Można wyróżnić kilka rodzajów higieny, najważniejsze to: higiena żywienia i higiena osobista. Pozostałe, to higiena pracy, komunalna, społeczna, szkolna itp. Higiena układu nerwowego Higiena układu nerwowego ma na celu określenie warunków sprzyjających sprawnemu funkcjonowaniu układu oraz ułatwiających mu pracę. Układ nerwowy odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie.
Natomiast jego głównym zadaniem jest kierowaniem ruchem mięśni oraz wydzielaniem hormonów. Działalność układu nerwowego możemy podzielić na dwie kategorie.
Wyróżniamy układ nerwowy somatyczny oraz układ nerwowy autonomiczny. Codziennie do Twojego mózgu dociera mnóstwo impulsów, których Twój układ nerwowy nie jest w stanie przetworzyć. To prowadzi do zmęczenia. Mózg potrzebuje odpoczynku, a higiena układu nerwowego jest niezwykle ważna. Zobacz, jak dbać o układ nerwowy.
Choroby i higiena układu nerwowego 1. CHOROBY I HIGIENA Układu nerwowego Kamil Sobieszek 2. SEN Wydawać by się mogło, że mózg w trakcie snu jest w stanie spoczynku.
Jednakże to właśnie wtedy jest nieprawdopodobnie aktywny. Dla utrzymania higieny układu nerwowego kluczowy jest zdrowy sen. Bardzo ważne jest także zachowanie prawidłowego rytmu dobowego, czyli spanie w nocy, pracowanie w dzień. Higiena tego układu dotyczy nie pielęgnacji określonych organów , lecz zapewnienia odpowiednich warunków, w których ten układ będzie sprawnie funkcjonował. Istnieje wiele warunków wpływających na pracę układu nerwowego, należą do nich m. Zasady higieny układu nerwowego : Należy zadbać względnie stałe warunki mieszkaniowe, rodzinne, koleżeńskie.
Unikać gwałtownych zmian. Zachować właściwe proporcje między wysiłkiem a odpoczynkiem. Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.
Możesz zablokować cookies zmieniając. Do układu nerwowego dociera wtedy minimalna ilość bodźców i nie wywołują one reakcji naszego organizmu, więc układ nerwowy ma odpowiednie warunki do regeneracji. Aby w pełni odzyskać siły, dorosły człowiek powinien spać 7-godzin w ciągu doby.
Fizyczne oraz psychiczne objawy długotrwałego stresu niedobór dopaminy wywołany uszkodzeniem neuronów śródmózgowia Związane z zachowanie-jedzenie mimo braku poczucia głodu -izolowanie się od ludzi -stosowanie środków odurzających -nawyki, np. Uczeń: - potrafi wymienić czynniki środowiskowe powodujące osłabienie układu nerwowego, - potrafi przewidzieć skutki długotrwałego działania stresu na. Najczęściej spotykane choroby układu oddechowego to: Astma – jest coraz częstszym schorzeniem, którego podłożem w większości wypadków są alergie (np. na roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt), rzadziej skłonności genetyczne do kurczenia się oskrzeli.
Objawy: ataki duszności, zimny pot, sinienie twarzy, świszczący oddech, kaszel. Wydalanie jest jednym z wielu procesów zachodzących w ustroju , które współdziałają z sobą w różny sposób , zapewniając sprawne działanie całego organizmu.
Proces wydalania ma na celu usuwanie z ustroju zbędnych i szkodliwych substancji , które są produktami metabolizmu. Do substancji tych zalicza się głównie związki azotowe, które powstają w wyniku rozkładu. Schorzenia układu nerwowego są groźne, gdyż dotyczą systemu, dzięki któremu każdy z nas utrzymuje łączność ze światem zewnętrznym i który nadzoruje i koordynuje każdą czynność życiową – od komórki, poprzez narzą aż po całość funkcjonowania i reagowania organizmu. Czy dziś już wiemy, jak leczyć choroby układu nerwowego, aby nie zbierały śmiertelnego żniwa. Osoby chore na epilepsję powinny nosić specjalną bransoletkę informującą o chorobie, tak aby w razie ataku można było im szybko pomóc.
Biologia - choroby układu nerwowego. Skip navigation Sign in. This video is unavailable. Ania Bodek , Roksana Walczak, Julia Keplinger. Higiena i choroby układu nerwowego Uczniowie klasy II omówili zasady higieny układu nerwowego.
Dowiedzieli się jak stres wpływa na organizm i kiedy jest on zagrożeniem zdrowia. Poznali też sposoby radzenia sobie ze stresem. ZASADY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZAKAŻEŃ OŚRODKOWEGO UKŁADU NERWOWEGO WYWOŁYWANYCH PRZEZ NEISSERIA MENINGITIDIS I INNE DROBNOUSTROJE Zasady postępowania w przypadku zakażeń ośrodkowego układu nerwowego.
Scenariusz zawiera wymagania podstawy programowej, cele lekcji, metody pracy, środki dydaktyczne i odpowiedzi do zadań w zeszycie ćwiczeń. W przebiegu lekcji są omawiane m. HIGIENA: należy myć ręce i zęby, oraz dokładnie oczyszczać produkty spożywcze przed jedzeniem, przechowywać je odpowiednim miejscu, te które tego wymagają w lodówce, nie spożywać produktów po dacie przydatności do spożycia i nie zamrażać ponownie raz rozmrożonych produktów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.