poniedziałek, 16 listopada 2015

Funkcje móżdżku

Deficyty innych niż motoryczne funkcji móżdżku są trudniejsze do wykrycia. Wobec tego od dekad za główną funkcję móżdżku uważa się kalibrację ruchów precyzyjnych, a nie rozpoczynanie ruchów czy decyzję o momencie ich rozpoczęcia. Przed ostatnią dekadą XX wieku funkcje móżdżka ograniczano wyłącznie do motorycznych.


W słownikach: Rdzeń kręgowy Mózgowie Ośrodkowy układ nerwowy Kręgowce Krągłouste. Móżdżek – funkcje i działanie.

Dopiero po wielu jednak latach poznana została budowa (w XVII wieku) oraz funkcje móżdżku (w XIX wieku). O narządzie tym współcześnie wiemy już bardzo dużo, wciąż jednak specjalistom najprawdopodobniej nie udało się jeszcze odkryć wszystkich funkcji, które pełni móżdżek. Ruch, koordynacja, właściwe natężenie siły, działanie mięśni, chó równowaga. Znajduje się on w tylnym dole czaszki. Dzięki nim może on spełniać swoje funkcje.


Funkcje móżdżku to przede wszystkim planowanie i koordynacja ruchów, wpływ na utrzymanie napięcia mięśniowego i kontrola ruchu gałek ocznych. To właśnie dzięki niemujesteśmy w stanie utrzymać równowagę ciała, struktura ta sprawia też, że wykonywane przez nas ruchy są płynne.

Choroby móżdżku upośledzające jego funkcje mogą codzienne uniemożliwiać wykonywanie najprostszych czynności. Od góry przykryty jest półkulami mózgu (oddzielony od nich przez oponę twardą, która tworzy tzw. namiot móżdżku). Ma kształt elipsoidalnej bryły spłaszczonej u góry i. Jak widzimy, mniejszy (lecz starszy) brat móżdżek jest odpowiedzialny za niezwykle istotne funkcje naszego organizmu takie jak ruch i równowaga. Pień mózgu- kieruje takimi funkcjami jak na przykład oddychanie,praca serca,trawienie. Mózg-jest narzędziem regulującym prace całego organizmu odpowiedzialny jest też za uczenie się ,zapamiętywanie.


Mimo stosunkowo prostej budowy móżdżku oraz dobrze poznanej organizacji jego połączeń z innymi częściami mózgowia, wiedza dotycząca jego funkcjonowania jest wciąż niewielka. Sąsiaduje z płatem skroniowym, potylicznym oraz z pniem mózgu. Nazewnictwo struktur anatomicznych móżdżku jest w dużej mierze analogiczne jak w przypadku mózgu (nazwa móżdżek zarówno po polsku, jak i po łacinie znaczy: „mały mózg”).


Zaburzenia psychiczne a struktura i funkcje móżdżku — przegląd najnowszych badań. Psychiatric disorders and the cerebellar structure and functions — an overview of the latest research. Adres do korespondencji: Katarzyna Siuda Koło Naukowe Psychiatrii Dorosłych UJCM ul.


Schmahmann i Sherman opisali zespół zaburzeń neurobehawioralnych występujących po uszkodzeniu móżdżku,. Wymień znane funkcje mózgu. Składa się on z dwóch półkul, które łączą się ze sobą za pomocą robaka.


W móżdżku podobnie jak w mózgu znajduje się istota szara i białą.

Robak móżdżku jest to struktura odpowiadająca w głównej mierze za prawidłową koordynację ruchową oraz utrzymanie postawy ciała. Upraszczając i pisząc obrazowo - zaburzenia przy uszkodzeniu robaka móżdżku wyglądają podobnie jak koordynacja i motoryka u człowieka bardzo pijanego. Wyróżnia się powierzchnię górną móżdżku, bardziej płaską, i powierzchnię dolną, silnie uwypukloną.


Podstawową funkcją móżdżku jest utrzymywanie prawidłowej równowagi ciała oraz odpowiedniej postawy i ruchów. Jego głównym zadaniem jest kontrolowanie, by nasze ruchy były precyzyjne i skoordynowane. W strukturach móżdżku (podobnie do struktur mózgu) wyróżnia się struktury stare, dawne i nowe.


Systemy stare (archicerebellum) otrzymują informacje z narządu równowagi, a na obwód wysyłają je zwrotnie za pośrednictwem dróg przedsionkowo-rdzeniowych. Struktury paleocerebellum uzyskują informacje z obwodu drogą połączeń rdzeniowo-móżdżkowych, następnie przekazują je do. Rola móżdżku w regulacji funkcji językowych The role of the cerebellum in the regulation of language functions Anna Starowicz-Filip Adrian Andrzej Chrobak Marek Moskała Roger M. W artykule przedstawiono przegląd najnowszych badań dotyczących roli móżdżku w niektórych zaburzeniach psychicznych.


Szczegółowej analizie poddane zostały: schizofrenia, zaburzenia afektywne jedno- i dwubiegunowe, autyzm oraz zaburzenia lękowe, ze szczególnym uwzględnieniem zespołu stresu pourazowego (PTSD). Te funkcje móżdżku mózgu jeszcze nie badano wystarczająco dobrze do nich może nam powiedzieć więcej. Tak więc, móżdżek jest historycznie uznane za część układu ruchu, ale jego funkcja nie kończy.


Nie zaobserwowano poważniejszych efektów ubocznych 21. Jaką funkcję pełni móżdżek ? Ten niewielki twór, mieszczący się w tylnej jamie czaszki tuż nad rdzeniem przedłużonym i mostem Varola - móżdżek - jest swoistym robotem, choć sam nie powoduje żadnego ruchu. Jednak to on odpowiada za dokładność i synchronizację ruchów, odpowiada za stabilność i orientację w przestrzeni. Stanowi on dominującą część tyłomózgowia i leży w tylnym dole czaszki. Zważywszy, że duża część neuronów rezyduje właśnie w móżdżku, poczyniono stosunkowo małe postępy w zakresie jego integracji w szerszą perspektywę tego, jak mózg rozwiązuje zadania.


Jedną z funkcji jaką zapewnia jest usuwanie metabolitów z mózgu. Jednak mózg jest wyposażony w system zatok i naczyń krwionośnych, więc ta funkcja wydaje się nie być najważniejszą z pełnionych przez układ komorowy. Znacznie istotniejsza jest ochrona mózgu.


Wyobraźmy sobie strukturę mózgu jako podobną do gęstego budyniu. Mózg jest odpowiedzialny za wszelkie procesy poznawcze. Funkcje mózgu to nie tylko proste sytuacje typu bodziec – reakcja, takie jak błyskawiczne odwrócenie się, gdy usłyszysz głośno wypowiadane swoje imię, zanim jeszcze zorientujesz się co tak naprawdę się stało (kto woła, skąd woła, czy chodzi o Ciebie etc.). Przekazuje informacje pomiędzy prawą półkulą i lewą półkulą mózgu.


W następstwie budowy mózgu składającego się z dwóch półkul mózgowych posiadających homologiczne struktury, a także funkcjonowania w nich ośrodków ruchowych, wzrokowych i somatycznosensorycznych przetwarzających bodźce z przeciwległej niż.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty