wtorek, 1 września 2015

Pasta z fluorem szkodzi

Pasta z fluorem szkodzi

Pasty do zębów z fluorem naprawdę szkodzą? Absolutnie nie ma powodów, by bać się past do zębów z fluorem – przekonuje Anita. Czy fluor jest szkodliwy? Sporo osób upatruje w tej substancji zagrożenia i wycofuje fluoryzowane produkty, np. Niektóre ze stron internetowych straszą skutkami ubocznymi wchłaniania fluoru.


Ale jeśli ludzie piją dużo wo­dy z kranu (nawet przegotowanej), często my­ją zęby pastą z fluorem (a niezwykle trudno jest kupić inną), to jak mogą być pewni, że wielokrotnie nie przekraczają takiej dawki? Podobnie jest z aspartamem, słynnym słodzi­kiem bez kalorii. Jest bezpieczny, gdy spoży­wamy go w niewielkich ilościach. Lepiej więc zadbać o właściwą dietę, zamiast bezgranicznie wierzyć, że pasta do zębów z fluorem uchroni nas przed niemiłą wizytą u dentysty. Dobra pasta ściera osa a nie szkodzi szkliwu.


Zawarte w pastach środki ścierne (abrazyjne) mają skutecznie usuwać płytkę bakteryjną z zębów, ale jednocześnie być bezpieczne dla szkliwa. Stopień ścieralności i zarazem bezpieczeństwa wyznacza wskaźnik RDA (Radioactive Dentin Abrasion). Sam fluor nigdy nie wyleczy próchnicy.


Pasta z fluorem wyleczy próchnicę zębów. Jeśli już masz dziurę w zębie, pomoże tylko dentysta. Może, ale nie na długą metę. Owszem, fajnie wybiela, widać efekty, ale potwornie rysuje szkliwo. Nieużywanie go może skutkować poważnymi konsekwencjami - kwasy znajdujące się w owocach, napojach i żołądku mogą doprowadzić do rozmiękczania szkliwa, a te z kolei do nieodwracalnej erozji zębów.


Sojka napisał w zdrowie i pielęgnacja dziecka: Znajoma mama powiedziała mi, że fluor w paście do zębów szkodzi. Fluor trzeba używać, ale rozsądnie. Badania prowadzone na zlecenie Amerykańskiego Instytutu Badań Stomatologicznych ujawniły iż, nie ma różnicy między liczbą ubytków w zębach dzieci mieszkających na terenach gdzie wykonuje się fluoryzację i na nieobjętych programem fluoryzowania.


Dzięki temu zęby zyskują większą odporność na próchnicę i działanie czynników prowadzących do nadwrażliwości. Myślę, że osobom o mocnych zębach brak fluoru specjalnie nie zaszkodzi, ale osoby o lichym szkliwie lepiej niech chwytają się każdej szansy. Sama używam zwykle past z fluorem, kiedy bardzo często myję zęby, to czasami zamienne z pastami bezfluorowymi, mam cały czas kilka past na stanie w różnych miejscach. Opowiem Wam, czemu ludzie chorujący na niedoczynność tarczycy nie powinni używać pasty do zębów zawierającej fluor. Na moment wróćmy do szkolnej ławy, przypominając sobie wiadomości z chemii.


Chodzi o chlorowce, zwane inaczej halogenami (nie mylić z żarówkami). Ma działanie antybakteryjne, ale powiedzieć, że zapobiega próchnicy, to za dużo. Prawo określa ściśle, jakie ilości fluoru mogą być wykorzystywane w produktach do higieny jamy ustnej.


Minister Zdrowia Publicznego opublikował, że produkty z fluorem są trujące i stanowią wielkie zagrożenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Mam pytanie związane z fluorem - czy jest on szkodliwy dla ludzi? Niedawno napotkałem się na ludzi, którzy głoszą, jakoby fluor był szkodliwy dla zdrowia, co jest równoznaczne z tym, że stosowanie past do zębów z fluorem jest niewskazane. Wystarczy ziarenko by umyć zęby.


Każdy kto ją spróbował nie chce wrócić do poprzedniej. Na rynku mamy szeroki wybór wśród past do zębów. Najczęściej sięgamy po pasty wybielające ponieważ dążymy do. Od dzieciństwa już wszyscy przekonują nas, że powinniśmy używać past z fluorem.


Pasta z fluorem szkodzi

Przez długie lata nikt nie starał się nawet podważyć twierdzenia, że ten pierwiastek ochrania nasze zęby. Alternatywa dla past z fluorem. Istnieją pasty do zębów, które nie mają w składzie fluoru, a za to są bogate w zioła i olejki roślinne. Bardzo dobrze spełniają one swoją funkcję oczyszczania i ochrony zębów. Niewiele mikroelementów budzi takie kontrowersje.


Z jednej strony fluor uchodzi za strażnika zdrowia naszych zębów, ponieważ skutecznie chroni szkliwo i zabezpiecza przed próchnicą. Zauważyłam mianowicie, że dużo dzieci - niemowląt zaczyna chorować na próchnicę i łamią im się zęby, odpada szkliwo kawałkami - a to z tego powodu, że gospodarka fluoryzowania zębów i używanie past do zębów z fluorem przez matkę dziecka - jest prowadzona źle! Po przeanalizowaniu tych danych większość krajów, które dodawały fluor do wody pitnej, zrezygnowała z tej praktyki. Również w Polsce nie stosuje się już masowej terapii fluorem.


Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie podał, że w Polsce średni poziom fluorków w wodzie wynosi ok. Przejdź się kiedyś między półkami w hipermarkecie i weź do ręki produkty, których używasz lub jesz i poczytaj etykiety. Potem obejrzyj te filmy.


A gwarantuję, że obejrzeniu tych filmów nie będziesz już mieć żadnych wątpliwości odnośnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty