Neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów obwodowych to bardzo częsta przyczyna zaburzeń czucia. Lokalizacja występowania tych zaburzeń jest ściśle ograniczona do obszaru unerwienia danego nerwu lub nerwów. Nawet małe i trudne do zlokalizowania przy pomocy powszechnie stosowanych metod badania, uszkodzenie nerwu obwodowego może powodować ból, przeczulicę i parastezję. Po wirusie varicella zoster z powikłaniem zapalenia opon mózgowych i ucha.
Do tej pory nie zauważyłem żadnej poprawy, nawet najmniejszej. Czekam, ale już mało wierzę , że coś się zmieni.
Przestałem ćwiczyć mięśnie twarzy po dwóch miesiącach. Brakuje jednak szczegółowych statystyk dotyczących rozpowszechnienia tego objawu. Obwodowe porażenie nerwu twarzowego jest jednym z najczęściej występujących schorzeń układu nerwowego, które pojawia się u osób w każdym wieku.
Do porażenia Bella najczęściej dochodzi bez uchwytnej przyczyny, nagle. Objawy dysfunkcji nerwu twarzowego zwykle ustępują całkowicie po okresie kilku ty. Neuropatia obwodowa (uszkodzenie nerwów obwodowych) powoduje zaburzenia czucia, co objawia się bólem, przeczulicą lub parestezją.
Zaburzenie występuje tylko na określonym obszarze nerwu lub nerwów. Uszkodzenie nerwów obwodowych objawia się także takimi symptomami, jak: mrowienie dłoni i stóp, bolesność w dotyku niektórych części ciała, osłabienie mięśni aż do ich porażenia.
Dolegliwość występuje najczęściej samoistnie i idiopatycznie (bez uchwytnej przyczyny). Od początku ma ostre objawy, które rozwijają się gwałtownie w ciągu kilku dni. Obserwuje się, że skóra czoła jest wygładzona, szersza jest szpara powiekowa, fałd nosowo-wargowy jest wygładzony, kącik ust obniżony.
Wyróżnia się: porażenie wiotkie pochodzenia neurogennego – spowodowane uszkodzeniem obwodowym nerwów (np. pourazowe, poinfekcyjne, nowotworowe), przewodzących impulsację nerwową z ośrodków wyższych do efektora. Najczęściej porażenie nerwu twarzowego jest samoistne (idiopatyczne) i określa się je wtedy jako porażenie Bella. Sytuacja wygląda zgoła inaczej dla uszkodzeń obwodowych, które wykazują bardziej indywidualny charakter. Blisko zgłaszanych przypadków patologii nerwu twarzowego o podłożu obwodowym wykazuje symptomy charakterystyczne dla tzw.
Model ten zaliczany jest do grona porażeń idiopatycznych, samoistnych i bez uchwytnej. Rodzaje porażenia zależą od miejsca i stopnia uszkodzenia nerwu. Uszkodzenia w obrębie mózgu lub rdzenia kręgowego mają charakter spastyczny, a zaburzenia nerwów układu obwodowego – wiotki. Do ośrodkowego porażenia nerwu twarzowego dochodzi zwykle na skutek urazów czaszki, jak również chorób mózgu, w tym guzów mózgu. Czasami ośrodkowe porażenie nerwu twarzowego może mieć też charakter samoistny.
Ostatnim rodzajem porażenia nerwu twarzowego jest obwodowe porażenie nerwu twarzowego. Występuje zdecydowanie częściej niż ośrodkowe uszkodzenie. Nie stwierdza się także, iż któraś ze stron twarzy ulega.
Neuropatia to porażenie nerwów obwodowych, objawiające się zaburzeniami czucia. Może wiązać się również z osłabieniem mięśni, mrowieniem kończyn i problemami z przemieszczaniem. Do choroby doprowadzają nawet pozornie błahe czynniki, warto więc dowiedzieć się, czego powinniśmy się wystrzegać.
Porażenie występuje niezależnie od płci i wieku. Nerwy obwodowe tworzą sploty: szyjny, ramienny i lędźwiowo-krzyżowy, których nazwy odpowiadają lokalizacji. Obrazowo można by porównać nerwy do kabli.
Jest to porównanie o tyle adekwatne, że impulsy nerwowe są impulsami elektrycznymi. Jego porażenie powoduje znaczne trudności w oddychaniu, ponieważ przepona jest głównym. Najczęstszą przyczyną ostrego jednostronnego porażenia nerwu twarzowego jest porażenie Bella, czyli samoistne porażenie nerwu.
Inne rzadsze, ale znane przyczyny to: guz kąta mostowo-móżdżkowego, uraz, przewlekła lub ostra infekcja ucha środkowego, Herpes Zoster Virus wywołujący półpasiec, borelioza, nowotwory, stwardnienie rozsiane. Najczęściej jednak do porażenia nerwu twarzowego dochodzi z nieznanych przyczyn i wówczas określamy je jako idiopatyczny obwodowy niedowład twarzy – czyli porażenie Bella. Z kolei porażenie obwodowe to defekt włókien nerwu twarzowego.
W tym przypadku u chorego można zaobserwować objawy po stronie uszkodzenia nerwu, w dodatku na całej jej powierzchni. Wyjątkowo rzadko zdarza się, aby u chorego doszło do obustronnego paraliżu twarzy. Przyczyna wystąpienia obwodowego (porażenie nerwu twarzowego) może być związana z obrzękiem, uciskiem nerwu w wąskim kanale kości skroniowej. Właśnie wczoraj również dostałem porażenia. Na szczęście szybko zareagowałem, miałem od razu tomografię w związku z obciążającym wywiadem rodzinnym, wszelkie badania eliminujące inne diagnozy niż obwodowe porażenie nerwu twarzowego.
Osoba cierpiąca na porażenie nerwu twarzowego ma problemy z gwizdaniem, nadmuchiwaniem policzków, szczerzeniem zębów oraz wygładzaniem czoła. Przy porażeniu nerwu twarzowego mogą się również pojawić takie objawy jak ból ucha, upośledzenie wydzielania łez, nadwrażliwość na dźwięki, jednostronne upośledzenie czucia smaku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.