wtorek, 5 września 2017

Głoski przykłady

Chcesz wytłumaczyć dziecku, czym są głoski - przykłady znajdziesz w artykule. Nauka głoskowania to bardzo ważny etap w nauce czytania. To nic innego jak ćwiczenie słuchu fonematycznego, to w końcu dzielenie wyrazów na głoski, czyli pojedyncze dźwięki, które dziecko jest w stanie usłyszeć. Jak podzielić na głoski następujące wyrazy: tablica, zimno, cisza, śpiewanie, muzyka, kwiat, ściana, konik.


Głoski to dźwięki mowy, a zgłoski to inaczej sylaby.

Oba te słowa to XVIII-wieczne neologizmy, wprowadzone w miejsce terminów łacińskich, przy czym głoską twórca tej nazwy, Jacek Przybylski, nazywał literę i dopiero następni gramatycy odnieśli ów termin do zjawisk mowy, a nie pisma. Głoski są realnymi realizacjami fonemów, a fonemy mogą mieć warianty, np. W związku z tym, to czy jakaś głoska ma status fonemu czy go nie ma, jest w praktyce nieistotne!


Gdy ludzie zaczęli posługiwać się pismem ,okazało się ,że trudno jest zapisać wszystkie głoski, gdyż w języku polskim jest ich znacznie więcej niż liter w alfabecie. Głoski ustne to głoski, przy których wymawianiu języczek jest podniesiony, dzięki czemu całe wydychane powietrze trafia do jamy ustnej. Najłatwiej po prostu zapamiętać, że wszystkie głoski, które nie są głoskami nosowymi, są głoskami ustnymi.


W praktyce czysto wymawiane samogłoski nosowe (ą, ę) spotyka się bardzo rzadko. Jeżeli litera i występuje przed spółgłoską lub na początku albo na końcu wyrazu, oznacza samodzielną głoskę (ale jednocześnie zawsze jest znakiem zmiękczenia poprzedzającej ją spółgłoski).

Litera to graficzny znak głoski, najmniejsza pisana część mowy, służy do oddania na papierze głoski. Zatem, głoski słyszymy i wymawiamy, w odróżnieniu do litery, którą widzimy i zapisujemy. Aby poprawnie podzielić wyraz na głoski, należy najpierw wymówić go, powiedzieć powoli, ale głośno. Narządy mowy składają się z wielu elementów biorących udział w powstawaniu głosek, oto one: płuca tchawica i krtań jama gardłowa jama ustna jama nosowa.


W płucach znajduje się powietrze, które wydychamy. Przez tchawicę trafia ono do krtani, gdzie napotyka na wiązadła głosowe. Dzieje się tak, kiedy po spółgłosce w wyrazie występuje samogłoska i. Przy zastosowaniu powyższych zasad można stwierdzić, że w wyrazie niedźwiedź jest głosek (ni -e – dź – wi – e – dź).


Przy podawaniu cech danej głoski trzeba uwzględnić te kryteria. I jeszcze jedno - jeśli analizujemy głoski w podanym wyrazie, nie opisujmy liter, tylko dźwięki! Zastanawiam się, jaka jest różnica pomiędzy miękkością głoski a jej zmiękczeniem. Głoski miękkie to wszystkie głoski środkowojęzykowe, czyli np.


Jak ktoś chce wiedzieć jak powstaje głoska, to zapraszam na ten post. Sprawdzian wiadomości - Litery, głoski, sylaby Wypisz wszystkie samogłoski występujące w języku polskim. Zachęcamy do pobrania kolorowych kart i przygotowania kalmerek albo większych spinaczy. Dziecko wyróżnia głoski w nagłosie i wygłosie i zazanacza je przypinajać w odpowiednie miejsce.


Podać głoski miękkie twarde dźwięczne bezdźwięczne nosowe ustne samogłoski spółgłoski.

I wytłumaczyć jak się słowo dzieli na głoski a jak na sylaby i kiedy np. Podczas artykulacji głoski nosowej powietrze przepływa przez obie (oba narządy mowy). W języku polskim do głosek nosowych zalicza się niektóre samogłoski (ą, ę) i spółgłoski (m, n, ń, a także zmiękczone m’ oraz n’). Głoski dzieli się na kilka grup, w zależności od tego w jaki sposób są wymawiane.


Głoski dzielą się na samogłoski i spółgłoski. Głoski nosowe – gdy je wymawiamy powietrze przechodzi przez usta oraz przez nos. Głoski słyszymy i wymawiamy, litery widzimy i zapisujemy. Głoska to dźwięk, a litera to znak graficzny. Dzieci powtarzają ten sam ruch słuchając głosu nauczycielki.


Gdy powtórzenia wejdą w monotonny rytm, następuje nieoczekiwana zmiana: nauczycielka dwukrotnie pokazuje i wymawia nazwę „nos”. Lepiej byłoby gdyby można go było rozwiązać w komputerze, a nie drukować! Obie głoski upodobniają się do siebie pod względem dźwięczności. W tym przypadku jest to ubezdźwięcznienie postępowe.


Ponieważ przebiega w tym samym kierunku co cały wyraz. Zwróć uwagę na poniższe przykłady. Każda głoska jest fizyczną realizacją jakiegoś fonemu, który może mieć więcej niż jedną realizację.


Portal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania. W tej sekcji proponujemy przeróżne ćwiczenia i arkusze, które oswoją dzieci z wyglądem liter, nauczą odróżniać poszczególne litery w formie pisanej, jak i głoski w formie mówionej. Dzięki tym pomocom dziecko będzie mogło obcować z literami na co dzień, łącząc zabawę z nauką. Jeśli końcówka –ia występuje po literze N, to wyrazach, których zakończenie w mianowniku wymawiane jest jako –ńa, należy pisać ­–i. Jeśli natomiast końcówka ta wymawiana jest jako –ńja, należy pisać –ii.


Przykłady: empa t ii, Zelan d ii, Bułga r ii. Spółgłoski zwarte z plozją nazywa się spółgłoskami zwarto-wybuchowymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty