wtorek, 15 września 2015

Antagonistyczne działanie insuliny i glukagonu

U zdrowego człowieka równowaga pomiędzy tymi hormonami sprawia, że jego glikemie zawsze mieszczą się w granicach normy. Insulina obniża poziom cukru we krwi, a glukagon go podnosi. Sprawa komplikuje się w przypadku osób z cukrzycą, w szczególności typu 1. Glukagon to hormon, który wydziela się w trzustce.


Zbyt wysoki poziom glukagonu może świadczyć o wielu problemach ze zdrowiem. Zadaniem glukagonu jest ochrona organizmu przed spadkiem poziomu cukru w okresach między posiłkami i przy wysiłku fizycznym.

Dzięki temu nie dochodzi do spadku stężenia glukozy poniżej poziomu krytycznego (szczególnie wrażliwe są komórki nerwowe mózgowia). Hormon ten (wraz z insuliną) pełni bardzo ważną funkcję w regulacji gospodarki węglowodanowej. Oba hormony wykazują działanie antagonistyczne względem siebie – glukagon zwiększa stężenie glukozy we krwi, natomiast insulina, produkowana przez komórki beta wysp trzustkowych. Antagonistycznie , to znaczy, że działają na odwrót.


A więc insulina obniża poziom cukru we krwi. Sprawia ona, że cukier ,,przepływa do wątroby, gdzie magazynowany jest w formie glikogenu. Z glukagonem jest inaczej.


Działanie glukagonu jest wielokierunkowe i złożone.

W zdrowym organizmie panuje równowaga pomiędzy insuliną a glukagonem. Wysoki poziom insuliny oznacza niski poziom glukagonu i odwrotnie. Sytuacja komplikuje się u osób chorujących na cukrzycę, u których podawanie insuliny z zewnątrz może zaburzyć tę równowagę. Po posiłku we krwi znajduje się dużo glukozy.


Nadmiar glukozy powoduje, że trzustka zwiększa wydzielanie insuliny. Wyjaśnij antagonistyczne działanie hormonów na przykładzie insuliny i glukagonu. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej. W zależności od ilości glukozy we krwii trzustka produkuje insulinę lub glukagon. Omów antagonistyczne działanie insuliny i glukagonu.


Działają one antagonistycznie - insulina powoduje zmniejszenie stężenia glukozy. Pozostała część rozwiązania tego zadania jest widoczna tylko dla użytkowników Premium. W stosunku do insuliny posiada on działanie antagonistyczne. Wzmaga glikogenolizę i lipolizę. To właśnie te hormony odgrywają bardzo ważną rolę w regulacji gospodarki węglowodanowej.


Na schemacie ilustrującym mechanizm antagonistycznego działania insuliny i glukagonu podkreśl właściwe nazwy narządów (trzustka albo wątroba) oraz właściwe określenia poziomu glukozy we krwi (niski albo wysoki), tak aby powstał poprawny schemat. W jaki sposób zmiana poziomu tych hormonów bierze udział w ustaleniu stężenia glukozy na beziecznym poziomie? Czy chodzi o to,że poprostu te hormony działają antagonistycznie w stosunku do siebie?

Jak zmienia sue poziom insuliny i glukagonu w czasie. Kiedy we krwi jest zbyt małe stężenie glukozy trzustka wydziela glukagon, który powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi. Unsubscribe from Aerofitnessblog? Mają one zasadniczy wpływ na metabolizm węglowodanów, lipidów oraz białek.


Mechanizm tego antagonistycznego oddziaływania jest różny i zależny od głównego kierunku działania poszczególnych hormonów. To hormon wytwarzany przez wyspy trzustki (wyspy Lagerhansa), bierze udział w procesach glikogenolizy i lipolizy. Do uwalniania hormonu dochodzi pod wpływem. Hormon ten działa przeciwnie do insuliny, gdyż zwiększa stężenie glukozy we krwi poprzez jej uwalnianie z glikogenu wątrobowego oraz przez zwiększanie jej powstawania z różnych prekursorów, jak np.


Wydzielanie glukagonu jest regulowane przez glukozę zawartą w pokarmie, insulinę, aminokwasy i kwasy tłuszczowe. Hormon ten ma znaczenie w gospodarce węglowodanowej, stymulując wzrost stężenia glukozy we krwi, co jest działaniem antagonistycznym w stosunku do insuliny. Wówczas konieczne jest podanie dodatkowej dawki glukagonu z zewnątrz, w postaci zastrzyku. Czytaj także: Ciężka hipoglikemia z utratą przytomności.


Jak glukagon zapobiega hipoglikemii?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty