wtorek, 31 lipca 2018

Co to jest za badanie emg

Wskutek nierównomiernego rozmieszczenia tych jonów w obrębie komórki mięśniowej dochodzi do polaryzacji ładunku elektrycznego wnętrza komórki. EMG jest pomocne w diagnostyce wielu chorób nerwowo-mięśniowych, ponieważ pozwala zlokalizować zmiany patologiczne w mięśniach, ustalić ich wielkość i charakter, a także określić dynamikę procesu chorobowego w badanym mięśniu. Dzięki niemu wiadomo, kiedy mięsień działa sprawnie, a kiedy zachodzą w nim patologiczne zmiany. To bardzo pomocne badanie do diagnozowania coraz popularniejszych dolegliwości, które nękają pracowników biurowych spędzających wiele godzin przy komputerze.


EMG jest badaniem bezpiecznym, choć nie jest na pewno badaniem przyjemnym, gdyż wkłuwanie kilkakrotne igły w mięsień przyjemne nie jest dla nikogo, dlatego do jego wykonania są ściśle określone wskazania, którymi kieruje się neurolog wypisując pacjentowi skierowanie na takie badanie.

W dniu badania należy umyć badaną część ciała, nie smarując jej po kąpieli masłami czy kremami do pielęgnacji. Przed zabiegiem warto poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, jednak zazwyczaj nie jest konieczne ich odstawienie na czas badania. To, w jaki sposób zostanie przeprowadzone badanie EMG, jest uzależnione od zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości. Pierwsza część polega na stymulowaniu nerwów i obserwacji szybkości, z jaką impuls jest przewodzony. Wiele osób obawia się samego badania.


Wszystko za sprawą nazwy, która kojarzy się z prądem elektrycznym. Każde badanie wchodzące w skład EMG wyceniane jest oddzielnie. Próba tężyczkowa to koszt - od 1zł, próba miasteniczna - od 1zł za mięśnie, elektroneurografia - od zł, a badanie mięśni - od zł.

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Jeśli lekarz ma wątpliwości co do funkcjonowania układu mięśniowego oraz obwodowego układu nerwowego – zleca badanie EMG (elektromiografia). To ważny krok na drodze do postawienia diagnozy mówiącej o zespole cieśni nadgarstka, a także miastenii czy rdzeniowym zaniku mięśni.


Co to jest badanie EMG, dla kogo jest przeznaczone i na czym polega? Pozwala lekarzowi zdiagnozować wiele chorób neurologicznych i układu mięśniowego. Za pomocą elektrod mocowanych na powierzchni skóry stymuluje się. EMG umożliwia zlokalizowanie zmian patologicznych w mięśniach, poznanie ich wielkości i charakteru. Tym, czego najbardziej boją się pacjenci podczas przeprowadzania badań diagnostycznych, jest ból.


Często obco brzmiące nazwy testów diagnostycznych sprawiają, że lęk chorego narasta. Taka sytuacja ma często miejsce w przypadku pacjentów przygotowujących się do badania EMG – elektromiografii. Dowiedz się, co to za badanie i czy jest ono dla chorego nieprzyjemne. To badanie ma na celu sprawdzić czy mięsnie dobrze pracują-czy nie ma miastenii-nuzliwość mięsni. Ta małoinwazyjna metoda wykorzystywana jest w diagnostyce chorób nerwowo-mięśniowych, za jej pomocą można rozpoznać schorzenia dotykające złącze nerwu i mięśnia, tj.


Elektromiografia, w skrócie EMG, to badanie umożliwiające sprawdzenie zapisu czynności mięśnia. EEG biofeedback Opracowano metodę opartą na rejestracji sygnału zwrotnego mózgu za pomocą EEG mającą na celu kontrolowanie poszczególnych parametrów jego pracy przez samego pacjenta. Jedyną wiarygodną metodą diagnostyczną zespołu cieśni nadgarstka jest badanie EMG (elektromiograficzne).

Najczęściej by potwierdzić, lub wykluczyć CTS (zespół cieśni nadgarstka) wykonujemy badanie EMG z użyciem elektrod powierzchniowych umieszczanych na skórze bezpośrednio nad mięśniem unerwianym przez stymulowany nerw. Ile trwa badanie EEG i na czym polega? Na czas testu osoba badana zakłada specjalny czepek, do którego przymocowane są elektrody.


To one rejestrują aktywność neuronów. Elektrody igłowe doprowadzają bodziec elektryczny do badanego mięśnia. Ja miałam robione EMG (wynik na granicy normy) na początku diagnostyki i moim zdaniem jest to badanie dodatkowe, jeśli chodzi o diagnostykę w kierunku SM. Podstawa to nadal MRI, potencjały i punkcja, chociaż i one nie zawsze dają 1 odpowiedź.


Jest rutynowo wykonywanym, mało inwazyjnym badaniem diagnostycznym niezbędnym w celu oceny rodzaju, lokalizacji i stopnia nasilenia uszkodzenia nerwów obwodowych i mięśni. Moze nie jest to przyjemne ale na pewno nie jest to zaden straszny bol. Jest to badanie diagnostyczne narządu równowagi. W trakcie ruchu gałek ocznych rejestrowane są zmiany potencjału rogówkowo-siatkówkowego. Miopatia oznacza zespół objawów wynikających z uszkodzenia mięśni.


Inaczej niż w przypadku chorób obwodowego układu nerwowego, w których też są uszkodzone mięśnie, ale wynika to z wcześniejszego uszkodzenia zaopatrujących je nerwów, w miopatiach proces chorobowy lokalizuje się w samym mięśniu. Badanie ma dwie czesci: 1. Większość pacjentów po badaniu określa je jako średnioprzyjemne. Dokładamy wszelkich starań aby badanie było jak najmniej nieprzyjemne. Wielu pacjentów, czytając informacje o EMG przed wykonaniem badania, ma wątpliwości, czy jest ono bezpieczne. Rzeczywiście, samo wkłuwanie igieł i przebieg stymulacji nerwów może być przez pacjenta odczuwany jako nieprzyjemny, jednak nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia.


Jedyne co uzyskalem z badania to odpowiedz nerwow w poszczegolnych badanych czesciach twarzy. Podstawowe badanie przy diagnozowaniu miastenii polega na ocenie siły mięśni po wysiłku i po odpoczynku. W ramach badania EMG bada się zatem zarówno przewodnictwo nerwowe, jak i odpowiedź samego mięśnia, aby można było zróżnicować przyczynę występujących objawów. Samo badanie, choć można je zaliczyć do badań inwazyjnych, nie jest ani niebezpieczne, ani nieprzyjemne.


Mimika – Zupełnie inne struktury odpowiadają za ruchy dowolne, a inne za mimowolne, dlatego lekarz będzie się starał, wywołać szczery uśmiech u pacjenta z niedowładem połowiczym mięśni twarzy. Jeśli uśmiech nie jest zaburzony oznacza to, że uszkodzony został nerw twarzowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty