W niektórych przypadkach niedosłuch odbiorczy może być zatem symptomem poważnych chorób. Na ogół jednak ( przypadków) związany jest z zanikaniem komórek słuchowych w ślimaku usznym. Niedosłuch odbiorczy dotyczy patologii występującej w części narządu słuchu odbierającej dźwięk. Powstaje wskutek dysfunkcji ucha wewnętrznego bądź nerwu słuchowego.
Jakie są rodzaje niedosłuchu odbiorczego?
Na czym polega diagnostyka oraz leczenie? Niedosłuch to upośledzenie słuchu charakteryzujące się problemami z odbieraniem dźwięków. Konieczne jest określenie rodzaju niedosłuchu (odbiorczy, przewodzeniowy, mieszany), a także jego stopnia. Dobre słyszenie a przyczyny niedosłuchu.
Niedosłuch (ICDH90-H91) to ubytek słuchu, który polega na nieprawidłowym przewodzeniu lub odbiorze dźwięków. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z problemami ze słuchem u dorosłego, czy też obserwujemy niedosłuch u dzieci, przyczyny mogą być odmienne. Cechą typową dla tego niedosłuchu jest obniżenie progu słyszenia w paśmie niskich częstotliwości, a także występująca rezerwa ślimakowa.
Niedosłuch oznacza upośledzenie słuchu, które polega na nieprawidłowym przewodzeniu lub odbiorze dźwięków.
Niedosłuch, w zależności od tego, czy występuje u dziecka, czy u dorosłego, może mieć różne przyczyny. Niedosłuch występujący u najmłodszych może mieć źródło jeszcze w czasach życia płodowego. Niedosłuch przewodzeniowy, w przeciwieństwie do odbiorczego, zazwyczaj ma charakter przejściowy, to znaczy, że ustępuje po wyeliminowaniu przyczyny, która go wywołała. Tylko w niektórych przypadkach pozostaje schorzeniem trwałym i wymaga stałego protezowania słuchu za pomocą aparatów słuchowych. Przyczyn powstawania niedosłuchów upatruje się w wielu czynnikach, stąd powstała klasyfikacja dzieląca przyczyny niedosłuchów pod względem rodzaju ich wystąpienia.
NIEDOSŁUCH ODBIORCZY POZAŚLIMAKOWY. Pierwszy z wymienionych to taki rodzaj, w którym osoby chore skarżą się na pogorszenie słuchu niskich dźwięków. Głuchota to całkowita utrata zdolności odbierania bodźców dźwiękowych. Dźwięk jest odbierany przez ucho zewnętrzne, następnie wzdłuż przewodu słuchowego zewnętrznego fale dźwiękowe trafiają na błonę bębenkową, która wprowadza w drgania kosteczki słuchowe w uchu środkowym. Jednostronny niedosłuch sugeruje miejscowy proces patologiczny, zatkanie przewodu słuchowego lub nagły idiopatyczny niedosłuch odbiorczy.
Wraz z wiekiem postępują bowiem mikrouszkodzenia narządu słuchu spowodowane np. Zaburzenia słuchu dotyczą zwykle osób powyżej 40. Niedosłuch typu przewodzeniowego z regóły poddaje się kuracji medycznej, która skierowana jest na zlikwidowanie przyczyny jego występowania.
Nieleczony przez dłuższy okres czasu przeradza się w postać odbiorczą. Cortiego, zwój spiralny lub nerw ślimakowy. Leczenie niedosłuchu jest konieczne, jeśli chcemy zapewnić pacjentowi normalne życie.
Postęp, jaki dokonał się w otochirurgii i laryngologii, stworzył nowe możliwości leczenia osób niedosłyszących, a nawet tych z częściową głuchotą.
Ale odzyskanie słuchu nadal zależy od tego, jak szybko rozpocznie się leczenie. W takich przypadkach przyczyny zwykle nie są odwracalne. Literatura wymienia dwa rodzaje niedosłuchu, a mianowicie niedosłuch przewodzeniowy oraz odbiorczy. Dlatego zazwyczaj konieczne jest wszczepienie protezy, która spełnia czuciowo-nerwową funkcję odbiorczą. Jako opcje terapeutyczne istnieją rozwiązania protetyczne wszczepialne i niewszczepialne.
Następnie istnieje niedosłuch odbiorczy, który może dzielić się na ślimakowy, pozaślimakowy, jak również i ośrodkowy. Trzecim typem niedosłuchu jest niedosłuch mieszany, który łączy ze sobą oba powyższe rodzaje, występowania tego zaburzenia. Przyczyny niedosłuchu mogą obejmować zaburzenia funkcjonowania struktur ucha na różnych odcinkach drogi słuchowej. Ze względu na lokalizację uszkodzenia wyróżniamy niedosłuch przewodzeniowy, odbiorczy i mieszany.
Aby określić, skąd się biorą problemy ze słuchem, należy ustalić, gdzie doszło do patologicznej zmiany. Odbiorczy ubytek słuchu - przyczyny. Główną przyczyną niedosłuchem odbiorczym jest defekt we włosach (sensoryczna nabłonka) Komórki narządu spirali w uchu. Czasami utrata słuchu może być również spowodowane przez zaburzenia słuchu centrum mózgu lub pogorszenia przewodności nerwu przedsionkowo.
Niedosłuch – co to takiego, rodzaje, przyczyny Przeprowadzony wśród mieszkańców polskich miast Narodowy Test Słuchu dowodzi, że Polacy tracą słuch! Problemy z niedosłuchem dotyczą zarówno dzieci jak i dorosłych. Drugi typ niedosłuchu pojawiającego się w konsekwencji infekcji wirusowych jest ubytek słuchu odbiorczy (zmysłowo-nerwowy). Przyczyną tego typu problemów ze słuchem może być uszkodzenie ślimaka lub nerwu słuchowego (do czego może dojść w wyniku grypy, kiedy to wirusy atakują delikatny nerw w uchu wewnętrznym). SPRAWDŹ: jakie są RODZAJE i PRZYCZYNY niedosłuchu czy niedosłuch może być uwarunkowany GENETYCZNIE jak ZDIAGNOZOWAĆ i LECZYĆ tę chorobę.
Przeczytaj i działaj PROFILAKTYCZNIE.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.