poniedziałek, 28 września 2015

Głuchota starcza

Głuchota starcza jest konsekwencją naturalnego procesu starzenia się części nerwowej, odbiorczej, narządu słuchu. Pierwsze symptomy tego typu osłabienia słuchu można zdiagnozować już między 20. Typowym objawem zaawansowanej głuchoty starczej jest trudność w rozumieniu mowy.


Leczenie ogólne opiera się na podawaniu preparatów hamujących proces starzenia. Nie ma określonej granicy wieku, w którym niedosłuch zaczyna się rozwijać.

Badania donoszą, że aż jedna czwarta 65-latków ma problemy ze słuchem. Jej przyczyną jest przede wszystkim starzenie się. Większość problemów z słuchem u osób starszych, w tym także głuchota starcza leży w zaburzeniach o charakterze odbiorczym, czyli w patologiach śli.


Postępuje bardzo wolno, dlatego początkowe ubytki słuchu są niezauważalne. Jedynym sposobem leczenia są aparaty słuchowe, które poprawiają jakość życia seniora, wzmacniając dźwięk i niwelując uciążliwy szum uszny. Spowodowana jest zmianami zwyrodnieniowymi w uchu wewnętrznym, w szczególności uszkodzeniem komórek słuchowych ślimaka. Dostępne wyniki badań sugerują przede wszystkim uszkodzenie komórek słuchowych zewnętrznych ślimaka.


Rozpoczyna się o upośledzenia słyszenia tonów o wysokiej częstotliwości, by z czasem pojawiły się problemy z innymi tonacjami, słyszeniem cichszych dźwięków czy rozumieniem mowy.

Chociaż głuchota starcza nie jest stanem zagrażającym życiu, może mieć znaczący wpływ na jego jakość. Może prowadzić do depresji, wycofania się, frustracji, utraty poczucia własnej wartości i ogólnego niezadowolenia z życia. Przyczyny ubytku słuchu związanego z wiekiem.


Zaburzenia słuchu występują w związku z głuchotą dziedziczną, głuchotą wrodzoną i nabytą, głuchotą czynnościową, a także głuchotą starczą, której tu chcemy poświęcić kilka uwag i refleksji. Według uproszczonego szacunku przyjmuje się, że na świecie żyje ponad milionów ludzi ze znacznym ograniczeniem słuchu. Podział głuchoty ze względu na przyczynę wad słuchu Głuchota wrodzona.


Rozwój głuchoty starczej można obserwować u pacjentów powyżej 55. Uszkodzenia słuchu rozwijają się stopniowo, często na przełomie kilku lat. Zazwyczaj dotyczą obu uszu.


Starzenie się jest procesem stale postępującym i nieodwracalnym. Niedosłyszący senior ma kłopoty z załatwieniem codziennych spraw w sklepie, urzędzie, na poczcie. Trudne może być również samodzielne poruszanie się po ulicy, często konieczna jest pomoc osoby drugiej. Charakterystycznym objawem dla głuchoty starczej jest trudność w rozumieniu mowy w hałasie (zupełnie na odwrót niż to jest w przypadku otosklerozy). Informujmy, że portal onkologia-online.


Aby uzyskać więcej informacji o ich wykorzystywaniu, przejdź do Polityki Prywatności. Stwierdzono, że jest to sprawa indywidualna, a sam rozwój choroby może trwać od do nawet lat.

Do grupy tak zwanego największego ryzyka zagrożeniem głuchotą starczą zalicza się osoby, które nadmienienie obciążały słuch w młodszym wieku. Jest to proces długotrwały. Chory początkowo ma problem ze słyszeniem dźwięków o wysokich częstotliwościach. Następnym etapem jest zaburzenie słyszenia dźwięków o średnich częstotliwościach.


Procesowi towarzyszą szumy w uszach oraz zawroty głowy, jak również problemy z. Możemy powiązać ją z głuchotą nabytą, ponieważ oprócz zmian zwyrodnieniowych nerwów utrata słuchu może być skutkiem infekcji, urazów oraz udarów czy wylewów. Czy głuchotę u psa można wyleczyć? Jeżeli pies jest głuchy od urodzenia jest to nieodwracalne. Czym jest głuchota starcza ? Głuchota - lub inaczej niedosłuch - to proces, w którym uszkodzeniu ulegają komórki słuchowe oraz neurony odpowiedzialne za przekazywanie dźwięków. Stan ten często nazywa się również starzeniem komórek, a schorzenie z tego wynikające – głuchotą starczą.


Częściej mężczyzn niż kobiet. Dotyka najczęściej ludzi po roku życia. Choroba może rozwijać się nawet lat.


Osobami najbardziej zagrożonymi głuchotą starczą są ludzie nadmiernie obciążający słuch w młodości. Częsty symptom dla tego schorzenia to trudność w rozumieniu mowy w hałasie (zupełnie na odwrót niż to jest w przypadku otosklerozy). W leczeniu korzysta się ze środków hamujących proces starzenia się organizmu, a jednocześnie usprawniających. Głuchota (utrata słuchu), bez względu na to czy jest nagła, czy stopniowa, zawsze powinna skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza.


Niektóre przyczyny głuchoty to poważne schorzenia, takie jak, np. Starcza demencja – jak sama nazwa wskazuje – kojarzy się raczej z osobami w podeszłym wieku. Jednak od tej reguły są wyjątki – w Wielkiej Brytanii na starczą demencję cierpi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty