czwartek, 26 lipca 2018

Mózg i rdzeń kręgowy

Centralny układ nerwowy człowieka składa się z pnia mózgu, rdzenia kręgowego, mózgowia oraz opon mózgowych. Pień mózgu znajduje się pomiędzy mózgiem a rdzeniem kręgowym. Te trzy elementy pokryte są cienkimi błonami, które nazywa. Co ochrania mózg i rdzeń kręgowy ? Chodzi mi o elementy, które ochraniają mózg i rdzeń kręgowy przed urazami.


Za najlepszą odpowiedź na naj.

Budowa i rola mózgu oraz rdzenia kregowego. Ośrodkowy układ nerwowy (OUN) jest też nazywany centralnym układem nerwowym. Słusznie, bo jego dwa elementy, czyli mózgowie i rdzeń kręgowy, rzeczywiście spełniają rolę centrum zarządzania naszym organizmem. Mózg steruje całością, ale bez rdzenia nie byłoby współpracy z resztą ciała. Tak samo jak mózg rdzeń kręgowy otoczony i osłaniany jest przez trzy opony, tj.


Parzyste nerwy rdzeniowe w kanale kręgowym tworzą strukturę nazywaną ogonem końskim. Aby zobrazować działanie rdzenia kręgowego, często używa się metafory autostrady, gdyż dzięki niemu mózg może. Mózg chroniony jest mózgoczaszką, natomiast rdzeń kręgowy kręgami kręgosłupa.

Zarówno mózg jak i rdzeń jest chroniony też przez trzy opony mózgowe- miękką najbliżej, pajęczynówkę i twardą najdalej od organu. Gdyby nie rdzeń kręgowy, nie moglibyśmy żyć: poruszać się, odczuwać bólu czy miłej pieszczoty, oddychać ani jeść. Jest odpowiedzialny za otrzymywanie i przetwarzanie (w powierzchowny sposób) informacji od zmysłów.


Przesyła również informacje układu ruchu z mózgu. Funkcje te mają ogromne znaczenie. Uraz rdzenia kręgowego może spowodować poważne skutki, takie jak porażenie na poziomie ruchów mięśni lub.


Ma on kształt wydlużonego walca, nieco spłaszczonego, wygiętego odpowiednio do wygięć kręgosłupa, o średnicy 9-13mm i długości ok. Zaczyna się na wysokości otworu wielkiego czaszki, na jej podstawie a kończy się stożkowato, tzw. Przewodzi on bodźce pomiędzy mózgowiem a układem obwodowym. U człowieka rdzeń kręgowy ma kształt grubego sznura, nieco spłaszczonego w kierunku strzałkowym o średnicy ok. Uszkodzenie pnia mózgu jest zawsze stanem zagrożenia życia.


Guzy, zapalenia czy wylewy mogą powodować znaczne upośledzenie ważnych życiowych funkcji, jak oddychanie, świadomość lub praca serca. Aksony drugiego neuronu przechodzą na drugą stronę, nie w rdzeń kręgowy, ale w podłużnym mózgu. Stwardnienie rozsiane to choroba, którą cechuje tendencja do uszkodzenia określonych fragmentów istoty białej mózgu, jak charakterystyczne szlaki nerwowe obejmujące nerwy wzrokowe, rdzeń kręgowy i pień mózgu.


Kora nowa (neocortex), układ limbiczny, pień mózgu - starsze w środku. Rdzeń - kontrola podstawowych odruchów. Twór siatkowaty (RAS, Reticular Activiating System) w rdzeniu przedłużonym - kontroluje stan pobudzenia umysłu, czuwania i przytomności.


Guz pnia mózgu u dzieci i dorosłych: objawy, leczenie, rokowanie.

Dotyczy to rdzenia oblongata i środkowego mostu. Opony to trzy warstwy tkanki łącznej otaczające ośrodkowy układ nerwowy. Wyróżniamy oponę twardą, oponę pajęczą i oponę miękką. Stanowią one mechaniczną ochronę dla mózgowia i rdzenia kręgowego, a także biorą udział w jego odżywianiu - w ich obrębie biegną naczynia krwionośne zaopatrujące ośrodkowy układ nerwowy. Na przykła jeśli ktoś chce się wybrać coś, mózg wysyła impuls w dół rdzenia kręgowego i nerwów, które kontrolują funkcje ręki.


Impulsy nerwowe podróżować górę lub w dół rdzenia kręgowego. W przypadku przerzutów do rdzenia kręgowego zmiana jest usuwana, a struktury nerwowe odbarczane. Leczenie chirurgiczne nowotworów mózgu i rdzenia kręgowego jest tym bardziej skuteczne im wcześniej zostanie podjęte. Dlatego nie należy lekceważyć groźnych objawów, tylko natychmiast zgłosić się z nimi do lekarza. Przyjmuje postać grubego sznura osiągającego długość około cm.


Znajduje się w kanale kręgowym. Ciągnie się od otworu wielkiego do drugiego kręgu lędźwiowego, gdzie przechodzi w stożek rdzeniowy zakończony nicią końcową. Z komory czwartej płyn przechodzi przez trzy otwory (nieparzysty otwór środkowy i parzyste otwory boczne) do przestrzeni podpajęczynówkowej, która otacza mózg i rdzeń kręgowy.


Połączenie między przestrzenią podpajęczynówkową a błędnikiem w uchu wewnętrznym powoduje, że przychłonka jest ciągła z płynem mózgowo-rdzeniowym. Odpowiada za koordynację funkcji ruchowych i czuciowych organizmu, ruchów naszych mięśni bądź czucia głębokiego – temperatury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty