wtorek, 3 lipca 2018

Niedosłuch odbiorczy leczenie

Leczenie niedosłuchu przewodzeniowego. Tylko w niektórych przypadkach pozostaje schorzeniem trwałym i wymaga stałego protezowania słuchu za pomocą aparatów. Możemy też mówić o niedosłuchu wrodzonym lub nabytym. Niedosłuch: rodzaje niedosłuchu, leczenie. Postęp, jaki dokonał się w otochirurgii i laryngologii, stworzył nowe możliwości leczenia osób niedosłyszących, a nawet tych z częściową głuchotą.


Ale odzyskanie słuchu nadal zależy od tego, jak szybko rozpocznie się leczenie. Nie wolno lekceważyć niedosłuchu, ponieważ nieleczony może prowadzić do głuchoty. Powstaje wskutek dysfunkcji ucha wewnętrznego bądź nerwu słuchowego. Jakie są rodzaje niedosłuchu odbiorczego? Na czym polega diagnostyka oraz leczenie?


Zaburzeniu słuchu towarzyszą niekiedy szumy uszne, uczucie zatkanego ucha, ból, zawroty głowy. Konieczne jest określenie rodzaju niedosłuchu (odbiorczy, przewodzeniowy, mieszany), a także jego stopnia. Stosuje się również aparaty słuchowe, które dobierane są na podstawie badania audiometrycznego oraz indywidualnych potrzeb.


Wyróżnia się niedosłuch przewodzeniowy, niedosłuch odbiorczy, a także mieszany. U pani Cheng, która z dnia na dzień straciła zdolność do słyszenia grubego męskiego głosu, lekarze zdiagnozowali niedosłuch odbiorczy niskiej częstotliwości. Natomiast jeśli występuje niedosłuch odbiorczy, pacjentowi trudno odróżnić dźwięki, chociaż może słyszeć dość intensywnie. Często zdarza się, że w przypadku ubytków słuchu, pacjent dużo gorzej słyszy ostre dźwięki. Z tego powodu ma dużo mniej problemów, jeśli chodzi o słyszenie głosów męskich niż głosów kobiecych.


Co ciekawe, dyskomfort związany z pogorszeniem słyszenia zwykle wcześniej zaczynają odczuwać mężczyźni niż kobiety. Gorzej słyszę”, „Nie rozumiem, co pani mówi” – to częste odpowiedzi w gabinetach laryngologicznych. Osoby z uszkodzeniami w obrębie ślimaka gorzej słyszą dźwięki z większej odległości, mają trudności ze słyszeniem słów podczas rozmów telefonicznych, a także silniej skupiają swoją uwagę w trakcie konwersacji z. W przypadku niedosłuchu przewodzeniowego zalecane jest leczenie operacyjne lub inne – zabiegowe. Jeżeli przyczynę niedosłuchu u dziecka można wyeliminować, leczenie jest proste – usunięcie ciała obcego lub woskowiny z ucha, wyleczenie zapalenia ucha środkowego itp.


Nagły niedosłuch odbiorczy (czuciowo-nerwowy) powinien być dla każdego lekarza przypadkiem ostrym, wymagającym możliwie szybkiej diagnostyki i wczesnego wdrożenia leczenia, najlepiej w wysokospecjalistycznym. Można wyróżnić leczenie operacyjne, zabiegowe, czy też takie, w którym stosuje się protezy słuchu, czyli aparaty słuchowe lub wszczepianie wszczepów ślimakowych. Dzwoni do nas coraz więcej osób z problemami słuchu. Chodzi tu zarówno o osoby, które dotknęła nagła głuchota, jak również te uskarżające się na postępujący niedosłuch oraz szumy uszne. Witam, mam problem z niedosłuchem prawostronnym, i chciałabym się dowiedzieć, czy leczenie operacyjne by mi pomogło.


Byłam już u wielu specjalistów jedni mówią tak drudzy, że tylko aparart słuchowy, by mi pomógł. Odbiorczy niedosłuch umiarkowany – odpowiada Lek. Zwykle niedosłuch odbiorczy pojawia się nagle.


Jeśli zatem podczas grypy zaczniemy mieć problemy ze słuchem z dnia na dzień, to konieczna jest wizyta u lekarza laryngologa, który zaleci odpowiednie leczenie. Niekiedy możliwe jest wyleczenie objawów za pomocą leków sterydowych. Mój niedosłuch zaczyna się od 30db a sięga i też jest odbiorczy, Ty tez tak masz jak nie rozumiesz mowy. Mnie się wydaje że to może być od leków, od małego bardzo często się przeziębiałam, częsty katar, zatoki i tak jakoś powolutku sobie to postępowało.


Czy niedosłuch można wyleczyć? Odpowiadając na to pytanie, konieczne jest dokonanie pewnej klasyfikacji. Ubytki słuchu można podzielić na przewodzeniowy i odbiorczy ubytek słuchu oraz mieszaną utratę słuchu. Pierwsza grupa – przewodzeniowy ubytek słuchu – dotyczy uszkodzeń ucha zewnętrznego i środkowego. Ubytek słuchu odbiorczy polega na tym, że dźwięk jest doprowadzany do ucha wewnętrznego, ale nieprawidłowo przekształcany jest na impulsy nerwowe.


Przez co dźwięki nie są prawidłowo rozpoznawane. Każda część ucha odgrywa istotną rolę w przekazywaniu informacji akustycznych do mózgu. Ubytek słuchu jest wynikiem uszkodzenia jednej lub kilku części ucha zewnętrznego, środkowego lub wewnętrznego.


Przyczyny niedosłuchu u dziecka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty