poniedziałek, 11 września 2017

Jak myć zęby

Jak prawidłowo myć zęby? Czyszczenie całej jamy ustnej składa się z czterech etapów: czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nićmi dentystycznymi, szczotkowania zębów za pomocą szczoteczki i pasty do zębów, oczyszczania języka za pomocą specjalnej skrobaczki i płukania jamy ustnej płynem do ust. Teoretycznie każdy to wie, prawda? A tymczasem, czy zastanawialiście się kiedyś podczas mycia zębów, czy robicie to prawidłowo?


W pierwszej kolejności chciałabym skupić na odpowiedniej technice mycia zębów i języka. To jednak nie wszystko, o czym trzeba wiedzieć w temacie higieny jamy ustnej.

Mycie zębów wymaga systematyczności i odpowiedniej techniki. Spełnienie tych podstawowych warunków zapewnia odpowiednią higienę jamy ustnej. To nieprawda, że każdy ma swoją technikę mycia zębów. Schemat szczotkowania powinien być jednakowy dla każdego właśnie po to, by zęby myć dokładnie.


Wydaje się, że człowiek zawsze lubił „dłubać w zębach”. Nie wszystkie były dobre. Do naszych stomatologów w Krakowie często przychodzą pacjenci, którzy popełniają błędy podczas codziennego dbania o higienę jamy ustnej.


Pewnie zastanawiasz się teraz: jak poprawnie myć zęby ? Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę przedstawiającą zasad prawidłowego szczotkowania.

Dzieciom, u których nie ukształtowały się jeszcze zęby, po każdym karmieniu należy przemywać jamę ustną przy pomocy gazy zamoczonej w wodzie lub naparze z rumianku. Jest co najmniej kilka sposobów szczotkowania. Który z nich jest najlepszy? Oto zasad prawidłowego mycia zębów! Jaka szczoteczka do zębów jest najlepsza: twarda czy miękka?


Najskuteczniej ściera nalot szczoteczka twarda. Jednak może podrażniać dziąsła. Dlatego lepiej jest używać takiej o średniej twardości, a nawet miękkiej, zwłaszcza jeśli dziąsła są bardzo wrażliwe. Ta czynność powinniśmy wykonywać codziennie minimum dwa razy dziennie. Najlepiej zacząć przyzwyczajać się do mycia zębów, w momencie gdy jesteśmy dziećmi, aby zakorzenił się w nas ten nawyk.


Na rynku dostępne są trzy rodzaje szczoteczek do zębów, twarda, średnia i miękka. Karty te mają na celu nauczenie dziecka prawidłowej higieny jamy ustnej i mycia zębów. Pomoc możemy również wykorzystać do ułożenia historyjki obrazkowej, dzięki czemu dziecko będzie ćwiczyło mowę oraz logiczne myślenie.


Szczotkowanie zębów – kiedy, ile razy dziennie, jak długo myć zęby? Celem zapobiegania próchnicy jest ochrona uzębienia przed szkodliwymi czynnikami oraz utrzymanie zdrowych, żywych, własnych zębów do późnej starości. Wraz ze zdrowym przyzębiem są to najważniejsze czynniki zapewniające prawidłową wydolność żucia. Dowiedz się, jak szczotkować zęby za pomocą tych sprytnych urządzeń!


Jeśli szukasz więcej pora sprawdź także ten artykuł: jak często myć włosy. Czas mycia zębów można określić jedynie orientacyjnie.

Dla każdego będzie on inny w zależności od użytej szczoteczki, pasty do zębów, codziennej diety czy skłonności do tworzenia się płytki nazębnej. Możemy oszacować go sami przy użyciu preparatów barwiących płytkę nazębną. Staranna higiena jamy ustnej pozwala nam cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem, czystymi, zdrowymi zębami i świeżym oddechem.


Nasz zaprzyjaźniony lekarz stomatolog zdradza nam, jak robić to prawidłowo: 1. Wybieraj szczoteczki o średniej twardości, ponieważ lepiej ścierają nalot. Sprawdź jak prawidłowo myć zęby i ile czasu należy je szczotkować. Praktyczne porady i wskazówki dla każdego.


Z higieną jamy ustnej w naszym kraju wciąż nie jest najlepiej. Blisko mln Polaków w ogóle nie myje zębów, aż 8tys. Odpowiednie szczotkowanie zębów usuwa płytkę bakteryjną i resztki pokarmu z zewnętrznych, wewnętrznych oraz żujących powierzchni zębów. Zęby należy szczotkować przynajmniej razy dziennie, po posiłkach.


Wybór metody szczotkowania zębów zależy od rodzaju używanej szczoteczki oraz wieku – dorośli szczotkują zęby inaczej niż.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty