poniedziałek, 26 października 2015

Uszkodzenie nerwów obwodowych objawy

Objawy uszkodzenia nerwów obwodowych. Ponieważ w większości nerwów obwodowych znajdują się zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe, objawem ich uszkodzenia są nie tylko zaburzenia czucia, ale również symptomy ruchowe. Najczęściej jest to osłabienie, które kończy się całkowitym porażaniem mięśni unerwianych przez nerw. Zaburzenie występuje tylko na określonym obszarze nerwu lub nerwów.


Uszkodzenie nerwów obwodowych objawia się także takimi symptomami, jak: mrowienie dłoni i stóp, bolesność w dotyku niektórych części ciała, osłabienie mięśni aż do ich porażenia.

Przyczyny uszkodzenia pojedynczych nerwów obwodowych. Ucisk na nerw to najczęstsza przyczyna neuropatii. Schorzenie najczęściej spotykane jest u osób w podeszłym wieku. Neuropatia może obejmować jeden bądź kilka nerwów. Związane jest to z tym, iż większość nerwów obwodowych zawiera w sobie zarówno włókna ruchowe jak i czuciowe, dlatego też objawy są mieszane.


Nie bez znaczenia dla organizmu pozostaje również przyjmowanie leków na nowotwory czy choroby autoimmunologiczne. Zapalenie nerwów obwodowych to bardzo rzadka grupa schorzeń obwodowego układu nerwowego, tzn.

Uszkodzenia nerwów pojawiają się także w chorobach układowych, immunologicznych. Z racji licznych pełnionych funkcji uszkodzenie nerwów obwodowych może mieć konsekwencje w postaci całej gamy objawów. Objawem podrażnienia nerwu obwodowego mogą być dolegliwości bólowe. Jednym z najpoważniejszych następstw takiego urazu jest ból fachowo nazywany kauzalgią.


Przejawia się on falami piekącego, dotkliwego bólu. W sytuacji gdy dotyka korzeni nerwowych mówimy o poliradikulopatii. Często pacjentowi nawet trudno skojarzyć, że np.


Mechaniczne uszkodzenie nerwów obwodowych dotyczy najczęściej nerwów, które przebiegają powierzchownie lub z anatomicznego punktu widzenia są najsłabiej chronione lub osłonięte warstwami innych tkanek. Bóle wywołane przez uszkodzenia nerwów substancjami toksycznymi i infekcjami również znikają samoistnie zaraz po zaprzestaniu działania danego czynnika, na początku procesu zdrowienia. Ponieważ większość nerwów obwodowych zawiera w sobie zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe, objawem ich uszkodzenia są nie tylko zaburzenia czucia, ale również objawy ruchowe.


Także bóle wywołane uszkodzeniem nerwów przez czynniki toksyczne lub infekcyjne znikają, gdy dany czynniki przestanie działać i rozpocznie się proces zdrowienia. To choroba nerwów obwodowych - struktur przekazujących impulsy pomiędzy różnymi częściami organizmu. Jeżeli proces chorobowy lub uszkodzenie dotyczy wielu nerwów. Na poziomie stawu łokciowego i powyżej niego dochodzi do uszkodzenia zginaczy długich palców oraz zginaczy ręki.


W ocenie uszkodzeń nerwów obwodowych należy wyróżnić: neuropraxię – nie dochodzi do zaburzenia struktury nerwu lecz do krótkiego zaburzenia jego czynności (ucisk).

Najczęściej rozpoznawana jest polineuropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie nerwów obwodowych, które pojawia się w przebiegu cukrzycy. Polineuropatie występują w przebiegu różnych chorób. Drugą najczęściej występującą postacią polineuropatii jest neuropatia alkoholowa, która jest wynikiem oddziaływania alkoholu i ubogiej diety.


Toczeń układowy rumieniowaty jest schorzeniem autoimmunologicznym z bardzo licznymi objawami klinicznymi oraz nieprawidłowościami w wynikach laboratoryjnych. Charakterystycznymi objawami są zaburzenia czucia na obwodowych częściach kończyn (obejmujące dłonie i stopy), parestezje (mrowienie), uczucie zmarzniętych rąk i stóp, osłabienie siły mięśniowej. Po związkach platyny może dojść do pogorszenia słuchu. Uszkodzenie splotu typ górny - (C4) C5-C(Erba, Duschenne’a) Uszkodzenie splotu typ dolny - C8-Th(Klumpke) Typ górny - porażeniu ulegają: mięśnie zginacze ramienia, naramienny, dwugłowy, piersiowy większy, mm. Co powoduje uszkodzenie nerwów obwodowych?


Uraz nerwów na kończynach górnych powstaje w dolnej trzeciej części przedramienia i dłoni (prawie wszystkich zmian w kończynie górnej), przy czym około z nich towarzyszyło urazom kilku nerwów. Do uszkodzenia nerwów obwodowych dochodzi w przebiegu pierwotnych chorób układu nerwowego, bądź wtórnie, jako powikłanie infekcji wirusowych czy bakteryjnych lub chorób układowych, takich jak cukrzyca. Bywa także powikłaniem leczenia przeciwnowotworowego. Zobacz tagi: neuropatia leczenie, uszkodzenie nerwów obwodowych objawy , przyczyny neuropatii, alkoholizm a neuropatia, alkohol a uszkodzenie nerwów, choroby związane z alkoholizmem, choroby wątroby i nerek, zaburzenia przemiany materii, powikłania cukrzycy.


Może być również spowodowane przewlekłą chorobą, np. W zaburzeniu tym charakterystycznym objawem jest stopa cukrzycowa. Z kolei zadaniem nerwów układu wegetatywnego jest kontrolowanie przemiany materii oraz działania narządów wewnętrznych, jak serce, pęcherz moczowy, jelita – jeśli są uszkodzone mówimy o neuropatii autonomicznej.


Rozwój neuropatii po chemioterapii jest często niekorzystnym objawem konkretnej chemioterapii. Jednak nie zawsze tak jest: u wielu pacjentów rozwój neuropatii obwodowej po chemioterapii jest związany z toksycznym rozpadem procesu nowotworowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty