poniedziałek, 21 listopada 2016

Rw kulszowa

W odcinku lędźwiowym kręgosłupa pojawia się ostry, kłujący ból (określany też jako rwący lub piekący), który przesuwa się wzdłuż pośladków i biodra. Rwa kulszowa dopada w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Dalej z tyłu uda, przez łydkę zmierza do stopy. Wybór byłby prosty – albo zwolnienie wsadzasz sobie w teczkę i pracujesz, albo szukasz innej pracy.


Jeżeli podobny ból pojawia się z przodu uda lub w pachwinie, czyli tam gdzie znajduje się nerw udowy, może to być rwa udowa.

Jeżeli ból promieniuje od barku do ręki, możemy mieć do czynienia z rwą barkową, czyli ramienną. Co to jest rwa kulszowa i jakie są jej przyczyny? Ból występuje w okolicy unerwionej przez nerw kulszowy i mogą mu niekiedy towarzyszyć objawy neurologiczne, takie jak zaburzenia czucia lub osłabienie siły mięśniowej.


Nerw kulszowy ciągnie się od tylnej części uda, poprzez goleń, aż do stopy. Dobrym na to sposobem jest znalezienie pozycji, która odciąży uciskany nerw. Pamiętajmy, że nie zawsze jest to leżąca pozycja. Należy przybrać pozycję „krzesełkową” – położyć się na boku i zgiąć obie nogi tak, jakby siedziało się na krześle.


Domowe sposoby na rwę kulszową4.

Ostry atak może trwać przez kilka dni, a dolegliwości bólowe utrzymywać się nawet przez kilka dni. Nasila się przez długie siedzenie lub chodzenie, pochylanie się, skręt kręgosłupa, przy dźwiganiu ciężkich przedmiotów, a nawet przy kaszlu lub kichaniu. Rwa charakteryzuje się silnym bólem w dolnej części kręgosłupa, który promieniuje najczęściej do pośladka i dalej wzdłuż tylnej części nogi, aż do stopy i jej palców. Atak rwy kulszowej potrafi na jakiś czas wyrwać człowieka z jego codzienności.


Pierwsza pomoc w ataku, Ćwiczenia i Leczenie rwy kulszowej, Rehabilitacja. Objaw ataku rwy kulszowej to jednostronny, ostry ból kończyny dolnej i okolicy lędźwiowej, o charakterze promieniowania do pośladka, tylno-bocznej powierzchni uda i dystalnej części kończyny spowodowany przez ucisk na nerw kulszowy. Czasem w czasie ataku rwy kulszowej mogą występować zaburzenia czucia, na obszarze unerwianym przez uciśnięty korzeń. Duże znaczenie mają profilaktyka zaostrzeń i ograniczenie ryzyka powstania choroby. Poznaj nasze porady i ciekawostki na temat leków, kosmetyków, wyrobów medycznych oraz zdrowego stylu życia.


Jest to najdłuższy i najgrubszy nerw w całym ciele. Kiedy ulega on uszkodzeniu, odczuwamy bardzo silny ból w biodrze, promieniujący do lędźwi i tylnej części nogi. Objawem rwy kulszowej jest początkowo ból w krzyżu, który wraz z postępem choroby jest odczuwany z tyłu uda, w dole kolanowym, łydce i może promieniować w dół aż do samej stopy. Dłużej trwający ból może wywołać przykurcz mięśni z usztywnieniem kręgosłupa (tzw. postrzał). Ból pleców, szczególnie ból określany jako rwa kulszowa, potrafi być wyjątkowo uciążliwy.


Zamiast zastanawiać się co z nim zrobić, warto od razu zacząć działać. A jak wiadomo, nie ma lepszego lekarstwa niż ruch.

Dotyczy to także sposobu na zmniejszenie bólu pleców. Na ból w krzyżu pomogą ćwiczeni. Co gorsza, bardzo często atak rwy kulszowej następuje nagle, w najmniej oczekiwanych okolicznościach. Ci, którzy taki atak przeżyli z pewnością wiedzą, że charakteryzuje się ów ból bardzo silnym bólem pośladka.


Ból pojawia się w dolnym odcinku kręgosłupa i generowany jest przez ucisk nerwu kulszowego. Choroba ta ma charakter nawrotowy i może pojawić się w. Ból bywa tak silny, że uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Czy da się zapobiec atakom rwy kulszowej?


Jak ją leczyć, gdy zaatakuje? Termin „rwa kulszowa” wywodzi się z łacińskiego ischias i oznacza charakterystyczny rodzaj bólu, który promieniuje do poszczególnych części ciała. Jego źródło najczęściej jest usytuowane w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Ból ten dotyczy również takich obszarów, jak pośladek, tylna część uda, podudzie czy. Najczęściej rwa kulszowa spowodowana jest wypadnięciem krążka międzykręgowego.


Czasami, w rzadszych przypadkach, moze ona być spowodowana przyczynami zapalnymi, cukrzycą, nowotwormi czy stanami zapalnymi. Stąd jej popularna nazwa - atak korzonków, tępiona przez lekarzy i rehabilitantów. Ból promieniuje przez pośladek do uda, łydki, a czasem nawet do stopy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty