czwartek, 3 listopada 2016

Tiki u dzieci mruganie oczami

Jeśli zaobserwuje się np. Mój tata od jakiegoś roku ma problem z tikami. Chodzi o tiki nerwowe które polegają na tym że bardzo mruga oczami. Jest to głównie sposowowane stresem.


Był u lekarza który przepisał mu roznorodne tabletki. Ale to nic nie pomogło, teraz doszlo nawet do takiej sytuacji ze zamykaja mu sie oczy i nie moze ich przez jakis czas.

Tiki mogą dotyczyć jednej wybranej części ciała (mówimy wtedy o tikach prostych). Przykładem takich ruchów są: grymasy śmiechu lub płaczu, mruganie oczami, marszczenie czoła, ruchy warg, wysuwanie języka, unoszenie brwi, unoszenie ramienia, odginanie głowy do tyłu, potrząsanie głową. DRECZY cie niewinny tik (pogoogluj tiki u dzieci , opisalam sie juz tyle razy na forum, ze mi sie nie chce) to problem natury psychicznej masz ty.


Tiki u dzieci – wskazówki dla rodziców. Tiki są zaburzeniami, które zazwyczaj powodują u rodziców dwojakie reakcje: u niektórych wzbudzają duży lęk i niepokój, a przez innych są traktowane jako przejściowe trudności, które same miną. U dziecka można zaobserwować nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji i uwagi oraz utrudnioną kontrolę nad odruchami.


Początkowo pojawiają się proste tiki motoryczne. Zespół może mieć formę łagodną, wtedy dominują tiki proste, ograniczające się do mrugania oczami, pochrząkiwanie, wzruszenia ramionami i poruszania głową.

Dzieci przeżywają różne sytuacje na swój specyficzny sposób. Z pozoru beztroski maluch może się denerwować lub się czegoś bać. Warto zauważyć, w jakich sytuacjach dziecko najczęściej mruga oczami, bo może się okazać, że jest to nic innego, jak tik nerwowy.


Sprawiają, że dziecko staje się nerwowe lub jako takie jest postrzegane. Mają podłoże neurologiczne, wymagają intensywnej pracy, połączenia terapii farmakologicznej i psychologicznej. Ruchy tego typu dotyczyć mogą różnych mięśni - np. Tiki nerwowe to powtarzające się, mimowolne ruchy jakiejś części ciała. Czasem tikom towarzyszą dźwięki: chrząkanie, pociąganie nosem, cmokanie, powtarzanie jakiegoś słowa.


Większość dzieci nie zdaje sobie sprawy z tików i nie jest w stanie ich kontrolować. Wzbudzają w rodzicach lęk, zaskoczenie i wstyd. Maluch, który przewraca lub mruga oczami, wykonuje dziwne miny, przechyla głowę na jedną stronę, potrząsa nią czy wysuwa co chwilę język wymaga konsultacji lekarskiej.


Tak naprawdę każdy z nas mniej więcej zdaje sobie sprawę, jak wyglądają – dziecko (lub dorosły) w różnych sytuacjach zaczyna mrugać powiekami czy chrząkać. Moje dziecko ma tiki zarówno ruchowe jak i głosowe. Zaczęło sie jak miał ok lat, na początku byłoby mruganie oczami i zaciskanie powiek. Potem juz poleciało, przestał robić jedna rzecz, zaczynał inną. Potrząsanie głowa, wydawanie dźwięków cos jakby mialczenie, chrząkaniu, odkaszlywanie, odchylenie głowy do tylu, kopanie.


Jednym z tików u dzieci jest mruganie oczami. Sprawdź, jakie są objawy i jak wygląda leczenie tików nerwowych u dzieci.

Więcej na temat zaburzenia neurologiczne. Najczęściej tiki nerwowe występują u dzieci i nastolatków, rzadziej u dorosłych. Przeważnie tiki zanikają z wiekiem, ale mogą też utrzymywać się przez całe życie.


Nadmierne mruganie może być spowodowane niewyrównaną wadą refrakcji i często mija po zastosowaniu okularów o odpowiedniej mocy. Inną, bardzo częstą przyczyną nadmiernego mrugania jest alergiczne zapalenie spojówek. Wiąże się ono z silnym świądem towarzyszącym zwykle alergii. Małe dziecko, które nie odreagowuje swojej niechęci, strachów, złości poprzez płacz, krzyk, tupanie czy bicie, może tłumić swoje emocje.


Kumulacja lęków, niepokojów, złości może wtedy znaleźć wyładowanie w tikach. Najczęstsze tiki nerwowe u dzieci to mruganie oczami, pociąganie nosem, kaszel, wyłupienie oczu, zgrzytanie zębami itp. Pojawiają się w nieznanym otoczeniu, przy oglądaniu telewizji, podczas gry na komputerze, w czasie komunikacji z nieznajomymi lub gdy pozostaje się w tej samej pozie przez długi czas. Symptomy zanikają całkowicie.


Borykam się z tym problemem od trzech lat. Tiki się zmieniają, najpierw było otwieranie buzi i chwilowe zamyślenie u dziecka, zmieniło się to na ruchy rączkami tzn przeplatanie paluszkami jeśli tak mogę nazwać i to w każdej możliwej chwili. Witam u mojego dziecka podczas choroby wystapily tiki czesto mruga oczami i potrzasa glowa. Któż z nas, gdy był zdenerwowany nie odczuwał suchości w ustach, nie czerwienił się czy nie chrząkał.


Tiki są nagłymi, cyklicznie powtarzającymi się ruchami bądź gestami. Co robić, gdy dziecko jest niegrzeczne lub agresywne? Kiedy warto udać się z dzieckiem do specjalisty? Tiki zdarzają się u dzieci tak samo, jak u dorosłych.


Można dawać dziecku magnez, ale może lepiej na początek spróbować naturalnej suplementacji. Konieczne jest rozpoznanie przyczyny tików. Ja już walczę z tym problemem u mojej córki od niemal lat.


Już raz poradziłem sobie z problemem, w miarę szybko, ale po ponad roku problem wrócił.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty