Tiki nerwowe u dziecka to powtarzające się, mimowolne ruchy, np. Większość dzieci nie zdaje sobie sprawy z tików i nie jest w stanie ich kontrolować. Gdy tylko zorientujemy się, że dziecko ma tiki nerwowe, należy udać się do neurologa dziecięcego.
Najbardziej prawdopodobne jest to, iż usłyszymy uspokajające słowa typu: „To zdarza się u dzieci, prawdopodobnie przejdzie samoistnie”. Należy jednak odbyć taką wizytę, aby wykluczyć. Tak właśnie bywa u dzieci, u których zaburzenia tikowe mogą objawiać się w pewnym okresie ich życia (zazwyczaj podczas dojrzewania), po czym odnotowywane jest (najczęściej samoistne) ustąpienie tych mimowolnych czynności ruchowych.
Wzbudzają w rodzicach lęk, zaskoczenie i wstyd. Maluch, który przewraca lub mruga oczami, wykonuje dziwne miny, przechyla głowę na jedną stronę, potrząsa nią czy wysuwa co chwilę język wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli dziecko ma zaburzone poczucie bezpieczeństwa, lęki i niezaspokojone potrzeby emocjonalne, tiki nerwowe mogą być ich objawem. W przypadku występowania należy zadbać o relaks i regularny tryb życia malucha, nie narażać go na stres i niepewność oraz bycie świadkiem. Zdarza się, że tiki nerwowe u dzieci zaczynają pojawiać się po konkretnym, stresującym, trudnym wydarzeniu, stąd częste występowanie tików nerwowych u dziecka w wieku szkolnym lub przedszkolnym, zwłaszcza, jeśli maluch dopiero zaczyna odnajdować się w nowym środowisku.
Moj letni synek ma tiki nerwowe - mruganie i wywracanie oczami, wyrzucanie ramion, czasami chrząkanie - szukam specjalisty, który pomoże nam radzić sobie z tymi objawami. Alergie wykluczone, okulista nie stwierdził wad wzroku. Na tiki nerwowe trzy razy częściej cierpią chłopcy niż dziewczynki.
Prawdopodobnie jest to związane z większą otwartością płci pięknej i lepszym radzeniem sobie z przeżyciami emocjonalnymi. Gdy odkryjesz je u swojego dziecka, albo podejrzewasz, że występują, udaj się po poradę do swojego lekarza pediatry. Gwałtowne i nagłe ruchy, które trudno zatrzymać siłą woli to tiki.
U dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych wiążą się z niedojrzałością układu nerwowego oraz silnym nagromadzeniem napięć. Igor też miał takie “trzęsawki” i pani doktor stwierdziła, że jest to związane z odruchem Moro, który może być reakcją nie tylko na głośny dźwięk ale i nagły ruch, a poza tym układ nerwowy Twojej kruszynki jest bardzo niedojrzały więc nie martw sie…u nas wszystko minęło mniej więcej z ukończeniem 2-go miesiąca. U dziecka można zaobserwować nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji i uwagi oraz utrudnioną kontrolę nad odruchami. Początkowo pojawiają się proste tiki motoryczne.
Zespół może mieć formę łagodną, wtedy dominują tiki proste, ograniczające się do mrugania oczami, pochrząkiwanie, wzruszenia ramionami i poruszania głową. Neurolog na wizycie powiedziala ze trzeba bedzie podac leki. Jeśli zauważyłeś u siebie lub dziecka tiki, lub ktoś z otoczenia Ci je zgłosił, obserwuj siebie i malucha, zobacz czy zaburzenie minęło. Jeśli zaburzenia tikowe nadal występują, zastanów się od kiedy. Zgłoś się do specjalisty i przedstaw swoje obserwacje.
Może wiązać się to ze zmianami w życiu, np. Gdy tiki są nasilone, dziecko warto. Tiki są zaburzeniami, które zazwyczaj powodują u rodziców dwojakie reakcje: u niektórych wzbudzają duży lęk i niepokój, a przez innych są traktowane jako przejściowe trudności, które same miną.
Tiki są to niezależne od woli, szybkie i nagłe skurcze mięśni jednej lub więcej części ciała. Nadal przyczyny tików nerwowych u dzieci nie są w pełni znane. Przyczyny tików nerwowych.
Psychologowie dziecięcy skłaniają się ku wspólnej opinii, że czynnikiem powodującym manifestację tików jest nerwowe napięcie dziecka. Może to wiązać się ze stresem w szkole, przeprowadzką do innego miasta, konfliktami w rodzinie, brakiem uwagi rodziców, lękami dzieci, napiętymi. Leczenie tików nerwowych u dzieci występuje jednocześnie w kilku kierunkach. O czym świadczą problemy emocjonalne u 4-letniego dziecka? U dzieci tiki nerwowe często pojawiają się w okresie dojrzewania i wraz z wiekiem zanikają samoistnie.
Jeśli zauważysz u swojego dziecka tiki, bacznie je obserwuj, ponieważ to głównie obserwacja jest kluczem do postawienia diagnozy i zastosowania odpowiedniego leczenia. Dzisiaj zauważyłam dziwne zachowanie u mojego 8miesiecznego dziecka. Dziecko wstydzi się, a to powoduje dodatkowe napięcie, które intensyfikuje tiki. Tiki u dziecka a choroby współistniejące.
Tik nerwowy u dziecka może pojawić się także w towarzystwie innego zespołu chorobowego. Tak mojemu dziecku nie przeszło po wizytach u neurologa,co gorsza stan się pogarsza co troche jeden tik ustepuje a przychodzi następny. Kreci głowa to już minęło jakieś dziwne zachwyty i jeszcze doszło przeklinanie cicho ale ja to słyszę.
Ja nioe daję rady,może to moja wina staram się nie zwracać na to uwagi. Modlę sie a potem płaczę. Czasem nie wytrzymuję i krzyczę w głos. Malec instynktownie dąży do zaspokajania głodu. Jeśli dotkniesz wargi dziecka swoim palcem, dziecko zacznie go mocno ssać.
Nawet najedzony noworodek np. Twoją szyję i odruchowo zassać jak odkurzacz. Odruch ssania u dziecka jest tak silny, że tłumi nawet lęk lub ból.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.