Odpowiada za wyższe czynności nerwowe (pamięć, inteligencja). Podział układu nerwowego wg kryterium anatomicznego. Ośrodkowy (centralny) układ nerwowy: mózgowie, rdzeń kręgowy. Ze względu na budowę układu nerwowego wyróżnia się ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy. Znajdują się w nim drogi nerwowe przewodzące impulsy z mózgowia oraz.
Sprawdź, jak wygląda budowa ośrodkowego układu nerwowego.
Premium Loading. Skip trial month free. Unsubscribe from kaczhen? To dzięki właściwej czynności układu nerwowego jesteśmy w stanie myśleć, czuć czy wykonywać rozmaite czynności.
Obwodowy układ nerwowy wraz z ośrodkowym układem nerwowym tworzą układ nerwowy. O ile do ośrodkowego układu nerwowego należą mózgowie oraz rdzeń kręgowych, to wydostające się z tych struktur nerwy i pozostałe, inne elementy, należą do obwodowego układu nerwowego. Z punktu widzenia anatomii rozróżnia się układ ośrodkowy i obwodowy, ze względu na spełniane funkcje - układ somatyczny i autonomiczny (zwany również układem wegetatywnym). Zbudowany jest z istoty szarej i białej.
Układ nerwowy człowieka - podział.
Częścią składową istoty szarej są komórki nerwowe, a także włókna nerwowe rdzenne i bezrdzenne, tkanka glejowa i naczynia krwionośne wraz z paskami tkanki łącznej. OUN to centrum kontroli całego. Regulacja nerwowo-hormonalna.
Harmonijną pracę całego organizmu i poszczególnych jego części zabezpieczają układy: nerwowy i hormonalny. Budowa i działanie układu hormonalnego. W uproszczeniu chłonka to płyn między komórkami organizmu, który jest odprowadzany naczyniami limfatycznymi.
Dotychczas uważano, że centralny układ nerwowy odprowadza płyn międzykomórkowy bezpośrednio do krwiobiegu lub przez kanały wzdłuż przebiegu naczyń i nerwów, by trafić do właściwych naczyń limfatycznych. Jest chroniony przed światem zewnętrznym przez kości czaszki i kręgosłup. Jego elementy zbudowane są z istoty szarej i istoty białej – skupisk komórek nerwowych. Centralny układ nerwowy ma często u owadów budowę drabinkową. Taki schematyczny układ ulega często różnorakim modyfikacją.
Parzyste zwoje w segmencie mogą być położone tak blisko siebie, że nie można wyróżnić poprzecznej. Zasadniczo obwodowy układ nerwowy można uznać za tę część układu nerwowego, która jest bardziej podatna na występowanie różnych schorzeń – w końcu należące do ośrodkowego układu nerwowego mózgowie chronione jest przez kości czaszki, rdzeń kręgowy osłaniany jest z kolei przez kręgosłup. W budowie anatomicznej ośrodkowego układu nerwowego wyróżnić można główne struktury, jakimi są mózgowie oraz rdzeń kręgowy.
Mózgowie (encephalon) leży w jamie czaszki, na pierwszy rzut oka można zauważyć, że zbudowane jest z dwóch symetrycznych półkul o pofałdowanej powierzchni. Somatyczny układ nerwowy lub inaczej układ somatyczny jest układem, który jest odpowiedzialny za kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Umowny podział systemu nerwowego na trzy podsystemy. Obwodowy (peryferyjny) układ nerwowy: nerwy kręgowe i czaszkowe, dochodzące do mięśni i receptorów czuciowych i kończące się w rdzeniu.
Rdzeń kręgowy Istota szara – zgrupowanie ciał komórek nerwowych i początkowych, pozbawianych mieliny, aksonów.
Agregaty ciał komórek nerwowych zamkniętych w istocie białej – jądra. Akson kooczy się przy efektorze,. Wraz z doskonaleniem się budowy układu nerwowego następował rozwój receptorów i efektorów. Choroby układu nerwowego dotykają ludzi w każdym wieku. W pewnych przypadkach doprowadzają nawet do śmierci.
Choroby neurologiczne mogą objąć centralny układ nerwowy, nerwy i naczynia krwionośne dostarczające krew do mózgu. Wykaz chorób neurologicznych. Choroby ze względu na sposób powstania dzieli się na pierwotne i wtórne. Wyczerpanie nerwowe może być skutkiem silnego, długotrwałego stresu.
Prowadzi do ogólnego osłabienia, utraty sił i motywacji. Przyczyną wyczerpania nerwowego są stany prowadzące do nadmiernej nerwowości oraz problemów z zasypianiem. Objawy to: rozkojarzenie, uczucie przewlekłego zmęczenia, wahani. Jego głównym zadaniem jest przekazywanie informacji pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a poszczególnymi narządami. W rdzeniu kręgowym istota szara znajduje się w części centralnej, gdzie tworzy parzyste zgrubienia tzw.
W przekroju porzecznym przyjmuje kształt przypominający motyla lub literę H. Jego zadaniem jest zapewnienie łączności ze środowiskiem zewnętrznym, odbiór bodźców, ich przetwarzanie i interpretowanie oraz koordynowanie działaniem całego organizmu. Pod względem topograficznym układ nerwo.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.