środa, 13 września 2017

Agresywne dziecko

Zdarza się nam siarczyście zakląć pod nosem, uderzyć ręką w stół, a nawet pobić talerz. Dlatego trzeba być czujnym i po prostu kontrolować to, co nasza pociecha ogląda, a starsza – czyta. Gdy uświadomimy sobie, dlaczego nasze dziecko jest agresywne, będzie nam łatwiej wybrać metodę poprawy jego zachowania.


Złość dziecka bywa pretekstem do agresywnych zachowań rodziców - krzyku, klapsów, obrażania się. Kiedy emocje opadną, zwykle jest nam nieprzyjemnie i głupio.

Trzymajmy się wyznaczonych granic. Jeśli pojawia się kolejne agresywne zachowanie u naszego dziecka, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać. Zachowania agresywne a poczucie bezpieczeństwa u dziecka. Poczucie bezpieczeństwa dzieci opiera się całkowicie na trosce, zrozumieniu, bezwarunkowej akceptacji. W klasie publicznej szkoły podstawowej uczy się agresywny uczeń, który krzywdzi dzieci, bije nauczycieli.


Co szkoła może zrobić w takiej sytuacji? Czy jeśli uczeń mieszka poza obwodem szkoły, dyrektor, który przyjął dziecko do szkoły nieobwodowej, może nakazać rodzicom przeniesienie ucznia do szkoły obwodowej? Nie odsyłać dziecka do babci i opiekunki czy do przedszkola, poświęcać mu więcej czasu i uwagi.

Umieszczanie dziecka w centralnym miejscu systemu rodzinnego. Agresja u dzieci to zjawisko, z którym spotykamy się nierzadko. Nie ma chyba grupy przedszkolnej, w której nie byłoby choć jednego rozrabiaki, dziecka, które sprawia kłopoty, jest agresywne, nielubiane przez inne dzieci.


Pomoc dla agresywnego dziecka. Kiedy już ustalimy przyczynę przemocy u dziecka, zastanówmy się nad tym, w jaki sposób to rozwiązać. Nie należy się łudzić, że to samo przejdzie lub że dziecko wyrośnie z tego. Podstawowa zasada brzmi: na agresję nie można odpowiadać agresją.


Bywa jednak, że dziecko doskonale zna już granice a nadal je przekracza. Ważne jest, że dziecko, które przejawia zachowania agresywne, nie zdaje sobie sprawy z tego, że takie ono jest. Dziecko agresywne wymaga opieki i pomocy. Agresywne dziecko , jak sobie z nim radzić. Co robić w sytuacji wybuchu emocji.


Jak reagować, gdy dziecko jest agresywne do rodziców. Jak działać każdego dnia, by zapobiegać zachowaniom agresywnym. W jaki sposób my rodzice możemy lepiej radzić sobie z naszymi emocjami.


Nadmierne spozycie cukru może byc powodem agresywnych i ryzykownych zachowań dziecka.

Dane z badań z krajów - w tym Polski - pokazują, że młodsi nastolatkowie o wyższym spozyciu słodyczy i napojów energetycznych częściej wdawali się w bójki, palili papierosy i pili alkohol. W przypadku dziecka rocznego najlepiej nie zwracać uwagi na jego agresywne reakcje. Nie warto tłumaczyć, bo maluch nie zrozumie.


Weź dziecko na ręce, włóż do kojca i ignoruj jego płacz. Zamiast krzyczeć i bić kolegę, poskacz po poduszkach”. Na fali tematów o zajęciach sportowych dla dzieci, taka sprawa. Dzieci mojej siostry: syn lat, córka lat chodzą na boks tajski i strzelnicę.


Syn od ponad roku, córka od miesiąca. Dzieci to widzą, uczą się także, że agresywne zachowanie bywa skuteczne. Dzieci uczą się nie na podstawie naszych słów lecz czynów. Pamiętajmy, że jesteśmy wzorami zachowań dla swoich dzieci!


O tym jak można pomóc dziecku, jakie formy wyładowania agresji możemy mu zaproponować, aby zastąpić te niepożądane, postaramy się. Przyczyny agresji u dzieci i sposoby na agresywne dziecko. Dzieci nie posiadają umiejętności werbalnych na tyle zaawansowanych, aby móc wyrazić swój gniew, frustrację lub pragnienie nawiązania więzi towarzyskiej. Dotyka rozgrzanego piekarnika, wkłada do buzi ścierkę do naczyń, zrzuca sztućce ze stołu.


Na tej samej zasadzie sprawdza, co się stanie, kiedy uderzy mamę? Co będzie, jak popchnie kolegę?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty