Dzieli się na trzy okresy: okres zygoty (jaja płodowego) - od poczęcia do czasu zagnieżdżenia (implantacji) zygoty w ścianie macicy, 3-dzień ciąży, okres zarodkowy (embrionalny) - do czasu wytworzenia łożyska, 5-tydzień. O rozwoju mózgu i układu nerwowego dziecka świadczą umiejętności, które niemowlę nabywa z czasem. Z każdym miesiącem życia dziecko poszerza zakres zdolności motorycznych oraz funkcji poznawczych i społeczno-emocjonalnych. Odżywianie” mózgu dziecka w okresie prenatalnym.
Dieta matki w okresie ciąży ma.
Prenatalny rozwój dziecka 1. Rozwój układu nerwowego 2. Współpraca układu nerwowego i mięśniowego dziecka 3. Stadium rozwoju miedzy 18a dniem nosi nazwę NEURULI. Jest to okres związywania się i rozwijania układu nerwowego. W tym samym czasie powstają główne mięsnie.
Około dnia pojawiają się zawiązki nerek.
W dniu rozpoczyna swą prace serce, które pompuje krew w układzie krwionośnym zarodka. Przed urodzeniem rozwój człowieka dzieli się na trymestry. Pierwszy trwa do końca 12.
Na dziesięć tygodni przed tym, jak matka poczuje pierwsze ruchy dziecka, rozpoczynają się odruchy nerwowe – wynik współdziałania układu nerwowego i mięśniowego. W siódmym tygodniu podczas badań mikroskopowych możemy określić płeć dziecka. Jeśli chodzi o rozwój układu nerwowego, trzeci trymestr stanowi okres, kiedy układ ten doskonali swoje funkcje.
Charakterystyka rozwoju w okresie prenatalnym drukuj. Zaczyna tworzyć się jego kręgosłup (powstają zaczątki kręgów), powstają również zawiązki układu nerwowego. W czwartym tygodniu dziecko ma już około 4mm. Można już zauważyć głowę tydzień tułów.
Pojawiają się zawiązki rąk, nóg a także oczu, uszu. ROZWÓJ UKŁADU NERWOWEGO Rozdział Układ nerwowy jest układem plastycznym. Jego wzrost oraz zachodzące w nim zmiany są odpowiedzią na determinujący go program genetyczny oraz jego interakcje ze środowiskiem.
Zatem im wcześniej nastąpi anomalia w rozwoju, tym wady będą głębsze. Wyróżnia się wiele czynników, mogących wpływać na prawidłowy rozwój układu nerwowego (czytaj: „Dlaczego dochodzi do uszkodzeń centralnego układu nerwowego we wczesnym rozwoju”).
Nie wszystkie zależne są od matki. Instytut Matki i Dziecka w ramach programu Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej zaleca, by każda kobieta już w momencie planowania ciąży przyjmowała mg kwasu foliowego dziennie. Kwas foliowy jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka, wady w tym układzie, takie jak na przykład rozszczep kręgosłupa, powstają bowiem już w okresie prenatalnym. Najcięższe wady powstają w okresie zarodkowym podczas wczesnej organogenezy (wady układu nerwowego, serca, kończyn, głuchota, ślepota, wady podniebienne i zębów i inne).
Wady powstające w okresie płodowym należą do mniej licznych i najczęściej powodują opóźnienia wzrostu i zaburzenia czynnościowe. Emilia Lichtenberg-Kokoszka. W Stanach Zjednoczonych główną przyczyną opóźnień w rozwoju umysłowym potomstwa jest właśnie spożywanie alkoholu. Jest wiele czynników, które wpływają na prawidłowy rozwój dziecka a tym samym na rozwój jego mowy.
Wszystkie dzieci przechodzą te same fazy rozwoju w tej samej kolejności, zróżnicowane jest jednak tempo rozwoju a każda nabyta sprawność zależy od dojrzałości i gotowości układu nerwowego. W jaki sposób dieta przyszłej mamy może wpłynąć na zdrowie dziecka? Jednym z ważniejszych składników diety, który może wpłynąć na zdrowie maluszka już od pierwszych chwil jest kwas foliowy.
Kształtowanie się i funkcjonowanie narządów mowy dziecka odbywa się już w życiu płodowym. Układ nerwowy to najważniejszy ze wszystkich, ponieważ koordynuje pracę pozostałych układów, dlatego tak ważne jest propagowanie tej wiedzy na temat jego rozwoju! Zaburzenia rozwoju funkcji mowy ( w wyniku zaburzenia współdziałania układu nerwowego i mięśniowego). Każde dziecko przychodzi na świat z wieloma cechami wrodzonymi i ma dużo do powiedzenia. Zgodnie z badaniami neonatologów zawiązki układu nerwowego widoczne są już w dniu ciąży, a funkcje oddechowe i fonacyjne kształtują się do miesiąca życia płodowego.
Okres prenatalny i okołoporodowy. W okresie prenatalnym rozwijają podstawowe organy odpowiedzialne za odbiór i nadawanie mowy. Drugi trymestr – charakteryzuje go intensywny wzrost płodu oraz duże tempo rozwoju układu nerwowego.
Zrośnięte dotąd powieki zaczynają się otwierać, formuje się także siatkówka – dzięki temu dziecko będzie mogło widzieć. Badania aktywności mózgowej dowodzą, że w tym okresie malec odbiera już bodźce dotykowe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.