wtorek, 6 października 2015

Osłonka włókien nerwowych

Osłonki włókien nerwowych otaczają wypustki komórek nerwowych. Wyróżnia się następujące rodzaje osłonek: osłonka mielinowa. Otoczka (inaczej osłonka) mielinowa, zwana także rdzenną – osłonka włókien nerwowych tworzona przez oligodendrocyty w ośrodkowym układzie nerwowym i przez komórki Schwanna w obwodowym układzie nerwowym. Komórki, owijając się kilkakrotnie wokół neurytów, tworzą osłonkę z własnej błony komórkowej, ułożonej w kilka warstw złączonych białkiem PLP1.


Komórki owijając się kilkakrotnie wokół aksonów tworzą osłonkę z własnej błony komórkowej, ułożonej w kilka warstw złączonych białkiem PLP1.

Neuryt może być osłonięty osłonką włókien nerwowych. Jest z reguły dłuższy od dendrytów — może osiągać długość do 1cm. W komórce występuje pojedynczo, choć może być rozgałęziony.


Z tego powodu narażony jest na uszkodzenia mechaniczne. Wiązki włókien nerwowych zawierać mogą wiele tysięcy różnorodnych aksonów. Ponieważ włókna te znajdują się bardzo blisko siebie, istnieje ryzyko powstania między nimi spięć i zakłóceń elektrycznych. W celu zapobieżenia tym zakłóceniom, a w związku z tym zniekształceniom przesyłanym przez włókna informacjom, każde z.

Gdy prąd elektryczny przechodzi przez przewó musi ona być wykonana z materiału izolującego w celu zmniejszenia rozproszenia impulsów elektrycznych i zapobieganie obniżeniu natężenia prądu. Te same funkcje włókien nerwowych prowadzi osłonkę mielinową. Ponadto, jest to wsparcie, a także dostarcza żywność włókien.


Dzielimy je na takie, które przewodzą impulsy z obwodu do ośrodków – włókna dośrodkowe (aferentne) i z ośrodków na obwód – odśrodkowe (eferentne). Rodzaje włókien nerwowych: 1. Grupa Cs obejmuje włókna nerwowe współczulne, zazwojowe. Nerw to pęczek włókien nerwowych o różnej grubości i długości, okryty wspólną osłonką. Zrąb nerwu zbudowany jest z kilku warstw, w których wyróżnić można: śródnerwie – otacza pojedyncze włókna nerwowe, występuje wewnątrz pęczków tworząc przegrody śródnerwowe.


FUNKCJE UKŁADU NERWOWEGO odbieranie informacji ze środowiska zewnętrznego zmiana energii bodźca w prąd elektryczny pobudzanie lub hamowanie bodźca. PODZIAŁ I CHARAKTERYSTYKA WŁÓKIEN NERWOWYCH a. Możemy je podzielić na: włókna dośrodkowe (aferentne), czyli takie, które przewodzą impulsy z obwodu do ośrodków i odśrodkowe (eferentne), które przewodzą impulsy z ośrodków na obwód. Nerwy obwodowe stanowią wiązki komórek nerwowych docierających do narządów wewnętrznych i mięśni. Są ono ułożone w pęczki osłonięte tkanką łączą. By przekazywanie impulsu zachodziło szybciej większość nerwów jest wyposażona w osłonkę mielinową składającą się z tłuszczu.


Jest zbudowana z białej substancji złożonej z cerebrozydów, fosfolipidów i kwasów tłuszczowych, zwanej mieliną.

Komórki mieliny owijają się kilkakrotnie wokół aksonów tworząc otoczkę. Badanie szybkości przewodnictwa nerwowego (elektroneurografia) jest badaniem umożliwiającym bezpośrednią rejestrację funkcjonowania nerwów, które mają za zadanie przesyłanie informacji zarówno z mózgu, jak i do niego, z różnych części ciała. Badanie przewodnictwa nerwowego zlecane jest w zwyrodni. Internetowa encyklopedia PWN - zawierająca ok.


Wydawnictwa Naukowego PWN - to najlepsze źródło rzetelnej i wiarygodnej wiedzy. Tkanka nerwowa składa się z olbrzymiej ilości komórek nerwowych(ok. 1miliardów) oraz z Tkanki glejowej. Podstawową jednostką anatomiczną i funkcjonalną tkanki nerwowej jest komórka nerwowa – neuron.


Jakie są funkcje osłonki mielinowej? Centralny układ nerwowy organizmu generuje ciągły przepływ impulsów nerwowych poprzez sieć neuronów. Neurony lub komórki nerwowe, są przeznaczone do prowadzenia elektryczne impulsy z jednego nerwu do drugiego w tempie szybkiego ognia. Obwodowy układ nerwowy jest to część układu nerwowego pośrednicząca w wymianie informacji między ośrodkowym układem nerwowym a narządami i tkankami organizmu.


W jego skład wchodzą elementy przewodzące pobudzenie, czyli nerwy i zwoje nerwowe. Nerwy są struktury zbudowane z włókien nerwowych. Demielinizacja jest pojęciem odnoszącym się do uszkodzenia (rozpadu) mieliny, czyli osłonki włókien nerwowych znajdujących się w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym, przy czym budowa aksonu jest zachowana. W chorobach przebiegających z demielinizacją dochodzi do zaburzeń w przewodzeniu bodźców np.


Do chorób demielinizacyjnych. KOMENTARZE: (brak) dodaj komentarz SJP. Czasem rozróżnia się włókna nerwowe od neurytów nazywając włóknami nerwowymi długie neuryty neuronów.


Obecnie uważa się, że choroba jest wywoływana przez procesy autoimmunizacyjne (tj. takie gdzie reakcja odpornościowa organizmu jest skierowana przeciwko własnym tkankom, przypadku Stwardnienia Rozsianego przeciwko osłonce mielinowej włókien nerwowych). Osłonka mielinowa jest strukturą zapewniającą bardzo szybkie przewodzenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty