środa, 20 maja 2015

Tik mruganie oczami

Witam, czy jest sposób wyleczyc taki tik nerwowy jak mruganie oczami ? Chodzi o tiki nerwowe które polegają na tym że bardzo mruga oczami. Jest to głównie sposowowane stresem. Był u lekarza który przepisał mu roznorodne tabletki.


Ale to nic nie pomogło, teraz doszlo nawet do takiej sytuacji ze zamykaja mu sie oczy i nie moze ich przez jakis czas otworzyć.

Ostatnio zauważyłem,że często mrugam oczami i nie umiem tego powstrzymać zupełnie. Macie może jakieś sposoby? Przykładem takich ruchów są: grymasy śmiechu lub płaczu, mruganie oczami, marszczenie czoła, ruchy warg, wysuwanie języka, unoszenie brwi, unoszenie ramienia, odginanie głowy do tyłu, potrząsanie głową.


Dziecko często mruga oczami. Rodzice często mają problem z rozpoznaniem dolegliwości u maluchów. Niestety dzieci nie zawsze potrafią powiedzieć, czy coś im dolega.


Tiki nerwowe to ruchy mimowolne o charakterze przymusowym.

Skurcze mięśni mogą być dokuczliwe, impulsywne, pozbawione celu, powtarzalne i nawracające. Tiki objawiają się częstym mruganiem powiekami, ruchami kończyn oraz wzruszaniem ramionami. Przyczynę ich powstawania upatruje się głównie w czynnikach genetycznych, anatomii i fizjologii mózgu, czynnikach środowiskowych oraz zaburzeniach w stężeniu przekaźników nerwowych. Ruchy tego typu dotyczyć mogą różnych mięśni - np. Tiki mogą wygasnąć samoistnie lub utrzymywać się pr.


Tiki mają czasem charakter przejściowy, czyli mogą zniknąć bez specjalnych działań. Zawsze jednak warto przyjrzeć się temu, co je wywołało (zazwyczaj jakieś napięcia, stres, trudna sytuacja), jaka jest podatność danej osoby na występowanie różnego rodzaju objawów, oraz zadbać o łagodzenie różnych napięć. Tikiem nazywamy krótki, stereotypowy, mimowolny ruch określonej części ciała, np. Nie ma możliwości powstrzymania czy też zahamowania tików. Należy pamiętać też o tym, że mają one charakter nawracający.


Drganie powieki przytrafia się każdemu raz na jakiś czas. Zwykle spowodowane jest zmęczeniem lub stresem. Czasem jednak drganie powieki może świadczyć o poważniejszych zaburzeniach.


Mimowolne drganie powieki (tzw. skacząca powieka) wynika z drobnych skurczy mięśnia okrężnego oka. Jeśli zaobserwuje się np.

Charakterystyczne jest to, że w przeciwieństwie do tików przejściowych, które mają raczej stały charakter, w przypadku choroby tiki początkowo mają charakter pojedynczego objawu (np. mruganie oczami), a z czasem (po tygodniach lub miesiącach) tiki. To wydaje się śmieszne ale tak nie jest. Zazwyczaj jest tak, że najpierw raz mocno zaciśnie powieki, a potem kilka razy bardzo szybko. U mnie występują tiki nerwowe w miejscach publicznych. Nie mam pojęcia czym to może być spowodowane.


Mam mimowolne ruchy głowy, ust, mruganie oczami. Nadmierne mruganie może być spowodowane niewyrównaną wadą refrakcji i często mija po zastosowaniu okularów o odpowiedniej mocy. Inną, bardzo częstą przyczyną nadmiernego mrugania jest alergiczne zapalenie spojówek.


Wiąże się ono z silnym świądem towarzyszącym zwykle alergii. Mięsień ten odpowiedzialny jest za zaciskanie powiek. Drganie najczęściej dotyczy powieki górnej, jednak drgająca może być także powieka dolna. Tik to krótkotrwały, zawsze taki sam (stereotypowy), mimowolny ruch określonej części ciała, wywołany skurczami mięśni, które mają charakter zrywania.


Czy w okresie dojrzewania tiki nerwowe, takie jak na przykład mruganie oczami są normalne? Te tiki były u mnie od dawna, ale teraz pojawiają się z dużo większą częstotliwością. Były leczone przez psychiatrę, trochę pomogło, ale po odłożeniu leków dalej występują. W internecie jest napisane, że mogą same przejść.


Najczęstsze tiki nerwowe u dzieci to mruganie oczami, pociąganie nosem, kaszel, wyłupienie oczu, zgrzytanie zębami itp. Pojawiają się w nieznanym otoczeniu, przy oglądaniu telewizji, podczas gry na komputerze, w czasie komunikacji z nieznajomymi lub gdy pozostaje się w tej samej pozie przez długi czas. Symptomy zanikają całkowicie. Wzbudzają w rodzicach lęk, zaskoczenie i wstyd. Maluch, który przewraca lub mruga oczami, wykonuje dziwne miny, przechyla głowę na jedną stronę, potrząsa nią czy wysuwa co chwilę język wymaga konsultacji lekarskiej.


Tiki proste dotyczą jednej grupy mięśni i są nimi np. Tiki ruchowe dzielimy na: tiki proste, tiki złożone. Kiedy dziecko ma tiki na tle nerwowym, ważna jest także rozmowa o sytuacjach trudnych. Mruganie oczami, chrząkanie, potrząsanie głową – jak reagować i pomóc dziecku? Przeważnie tiki zanikają z wiekiem, ale mogą też utrzymywać się przez całe życie.


Najczęściej tiki nerwowe występują u dzieci i nastolatków, rzadziej u dorosłych. Wszystkie zwierzęta mrugają – oprócz oczywiście tych, których oczy pozbawione są powiek (np. ryby czy węże). Niektóre zwierzęta mogą mrugać tylko jednym okiem, np.


Kiedy miałam 5-lat zaczęły pojawiać się u mnie tiki nerwowe tzn. Lekarz skierował mnie wtedy na oddział neurologiczny. Zrobili mi jakieś badania, ale nic nie stwierdzili poważnego.


Dali tylko jakieś tabletki i wróciłam do domu. Teraz (lat) znowu pojawiło się mruganie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty