wtorek, 29 września 2015

Jak czyścić psu zęby z kamienia

Jak czyścić psu zęby z kamienia

Co sprzyja osadzaniu się kamienia nazębnego u psów? Jak już wspominałam psy w naturalnym środowisku czyszczą sobie zęby ogryzając kości czy twarde ścięgna. W domowych warunkach często pozbawiamy nasze psiaki możliwości naturalnego czyszczenia zębów. Zęby myjemy psu przynajmniej razy w tygodniu, lub nawet częściej, jeśli mimo to pojawia się kamień. W żadnym wypadku nie wolno używać pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi, z tej prostej przyczyny, że pies nie potrafi jej wypluć tak jak człowiek, a połknięcie może spowodować poważne dolegliwości żołądkowe.


Które psie choroby występują najczęściej? Zdecydowanie są to schorzenia dentystyczne. Najpopularniejszymi problemami związanym z psimi zębami są urazy mechaniczne, kamień na zębach psa oraz zapalenie dziąseł u psa.


Oczywiście jedne psy mają większa, a inne mniejszą tendencję do odkładania się kamienia na zębach. Ale warto pamiętać, że psu zęby muszą służyć całe życie. Czy zaglądacie do psiej paszczy i sprawdzacie, jak to wygląda u Was?


Przyznam się szczerze, że moje psy bardzo długo nie miały żadnych problemów z zębami. Sama nigdy nie czyściłam zębów swoim psom. Dostawały takie jedzenie i naturalne gryzaki, że nie miały kamienia. Wiem jednak, że są psy - zwłaszcza starsze, u których dodatkowe mechaniczne czyszczenie zębów jest koniecznością.


Moja współpracowniczka Joanna Kleczkowska opisuje, jak oswoić psa z czyszczeniem zęboacute;w i kiedy udać się do psiego dentysty. Sznapsi - specjalista Tipy. Sprawdź czy nie są spuchnięte, podrażnione i czy nie kamienia nazębnego. Dziąsła powinny być mocne i mieć zdrowy kolor.


Jeśli dziąsła wydają się być zanadto wrażliwe lub jeśli zauważysz spuchnięcia czy krwawienie udaj się do weterynarza. Z psem, który ma większą ilość kamienia na zębach należy wybrać się do weterynarza, który pozbędzie się problemu za pomocą ultradźwięków lub w sposób mechaniczny. Brzydki zapach z pyska można usunąć, myjąc psu zęby lub zmieniając jego dietę. Najlepiej dawać mu jeść raz dziennie, aby żywność się nie zepsuła. Każdy dobry psi dentysta lub weterynarz Ci to powie!


W sytuacji, kiedy pies musi mieć oczyszczane pod narkozą zęby z kamienia, receptą na utrzymanie ich w idealnym stanie także jest szczotkowanie. Ten prosty domowy zabieg pozwoli uniknąć Twojemu psu ponownych problemów z zębami. Usunięcie kamienia nazębnego w znieczuleniu przypomina wielkie sprzątanie.


Ale nawet najlepsza sprzątaczka nie zagwarantuje, że znów nie zrobi się bałagan, jeśli nie nauczymy się dbać o porządek. Dlatego tak ważna jest zmiana nawyków związanych z żywieniem psa i pielęgnacją jego jamy ustnej. W tekście wszystko, co musicie wiedzieć o prawidłowej pielęgnacji zębów psa.


Właściwa higiena jamy ustnej psa, kontrola stanu uzębienia i przeciwdziałanie powstawaniu kamienia nazębnego, to bardzo ważne elementy opieki nad czworonogiem, które pozwalają zapobiec wielu chorobom. Jeśli zaobserwujesz u Twojego zwierzęcia któregokolwiek z powyższych objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii i podjąć odpowiednie leczenie. W przypadku zdrowia jamy ustnej obowiązuje zasada lepiej zapobiegać niż leczyć. Ja jestem bardzo zadowolona jak ten sędzia ocenia. Uśmiechnięty, zażartuje.


Co do psa to oceniał prawidłowo. Jak ktoś ma psa z jakąś wadą to u niego tej wady nie da się ukryć,zagląda wszędzie. Dobrze sprawdza jajka i dużą uwagę przykłada do zgryzu. Kamień nazębny jest problemem kosmetycznym, ale również stwarza niebezpieczeństwo uszkodzenia szkliwa zębów oraz dziąseł.


W usuwaniu kamienia stosuje się specjalistyczne zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym. Skuteczne są również domowe sposoby na pozbycie się nieestetycznego problemu. Psie zęby to jedna z najważniejszych części ciała naszego czworonoga. Pozwala na przyjmowanie każdego rodzaju pokarmów, ułatwia przynoszenie zabawek – czasem może również służyć w naszej obronie, choć zawsze mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie.


Bardzo dobrze psie zęby oczyszcza surowa, podana w całości marchewka. Kłopot tylko w tym, że nie każdy pies ją zje. Nieźle działa sucha karma - jednak jeśli pies nie jadł jej wcześniej, ciężko go będzie w wieku lat przestawić. Oral CleanCare nie stosowałam, ale pasty weterynaryjne owszem i moim zdaniem są OK.


Teraz powinien być już zaznajomiony z jej zapachem i smakiem oraz bardziej chętny do mycia zębów. Daj psu wody do napicia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty