Dlatego warto wiedzieć co powoduje gazy i wzdęcia. Istnieje wiele czynników wywołujących wzdęcia, ale to co jemy ma zdecydowanie największe znaczenie. Dodatkowo, tolerancja na wybrane produkty jest niestety różna u każdego z nas, a ich niepoprawne trawienie może powodować wzdęcia i gazy. Co jeść, żeby pozbyć się wzdęć?
Leczenie objawowe - należy przede wszystkim wykluczyć z codziennej diety napoje gazowane oraz wszelkie potrawy, które powodują u nas wzdęcia. Jedzenie potraw powinno odbywać się w sposób wolny, spokojny, dobrze jest jeść małe porcje - ale częściej.
Nie musisz od razu ograniczać ich ilości, ale przede wszystkim spożywać je w mniejszych porcjach. Błonnik jest bardzo potrzebny, jednak gwałtowna zmiana diety może być właśnie tym, co powoduje wzdęcia. Sprzyjają im długotrwałe zaparcia, upośledzenia funkcji jelit, choroby trzustki i wątroby, choroba wrzodowa, nietolerancja pokarmowa, a także choroby występujące na tle nerwowym, np. Jeden z najczęstszych objawów problemów z jelitami i układem pokarmowym.
Dręczą chorym na zespół jelita drażliwego. Od czasu do czasu dokuczają również zdrowym osobom, które zjadły zbyt dużo niewłaściwych pokarmów. W dzisiejszym wpisie postaram się odpowiedzieć, na pytanie, czym są wzdęcia, jak im zapobiegać i jak sobie z nimi radzić.
Pacjenci opisują je najczęściej jako powiększenie obwodu brzucha i często odnoszą wrażenie, że zależą one od zwiększonej ilości gazów w przewodzie pokarmowym (zobacz: Gazy).
Wzdęcia są pojęciem trudnym do zdefiniowania. Najczęściej jednak wzdęcia to subiektywne odczucie, nie znajdujące obiektywnego potwierdzenia w precyzyjnej ocenie objętości gazów. Zalegają one w jelitach i powodują niekomfortowe uczucie wzdęcia. Ponieważ ta dolegliwość jest na tyle powszechna, ze dotyczy każdego z nas, często bywa ignorowana.
Tymczasem ciągle wzdęty brzuch może zwiastować całkiem poważne problemy, np. Przyczyny wzdęcia występującego często lub przewlekle mogą leżeć w złym odżywianiu. Jeśli wzdęty brzuch jest jedną z kilku dolegliwości ze strony układu pokarmowego, może być oznaką choroby. Gazy jelitowe powodują przykre uczucie pełności i rozpierania w jamie brzusznej. Kiedy brzuch jest wzdęty, w talii przybywa kilka centymetrów, a ubranie staje się zbyt ciasne.
Obok bólów brzucha i zaparć, wzdęcia należą do najczęstszych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Czasem towarzyszą im skurcze jelit lub bolesne kolki. Jeśli domowe sposoby zawodzą i utrzymuje się uczucie rozpierania, sięgnij po dostępne bez recepty leki z symetykonem. Niespecyficznym powodem, który często jest pomijany jako mogący powodować wzdęcia to również wszelkie choroby płuc, przeziębienie, katar, astma. Trudności z oddychaniem przez nos powodują, że oddychamy przez usta połykając sporo powietrza.
Pigułki antykoncepcyjne. Spożywanie produktów o dużej zawartości błonnika. Wynika to z tego, że mając wzdęcia nie możemy ubrać wszystkiego, na co mamy ochotę.
Sytuacja ta może również powodować złe samopoczucie i rozdrażnienie z powodu dyskomfortu.
Podczas ciąży wzrośnie poziom estrogenu i progesteronu, co spowolni działanie jelit, a to z kolei może powodować wzdęcia. Co powoduje bóle brzucha, wzdęcia i nadmierne gazy? Mam problem od bardzo dlugiego czasu. Zaden lekarz nie jest mi wstanie pomoc. Juz chodzilam do szpitali, prywatnie i nic nie wiedza.
Od dawna pobolewa Mnie brzuch, wzdecia, nadmierne gazy. Natomiast od miesiaca bol sie nasilil, bol pojawia sie w roznych miejscach najczesciej lekko pod. W przypadku wzdęć fundamentalne znacznie ma zarówno dieta, jak również styl życia.
To w jaki sposób spożywamy posiłki oraz co jemy może nasilać wzdęcia i powodować większe gromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym. Najwięcej gazów powodują zawarte w pokarmach pewne węglowodany złożone oraz cukry. Nie mamy bowiem pewności co powoduje wzdęcia w naszym przypadku, jeżeli nie przyjrzymy się naszemu organizmowi i jego reakcjom na spożywane produkty. W profilaktyce wzdęć poleca się zawsze picie dużej ilości płynów, które pobudzają perystaltykę jelit.
Bez znaczenia czy zjadłam jogurt, wypiłam maślankę czy śmietankę w kawie. Zawsze reakcja była ta sama - wzdęcia, gazy itd. Długi czas jednak zajęło mi dojście do tego ze tak wlasnie jest. Co oznacza ciągle wzdęty brzuch i częste gazy? Wzdęty brzuch po jedzeniu – co powoduje brzuch jak balon?
Domowe sposoby na wzdęcia – co na wzdęcia po posiłku? Dlaczego brzuch jest wzdęty i napięty? Co trzeba zbadać, gdy dokuczają ci wzdęcia. C nie powoduje sensacji jelitowych.
Czosnek i imbir zmniejszają produkcję gazów. Jeżeli do gotowania potraw wywołujących gazy dodasz czosnek lub imbir, nie będzie problemów jelitowych. Te aromatyczne przyprawy pozbawiają warzywa wybuchowych właściwości.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.