernego rozmieszczenia jonów sodu i potasu między wnętrzem komórki, a powierzchnią jej błony.


EMG umożliwia zlokalizowanie zmian patologicznych w mięśniach, poznanie ich wielkości i charakteru. Zarejestruj się na badanie EMG. Stosuje się płaską elektrodę powierzchniową, którą przymocowuje się do skóry. W praktyce sformułowanie „badanie EMG” używane jest przy kierowaniu pacjentów zarówno na badanie nerwów jak i mięśni (chociaż badaniem oceniającym czynność nerwów jest elektroneurografia - ENG).


EMG oraz ENG często wykonywane są łącznie i pozwalają na ustalenie lokalizacji uszkodzenia na poziomie nerwu lub mięśni. Gabinet neurologiczny i pracownia Emg. Rozpoznanie, badanie i leczenie chorób neurologicznych. Artykuły i filmy z zakresu neurologii. Na badanie EMG, czyli elektromiografię, kierowani są pacjenci, u których niezbędne jest dokonanie oceny funkcjonowania mięśni i nerwów.


Serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług prywatnej pracowni EMG dr hab. Kazimierza Tomczykiewicza, profesora nadzwyczajnego. W pracowni można wykonać zarówno badanie elektromiografii (EMG), jak również elektroneurografię (ENG).


Jest rutynowo wykonywanym, małoinwazyjnym badaniem niezbędnym do oceny rodzaju, lokalizacji i stopnia uszkodzenia nerwów obwodowych i mięśni.

Czas trwania badania zależy od ilości zbadanych nerwów i mięśni. Po badaniu pacjent od razu może powrócić do codziennej aktywności. Elektrody igłowe doprowadzają bodziec elektryczny do badanego mięśnia. Dlatego pacjent leży na łóżku, przeznaczonym do wykonania badania, a lekarz wkłuwa elektrodę w mięsień. Ocenia się mięsień w spoczynku, elektroda przemieszcza się kilkakrotnie, aby wszystkie odcinki zostały zbadane.


ENG, czyli badanie przewodnictwa nerwowego ocenia czynność nerwów na podstawie pomiaru odpowiedzi na kontrolowane. Polega na wykonaniu do kilku wkłuć w oceniany mięsień. Agnieszka Assman specjalista neurolog Porady neurologiczne, EMG Rejestracja – Głogów lub Nowa Sól tel.


Elektromiografia, określana również skrótem EMG, stanowi obok elektroneurografii (ENG) jedno z najpopularniejszych badań układu nerwowego oraz mięśniowego. Podczas badania należy również ściągnąć wszystkie metalowe ozdoby, gdyż może to zaburzyć wyniki. Dzięki temu badanie EMG pozwala zapoznać się z wszystkimi nieprawidłowościami związanymi z funkcjonowaniem mięśni oraz nerwów.


Najczęstszym wskazaniem do badania EMG jest niedowłady spastyczne oraz wiotkie po udarach, przebytych urazach lub operacjach kręgosłupa. Wskazania do badania EMG to także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty. Na stronie znajduje się cennik oferowanych zabiegów. Dzięki niemu można ustalić ilość zabiegów oraz konkretne ćwiczenia.


Zapraszamy pacjentów z Gdyni, Gdańska, Rumii i nie tylko! To znacznie przyspieszy efekty. Należy pamiętać, że badania EMG nie wolno wykonywać u kobiet w ciąży.


EMG to zespół badań, dzięki którym można ocenić rodzaj, lokalizację i stopień uszkodzenia nerwów obwodowych oraz mięśni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty