wtorek, 5 lipca 2016

Mięczaki

Odznaczają się olbrzymią różnorodnością morfologiczną i zróżnicowaniem rozmiarów. Badaniem mięczaków zajmuje się malakologia. Ciało mięczaków jest miękkie, zbudowane z głowy, nogi i worka trzewiowego, tworzącego po stronie grzbietowej fałd zwany płaszczem.


Płaszcz może wytwarzać muszlę zbudowaną z węglanu wapnia i substancji organicznej (konchioliny). Posiadają ciała dwubocznie symetryczne, najczęściej złożone z głowy, worka trzewiowego oraz mięsistej nogi będącej narządem ruchu. Należy do nich około 1tys.

Czynnikiem wpływającym na zakażenie tą chorobą jest wirus z rodziny Poxviridae. Specjaliści wyróżniają dwa typy tego wirusa MCV-oraz MCV-2. Większość zakażeń jest wywołana przez pierwszy typ wirusa. Zazwyczaj jest to zakażenie bezobjawowe, któremu może towarzyszyć pojawienie się zmian na skórze w postaci grudek.


Może być ich kilka lub nawet setki, umiejscowione w dowolnej części ciała. Wirus ten wywołuje zmiany skórne przede wszystkim u małych dzieci (poniżej 5. rż.) oraz u dorosłych, aktywnych seksualnie osób (15.–30. rż.). Prymitywne mięczaki : Dwie pozostałe gromady morskich mięczaków to bruzdonogi i jednotarczowce.


Mięczaka zakaźego wywołuje wirus Poxvirus.

Te pierwsze nie posiadają muszli (cecha prymitywna). Są także robakowatego kształtu, a ciało ich jest obłe. Zaś jednotarczowce są mięczakami żyjącymi na dnie morza na dużych. Nie jest ona dokuczliwa, ponieważ nie powoduje przykrych dolegliwości, takich jak gorączka, swędzenie czy ból, jednak bardzo łatwo się nią zarazić.


Ryzyko zakażenia wzrasta zwłaszcza u osób, których. Słowo „mięczak” pochodzi od francuskiego mollusque, które natomiast wywodzi się z łacińskiego molluscus, oznaczającego „miękki”. Odznacza się największym zróżnicowaniem budowy i rozmiarów ciała - od poniżej mm (niektóre ślimaki) po przeszło m (głębinowe głowonogi z rodzaju Architeuthis). Są źródłem pokarmu dla wielu zwierząt, głównie ryb, ptaków, ssaków, rzadziej płazów i gadów, a także takich bezkręgowców, jak ślimaki, skorupiaki i rozgwiazdy. Małże przyczyniają się do oczyszczania wody poprzez odfiltrowywanie z niej cząstek materii organicznej.


Stawonogi i większość mięczaków to bezkręgowce wytwarzające szkielet zewnętrzny. Wyjaśnij, odwołując się do budowy szkieletu, dlaczego u stawonogów występuje wzrost skokowy, a mięczaki rosną w sposób ciągły aż do osiągnięcia stadium dojrzałości. MIĘCZAKI - do tego typu zwierząt należą główne gromady: małże, ślimaki i głowonogi. Małże i głowonogi to zwierzęta wodne, a niektóre ślimaki (płucodyszne) - zazwyczaj lądowe.


Choroba może się rozwinąć nawet na powiece, a usytuowany w tym miejscu mięczak zakaźny często jest przyczyną zapalenia spojówek albo zapalenia rogówki. Zamieszkują głównie środowisko wodne (morza i wody słodkie), ale możemy je spotkać także na lądzie (ślimaki płucodyszne). We wnętrze ciała znajduje się pierwotna jama ciała (blastocel), w której krąży krew.


Najczęściej atakuje małe dzieci, które nie ukończyły 5. Do zakażenia mięczaki em dochodzi zazwyczaj za pośrednictwem przedmiotów lub bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną.

Wyróżniamy dwa podtypy: obunerwce i muszlowce. Prawie żadna z cech nie jest wspólna dla wszystkich podrzędnych jednostek systematycznych. Rozmnażanie się i rozwój mięczaków.


Pod względem liczebności zajmują drugie miejsce po stawonogach. Pink to ciekawie wyglądający ślimak z rodziny zatoczków który doskonale nadaje się do sprzątania akwarium a także dzięki swojej barwie jest doskonałą ozdobą każdego akwarium. Internetowa encyklopedia PWN - zawierająca ok. Wydawnictwa Naukowego PWN - to najlepsze źródło rzetelnej i wiarygodnej wiedzy.


Po dalszym stosowaniu znikną całkowicie. Zwierzęta pod kamerami online! Do tego karmy, osprzęt i kryjówki dla zwierząt. Sklep zoologiczny online zaprasza!


Największym mięczaki em jest kalmar olbrzymi (m długości), będący zarazem największym bezkręgowcem świata. Zarówno ślimaki jak małże i głowonogi zaliczane są do tego typu, ale nie ma wątpliwości, że ewolucja tych trzech grup zwierząt przebiegała nieco inaczej. Prawie wszystkie mięczaki żyją w środowisku wodnym, lub przynajmniej. Drugi co do liczebności typ bezkręgowców liczący na świecie ponad 1tys.


Polsce zaś jest ich około 230. Już na poziomie rozmiarów widać te, wręcz kolosalne różnice. Hasło do krzyżówki „nauka o mięczakach” w leksykonie krzyżówkowym. W naszym słowniku krzyżówkowym dla hasła „nauka o mięczakach” znajduje się 2opisów do krzyżówki.


Jeżeli znasz inne znaczenia pasujące do hasła „nauka o mięczakach” możesz dodać je za pomocą formularza dostępnego w opcji Dodaj nowy. Pamiętaj, aby opisy były krótkie i trafne. Pomimo ich ogromnego zróżnicowania, mają jedną wspólną cechę: miękkie ciało. Stąd też wywodzi się nazwa grupy - mięczaki. Ponieważ poszczególne gromady oddzieliły się bardzo wcześnie, niektóre nie mają wszystkich cech charakterystycznych dla całego typu.


Na przykład wszyscy przedstawiciele gromady małżów, bivalvia, są pozbawieni głowy (i w efekcie raduli). Ten artykuł dotyczy choroby. Zobacz też: mięczaki – grupa zwierząt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty