Rodzice często nie zwracają uwagi na pierwsze sygnały niedosłuchu u dziecka. Często nie wiedzą nawet, co może być pierwszą oznaką choroby. A przyczyn ubytków słuchu jest bardzo dużo.
Warto je poznać, by wiedzieć, kiedy należy zgłosić się do specjalisty – sugeruje Alina Butkiewicz, kierownik wrocławskiego ośrodka PZG. Po urodzeniu noworodek ma już rozwinięty zmysł słuchu.
Przyczyny niedosłuchu u dziecka. Czasem rodzice nie zauważają nawet wyraźnych oznak niedosłuchu, co może skutkować u najmłodszych opóźnieniem rozwoju, problemami w nauce etc. Aparat już nosi coraz dłużej - wczoraj jak założył rano do przedszkola zdjął wieczorem przed kąpielą Zresztą na badaniu kontrolnym okazało się, że lepiej powtarza słowa niż bez aparatu, po roku wyniki są na tym samym poziomie. Zbiórka na aparaty słuchowe dla 4-miesięcznej Zuzi.
Dziewczynka ma szanse rozwijać się jak zdrowi rówieśnicy. Dziecko miało nie przeżyć albo być roślinką. Zuzia na przekór prognozom żyje, rozwija się poprawnie, ale ma głęboki niedosłuch.
Jej niedosłuch jest tak głęboki, że nie zna głosu rodziców, dźwięków. Jak dbać o słuch dziecka, by zapobiec niedosłuchowi? Każdy katar czy przeziębienie dolecz do końca. Objawia się najczęściej znacznym pogorszeniem słuchu i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, gdyż przyczyny problemów z zewnętrznym przewodem słuchowym często mają charakter uszkodzeń mechanicznych bądź toczących się procesów chorobowych. Ważne jest zatem, aby wychwytywać zaburzenia słuchu na wczesnym etapie i diagnostykę niedosłuchu przeprowadzić jak najwcześniej.
Wyróżnia się niedosłuch przewodzeniowy, niedosłuch odbiorczy, a także mieszany. Leczenie opiera się z reguły na usunięciu przyczyny. Stosuje się również aparaty słuchowe, które dobierane są na podstawie badania audiometrycznego oraz indywidualnych potrzeb. Zaburzenia słuchu dotyczą zwykle osób powyżej 40. Wraz z wiekiem postępują bowiem mikrouszkodzenia narządu słuchu spowodowane np.
Ze względu na trudności z diagnozą oraz subtelne objawy, dziecku przypisywane są różne przyczyny zaburzeń, wykluczane w toku diagnozy lekarskiej lub psychologiczno - pedagogicznej. Na ogół nie ma problemów z artykulacją. Może mieć mniejszy zasób słownictwa oraz wykazywać ograniczenia sprawności językowych. Lekko dmuchają w piłeczkę, tak by przechodziła od jednego dziecka do drugiego.
Huśta ją przy pomocy oddechu.
Możemy też mówić o niedosłuchu wrodzonym lub nabytym. Nie wolno lekceważyć niedosłuchu, ponieważ nieleczony może prowadzić do głuchoty. Za niedosłuch u dziecka odpowiada wiele czynników: infekcja wirusowa, którą przeszłaś w czasie ciąży, przerośnięty migdał, albo mutacja genetyczna.
Wczesne rozpoznanie niedosłuchu pozwoli wprowadzić odpowiednią terapię, np. Pamiętaj, że od prawidłowego słuchu Twojego dziecka. Rewalidacja dziecka z zaburzeniem słuchu. Działem pedagogiki specjalnej, zajmującym się problemami osób głuchych i niedosłyszących jest surdopedagogika.
Bada ona metody pracy z taką osobą, obejmuje też profilaktykę i poradnictwo dla osób z grupy ryzyka. Alarmującym sygnałem dla rodziców powinny być sytuacje, w których dziecko np. Również konieczność kilkakrotnego powtórzenia polecenia, zanim dziecko zareaguje (potoczne „wszystko mu trzeba mówić trzy razy”) wcale nie musi być spowodowane tym, że dziecko jest nieuważne. Może to oznaczać, że dziecko nie słyszy tych komunikatów.
Większy problem stanowi niedosłuch nabyty, czyli uszkodzenia słuchu powstałe już po urodzeniu się dziecka. Czy jednostronny niedosłuch może utrudniać rozwój dziecka? Powyższa wada nie będzie utrudniała prawidłowego rozwoju dziecka, w pełnym tego słowa znaczeniu, jeżeli rodzice i dziecko będą świadomi wiążących się z nią utrudnień i przeszkód. Niedosłuch centralny – niedosłuch u dziecka. Problem jest ściśle związany z osobowością dziecka i brakiem umiejętności w. Wrodzony niedosłuch u dziecka może mieć przyczyny genetyczne i dziedziczne (czynnikiem ryzyka jest więc głuchota lub niedosłuch w rodzinie).
Czynniki ryzyka niedosłuchu u niemowląt. Ważną rolę odgrywają leki przyjmowane przez matkę w czasie ciąży oraz przebyte przez nią choroby.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.