piątek, 28 października 2016

Słuch u zwierząt

Słuch to obok wzroku jeden z najważniejszych zmysłów zwierząt. Pozwala namierzyć i upolować ofiarę lub odpowiednio wcześnie ostrzega przed niebezpieczeństwem. Zakres słyszalnych dźwięków u wybranych zwierząt. Ludzkie ucho nie wychwytuje wszystkich dźwięków, które słyszalne są dla zwierząt.


Mimo wielu różnic między ludźmi, a zwierzętami, łączny nas na pewno jedno: również zwierzęta mogą cierpieć na niedosłuch, a nawet ogłuchnąć.

Badanie słuchu przeprowadzane jest na zwierzętach w premedykacji ze względu na konieczność relaksacji pacjenta, jest niebolesne, trwa krótko. Badanie BAER można wykonywać już od tygodnia życia szczeniąt oraz u zwierząt starszych w dowolnym wieku. Słuch jest w świecie zwierząt bardzo istotnym i doskonale rozwiniętym zmysłem. Bardziej niż wzrok pozwala upolować ofiarę, a także skutecznie i odpowiednio wcześnie ostrzega przed niebezpieczeństwem. Zwierzęta mają słuch dużo bardziej czuły niż ludzie.


Najlepiej słyszą sowy, lisy pustynne i np. Test BAER bada reakcję mózgu na dźwięk co pozwala ocenić sprawność słuchu u psa lub kota. Należy pamietać, że jednostronna głuchota może być wykluczona lub wykryta jedynie przy pomocy badania BAER.

Mam napisać referat na temat słuchu u ssaków niestety poza fizjologiami zwierząt nie mogę znaleźć żadnych książek ani rzetelnych artykułów w necie. Jeśli chodzi o zwierzęta mogą być różne chodzi o to aby pokazać jak radzą sobie w środowisku za pomocą. Ponieważ motyle nie mają nosa, komórki węchowe znajdują się u nich, tak jak u większości owadów, w rozgałęzieniach czułków. Rekordzista w kategorii „najlepszy słuch” także należy do rzędu motyli.


To barciak większy (Galleria mellonella) wyczuwający ultradźwięki o częstotliwości 3kHz. U ssaków nerwy receptorowe są umiejscowio­ne w spiralnej, stożkowatej rurze, zwanej ślima­kiem. Wąski koniec rury reaguje na wysokie czę­stotliwości (wysokie tony), podczas gdy szerszy koniec reaguje na niskie częstotliwości. Podobnie jak w przypadku wzroku, różne rodzaje zwierząt odznaczają się różną ostrością słuchu. Zdumiewające zmysły w świecie zwierząt.


ZWINNA myszka energicznie szuka pożywienia. W ciemności czuje się bezpiecznie. Nie uświadamia sobie jednak, że czający się nieopodal grzechotnik „widzi” ciepło emanujące z jej ciała — a to jest dla niej zgubne. Często występuje u psów o umaszczeniu białym lub merle, u kotów białych z niebieskimi tęczówkami. W kulturach prymitywnych wiedza o świecie zdobywana jest w dużej mierze także za pomocą zmysłu słuchu (8).


W świecie zwierząt sytuacja przedstawia się jeszcze inaczej. Powszechnie wiadomo, że u psa najbardziej rozwinięty jest zmysł powonienia ( 3). Narząd słuchu rozwija się u psa w pełni dopiero między 16.

Naukowcy podkreślają, że psy i koty konkretnych ras mają większą niż u innych predyspozycję do wrodzonego uszkodzenia aparatu słuchowego. Wada ta jest dziedziczna, a głuchota najczęściej całkowita albo występuje niedosłuch wysokiego stopnia. Jedno nie ulega wątpliwości: świat zwierząt często potrafi zaskoczyć, szczególnie jeśli chodzi o uszy i zmysł słuchu. Suszarki do rąk – hałas, który szkodzi dziecięcym uszom!


Natura wyposażając nas w zmysły, daje nam możliwość bezpiecznego przetrwania w otaczającym świecie. Nie inaczej jest u zwierząt, tu również wykształcone zostały umiejętności, których podstawowym zadaniem jest chronić zwierzę i pomóc przeżyć w różnych warunkach. Małe dostawczaki mają taką przewagę nad dużymi samochodami ciężarowymi, że są bardziej ekonomiczne oraz mobilne.


Volkswagen mocno przyspieszył, bo Mercedes właśnie rozpoczął sprzedaż konkurencyjnego eVito. Zobacz odpowiedzi na pytanie: Które zwierze ma lepszy zmysł wzroku, słuchu i węchu, kot czy pies? Najczęstsze przyczyny osłabienia słuchu u tych zwierząt nie są bowiem związane ze starzeniem się. Są to: wrodzona utrata słuchu oraz pourazowa utrata słuchu.


Głuchota u psa – przyczyny. Badania słuchu u młodych zwierząt najlepiej wykonywać od ukończenia tygodnia życia, ze względu na ciągły rozwój zwierzęcia. W Przychodni Weterynaryjnej SpecVet znieczulenie do badania słuchu podajemy wyłącznie dożylnie, a nie domięśniowo, co pozwala na większą kontrolę nad sedacją i ewentualne szybkie podanie niezbędnych. Bacha, Händla lub Mozarta.


Wykorzystują to w praktyce niektórzy weterynarze. Ten rodzaj muzyki również dobrze działa na koty, choć nie aż tak jak klasyczne dźwięki. Muzyka celtycka i ambient – może być. U różnych gatunków zwierząt znajdziemy jednak całkiem spore różnice w budowie narządu wzroku. Dzięki temu odbierają one ze środowiska inne sygnały niż my.


I już na tym poziomie możemy dostrzec „inny świat” zwierząt. U psów podstawowym zmysłem jest węch, nie znaczy to, że słabo widzą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty