Przepuklinę można rozpoznać samemu, za pomocą masażu palcami. Jeśli wyczuwasz miękką wypukłość na brzuchu (której towarzyszy ból) to prawdopodobnie przepuklina. Niekiedy jednak taka wypukłość usuwa się pod wpływem dotyku i nieco trudniej ją wyczuć.
Przeczytaj kilka rad jak rozpoznawać i radzić sobie z trzema typami. Schorzenie to bardzo często dotyka m. Ryzyko pojawienia się przepukliny brzusznej.
Jak rozpoznać przepuklinę ? Jak powstaje i jak ją leczyć? Podziel się ze znajomymi. Najczęstszą spośród przepuklin brzusznych jest przepuklina pachwinowa. Nie zawsze przepukliny leczy się operacyjnie. Początkowo przepuklinę można stosunkowo łatwo „wcisnąć” z powrotem do jamy brzusznej, jednak wraz z rozwojem przepukliny odprowadzenie guzka staje się trudniejsze.
Osobną kwestią są objawy uwięźnięcia przepukliny: ich wystąpienie jest wskazaniem do jak najszybszej operacji, ponieważ niedrożne. Zanim dojdzie do uwypuklenia wyczuwalnej gulki, w okolicy pachwiny pojawia się dyskomfort: ból, napięcie, pieczenie, a czasem niezidentyfikowane „coś”, doskwierające szczególnie podczas napinania mięśni brzucha: kaszlu, śmiechu, śpiewu, wizyty w toalecie. Ból może obejmować także jądro.
Jednym z pierwszych objawów jest lekki ból w pachwinie, a nawet delikatne uczucie napięcia czy dyskomfortu w tej części ciała, które pojawia się po wysiłku fizycznym albo po oddaniu stolca. W przypadkach wątpliwych, pomocne może się okazać badanie ultrasonograficzne lub badanie rezonansem magnetycznym. W ten sposób określa się grupę schorzeń, które polegają na przemieszczaniu się narządów wewnętrznych poza miejsce ich naturalnego występowania. Większość przypadków dotyczy przesunięcia się fragmentu jelita cienkiego lub grubego przez otwór pachwinowy, pępek albo kanał udowy.
Od ok 3-tygodni, zwłaszcza po treningach (bieg, piłka nożna), odczuwam ból w podbrzuszu, a od ok 1-tygodni również w okolicach lewej pachwiny. Zastanawiam się, czy to przeciążenie mięśniowe, jakieś naderwane mięśnie (ból pojawia się zwłaszcza po intensywnym treningu), czy może właśnie coś związanego z. Rozpoznanie przepukliny pooperacyjnej polega na dokładnym zbadaniu chorego przez lekarza. Nawet większe przepukliny mogą być bezobjawowe. Diagnostykę ułatwia lokalizacja w bliźnie pooperacyjnej. Leczenie przepukliny pooperacyjnej Leczenie przepukliny pooperacyjnej jest wyłącznie operacyjne.
Wybór sposobu wykonania zabiegu i rodzaju znieczulenia (ogólne, lędźwiowe, miejscowe) zależy od umiejscowienia i wielkości przepukliny oraz czynników ogólnych, takich jak wiek, płeć i stan pacjenta. Na przepuklinę najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze, a także: kobiety w ciąży, pacjenci z nadwagą lub otyłością, mężczyźni z przerostem prostaty, cierpiący na częste zaparcia, pracownicy fizyczni, prowadzący siedzący tryb życia, a także ci, którzy przeszli poważne operacje w obrębie jamy brzusznej. W związku z tym, że niektóre objawy przepukliny nie są jednoznaczne i nierzadko mylone z objawami innych chorób, nie zawsze od razu udaje się rozpoznać przepuklinę kresy białej. Niemniej jednak diagnostykę bardzo często przeprowadza lekarz pierwszego kontaktu. W większości przypadków powinno wystarczyć badanie przedmiotowe.
W trudniejszych, mniej ewidentnych przypadkach należy wykonać CT (tomografię komputerową). USG i herniografia ma obecnie mniejsze znaczenie i nie wykonuje się ich rutynowo. Tomografia dokładnie oddaje zawartość przepukliny i warunki.
Nie powinna być więc mylona z przepukliną wrodzoną u małych dzieci. Dowiedz się więcej na temat tej dolegliwości i sprawdź, co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Nieustający ból pleców, który nie mija po zmianie pozycji ciała lub odpoczynku może oznaczać, że z kręgosłupem dzieje się coś niedobrego.
Aż pacjentów skarży się na dolegliwości w odcinku lędźwiowym, a na ból w odcinku szyjnym. Jak leczyć przepuklinę pępkową? W przypadku zaobserwowania wybrzuszenia na pępku niemowlęcia warto jednak udać się do pediatry. Lekarz skontroluje zmianę i sprawdzi, czy jelita można wcisnąć do wnętrza brzucha. Ciekawe porady nie tylko naszych użytkowników.
Obserwuje się także wzmożoną zachorowalność na przepuklinę brzuszną wśród osób cierpiących na częste napady kaszlu (z reguły związane z astmą). Rodzaje objawów oraz ich nasilenie zależeć będzie od danego. Wraz z upływem czasu nieleczona przepuklina brzuszna ulega powiększeniu, narastają objawy jej towarzyszące oraz wzrasta ryzyko pojawienia się powikłań, które mogą zagrozić życiu pacjenta.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.