Jeśli zaobserwuje się np. Córka mruga oczami - jest to typowy chyba tik nerwowy. Wygląda to dosyć dziwnie. Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników. Tiki nerwowe: przyczyny.
Tak właśnie bywa u dzieci, u których zaburzenia tikowe mogą objawiać się w pewnym okresie ich życia (zazwyczaj podczas dojrzewania), po czym odnotowywane jest (najczęściej samoistne) ustąpienie tych mimowolnych czynności ruchowych. Dzieci przeżywają różne sytuacje na swój specyficzny sposób. Z pozoru beztroski maluch może się denerwować lub się czegoś bać. Warto zauważyć, w jakich sytuacjach dziecko najczęściej mruga oczami, bo może się okazać, że jest to nic innego, jak tik nerwowy. Mój tata od jakiegoś roku ma problem z tikami.
Chodzi o tiki nerwowe które polegają na tym że bardzo mruga oczami. Jest to głównie sposowowane stresem. Był u lekarza który przepisał mu roznorodne tabletki.
Ale to nic nie pomogło, teraz doszlo nawet do takiej sytuacji ze zamykaja mu sie oczy i nie moze ich przez jakis czas. Charakterystyczne jest to, że w przeciwieństwie do tików przejściowych, które mają raczej stały charakter, w przypadku choroby tiki początkowo mają charakter pojedynczego objawu (np. mruganie oczami), a z czasem (po tygodniach lub miesiącach) tiki. Czasem tikom towarzyszą dźwięki: chrząkanie, pociąganie nosem, cmokanie, powtarzanie jakiegoś słowa.
Większość dzieci nie zdaje sobie sprawy z tików i nie jest w stanie ich kontrolować. Przyczynę ich powstawania upatruje się głównie w czynnikach genetycznych, anatomii i fizjologii mózgu, czynnikach środowiskowych oraz zaburzeniach w stężeniu przekaźników nerwowych. Adrianna Wilczek Nawyk obgryzania kostek placów – odpowiada Mgr Anna Suligowska Mruganie oczami, chrząkanie, pociąganie nosem u 5-latka – odpowiada Lek. Tik nerwowy u 2-letniego dziecka – odpowiada Dr n. Nasz syn, letni ma tiki nerwowe. Wzbudzają w rodzicach lęk, zaskoczenie i wstyd.
Maluch, który przewraca lub mruga oczami, wykonuje dziwne miny, przechyla głowę na jedną stronę, potrząsa nią czy wysuwa co chwilę język wymaga konsultacji lekarskiej. Zanim udamy się do neurologa dziecięcego z podejrzeniem występowania tików nerwowych u dziecka należy upewnić się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z takim właśnie problemem. Innymi słowy – jeśli dziecko mruga, odwiedźmy najpierw okulistę – takie zachowanie może wynikać z wady wzroku u. Sprawiają, że dziecko staje się nerwowe lub jako takie jest postrzegane. Mają podłoże neurologiczne, wymagają intensywnej pracy, połączenia terapii farmakologicznej i psychologicznej. Leczenie tików nerwowych u dzieci.
W przypadku, gdy tiki nerwowe utrudniają dziecku codzienne funkcjonowanie lub trwają ponad rok, należy udać się do neurologa. Lekarz zaleci kurację farmakologiczną, najczęściej neuroleptykami. Leki te wpływają na układ nerwowy, jednak mogą też osłabić koncentrację i zdolności do nauki. Na tiki nerwowe trzy razy częściej cierpią chłopcy niż dziewczynki. Prawdopodobnie jest to związane z większą otwartością płci pięknej i lepszym radzeniem sobie z przeżyciami emocjonalnymi.
Gdy odkryjesz je u swojego dziecka, albo podejrzewasz, że występują, udaj się po poradę do swojego lekarza pediatry. Niektóre są bardzo słabo widoczne jak szybkie mruganie czyzaciskanie powiek, unoszenie brwi, marszczenie czoła lub nosa, szczerzenie zębów. Niektóre trudno nie zauważyć jak gwałtowne ruchy głową (odrzucanie jej na boki lub do tyłu), krótkie szarpnięcia nogą czy ręką. U dziecka można zaobserwować nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji i uwagi oraz utrudnioną kontrolę nad odruchami.
Początkowo pojawiają się proste tiki motoryczne. Zespół może mieć formę łagodną, wtedy dominują tiki proste, ograniczające się do mrugania oczami, pochrząkiwanie, wzruszenia ramionami i poruszania głową. Najczęstsze tiki nerwowe u dzieci to mruganie oczami, pociąganie nosem, kaszel, wyłupienie oczu, zgrzytanie zębami itp. Pojawiają się w nieznanym otoczeniu, przy oglądaniu telewizji, podczas gry na komputerze, w czasie komunikacji z nieznajomymi lub gdy pozostaje się w tej samej pozie przez długi czas.
Obserwując „dziwny zwyczaj” rodzice często wpadają w panikę i mają wiele pytań. Najczęściej tiki nerwowe występują u dzieci i nastolatków, rzadziej u dorosłych. Przeważnie tiki zanikają z wiekiem, ale mogą też utrzymywać się przez całe życie. U mnie występują tiki nerwowe w miejscach publicznych.
Nie mam pojęcia czym to może być spowodowane. Mam mimowolne ruchy głowy, ust, mruganie oczami. Zgłoś się do specjalisty i przedstaw swoje obserwacje. Nadmierne mruganie może być spowodowane niewyrównaną wadą refrakcji i często mija po zastosowaniu okularów o odpowiedniej mocy.
Inną, bardzo częstą przyczyną nadmiernego mrugania jest alergiczne zapalenie spojówek. Wiąże się ono z silnym świądem towarzyszącym zwykle alergii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.