środa, 4 maja 2016

Budowa i funkcjonowanie układu mięśniowego

Budowa i funkcje układu mięśniowego drukuj. Układ mięśniowy utworzony jest przez ogół mięśni organizmu, które dzięki zdolności kurczenia się umożliwiają ruch całego ciała lub jego części. Obejmuje mięśnie szkieletowe, mięsień sercowy oraz mięśnie gładkie. Choroby układu mięśniowego. Do najczęstszych chorób układu mięśniowego zalicza się atonię, miopatię oraz neuropatię.


Atonia to całkowity zanik lub zmniejszenie kurczliwości mięśni. Układ mięśniowy sprawia, że możemy ruszać poszczególnymi częściami naszego ciała, a nasze narządy mogą wykonywać swoje funkcje. Tworzące go mięśnie można podzielić na trzy główne grupy, które różnią się budową i funkcjami: mięśnie szkieletowe, mięśnie gładkie oraz mięsień sercowy. Ze względu na swoją rolę układ mięśniowy, w tym zwłaszcza mięśnie. Funkcje układu mięśniowego oraz podstawowe informacje na jego temat.


Dozwolone jest pobieranie materiałów oraz ich modyfikacja (przystosowanie, przeróbka) wyłącznie do własnego użytku dydaktycznego związanego z wykonywanym zawodem nauczyciela w danej placówce szkolnej i prezentowanie ich na forum szkoły (w tym innym nauczycielom i rodzicom uczniów). Tkanka mięśniowa gładka. Jest ona zbudowana z krótkich wrzecionowatych włókien z jednym jądrem. Learn vocabulary, terms, and more with flashcards, games, and other study tools. Współpraca układu mięśniowego i szkieletowego.


Połączenie pomiędzy mięśniami i kośćmi jest możliwe dzięki obecności ścięgien. Funkcjonowanie ich nie podlega naszej woli i nie następuje zmęczenie. Ten rodzaj mięśni wyściela przewody układów i narządów wewnętrznych - przewód pokarmowy, naczynia krwionośne, przewody wyprowadzające gruczołów. Występują też w innych narządach, np. Stanowią one prawie połowę ciężaru ciała.


Do najważniejszych funkcji mięśni należą: przemieszczanie kości, co powoduje wykonywanie ruchów (czynny układ ruchu człowieka), budowanie narządów wewnętrznych i wykonywanie przez nie skurczów (np. praca serca). This feature is not available right now. Organizm człowieka jako zintegrowana całość. Brzusiec tworzą pęczki włókien mięśniowych.


Każdy pęczek, jak i cały mięsień otoczone są łącznotkankową błoną, tzw. Układ pokarmowy i odżywianie - procesy trawienne w układzie. Mózg, a poprawnie mówiąc ? Układ nerwowy to złożony system, który sprawuje kontrolę nad wszystkimi procesami zachodzącymi w naszym ciele, a także pozwala nam rejestrować i odbierać to, co dzieje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz nas. Ruch ciała jest możliwy dzięki współpracy układu kostnego, układu mięśniowego i układu nerwowego.


Alkohol i tytoń poprawiają funkcjonowanie układu oddechowego. Niestrawione resztki pokarmu przedostają się do jelita grubego. Mięśnie człowieka działają tylko wtedy, gdy tego chcemy. Leczenie ogół mięśni organizmu, które dzięki umiejętności kurczenia się umożliwiają ruch całego. Trudno precyzyjnie określić, ile mięśni ma człowiek, gdyż dane na ten temat są dosyć rozbieżne, wahają się między liczbami 3a 500.


Doskonale natomiast wiadomo, że waga mięśni stanowi około proc. Masę mięśni można zwiększać, co współcześnie w niektórych środowiskach. Mięsień poprzecznie prążkowany szkieletowy składa się z włókien mięśniowych. BUDOWA MIĘŚNI SZKIELETOWYCH.


Mięsień zwykle jest wydłużony i wrzecionowaty, a od innych mięśni. Krew jest tkanką składającą się z elementów morfotycznych (komórek lub ich fragmentów) oraz płynnego. To dzięki właściwej czynności układu nerwowego jesteśmy w stanie myśleć, czuć czy wykonywać rozmaite czynności. Układ nerwowy dzielić można różnie: na układ nerwowy ośrodkowy i obwodowy czy nerwowy somatyczny i autonomiczny.


Wymiana gazowa i krążenie. Przemiany biochemiczne zachodzące podczas pracy mięśni 8. Aktywność fizyczna a zdrowie 8. Zasady prawidłowego odżywiania 9.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty