Układ współczulny (łac. pars sympathica divisionis autonomici systematis nervosi) – obok układu przywspółczulnego, jedna z dwóch głównych części autonomicznego układu nerwowego, odpowiedzialna przede wszystkim za mobilizację organizmu. Układ autonomiczny (układ wegetatywny) wraz z układem somatycznym tworzą układ nerwowy człowieka. Układ nerwowy współczulny i przywspółczulny - funkcje, działanie, równowaga, trening. Podstawową jego częścią jest neuron, czyli komórka nerwowa. Współczulny układ nerwowy (sympatyczny) przygotowując nas do walki bądź ucieczki, mobilizuje nasz organizm.
Sygnał o zagrożeniu (faktycznym lub wyimaginowanym) sprawia, że krew zaczyna szybciej krążyć w krwiobiegu, serce przyspiesza liczbę skurczów, podnosi się nam ciśnienie krwi.
Układ współczulny składa się z ośrodków nerwowych znajdujących się w istocie szarej rdzenia kręgowego (odcinek piersiowy i lędźwiowy) oraz włókien nerwowych i zwojów przykręgowych, które po obu stronach kręgosłupa tworzą pień. Układ współczulny, zwany również układem sympatycznym, to obok układu przywspółczulnego jedna z dwóch części autonomicznego układu nerwowego. Jest on odpowiedzialny za aktywność organizmu i jest pobudzany na przykład w sytuacjach stresowych. Nadmierne pobudzenie tego układu skutkuje ciągłym przemęczeniem, natomiast w przypadku długotrwałego przeciążenia wzrasta ryzyko.
Układ ten odpowiadając za regulację stanu środowiska wewnętrznego organizmu kieruje pracą narządów wewnętrznych oraz częściowo tempem przemian metabolicznych. Autonomiczny układ nerwowy zwany też układem wegetatywnym jest częścią obwodowego układu nerwowego wyróżnioną pod względem specjalizacji czynnościowej, a nie budowy anatomicznej. Ośrodki części współczulnej znajdują się w rogach bocznych istoty szarej odcinka piersiowego rdzenia, w postaci jąder przedniobocznych. Aksony komórek tworzących te jądra wychodzą z rogów bocznych do korzeni brzusznych, dalej oddzielają się jako tzw.
Umożliwiają to nerwy czaszkowe i rdzeniowe, które łączą mózgowie i rdzeń z różnymi częściami ciała.
To one, wraz ze splotami i zwojami, budują obwodowy układ nerwowy. Układ ten odbiera informacje, przesyła je do OUN oraz przewodzi odpowiedzi na nie z mózgowia i rdzenia kręgowego do narządów wykonawczych. W przeciwieństwie do somatycznego układu nerwowego, działanie układu autonomicznego powoduje reakcje niezależne od woli, czyli na przykład.
Część tego systemu nosi nazwę autonomicznego układu nerwowego. Składa się ona z dwóch podsystemów: układu współczulnego i przywspółczulnego. To przede wszystkim ich działanie wiąże się z odczuwaniem w ciele objawów stresu i stanu relaksu. Zachowuje stałą aktywność, umożliwiającą utrzymanie homeostazy.
Układ przywspółczulny i współczulny jako autonomiczny układ nerwowy. Na naszej stronie internetowej czeka na Ciebie ponad 2godzin wykładów z całej biologii. Do tego dobrane do każdej lekcji.
Określała funkcjonowanie narządów niezależne od woli. Z punktu widzenia anatomii rozróżnia się układ ośrodkowy i obwodowy, ze względu na spełniane funkcje - układ somatyczny i autonomiczny (zwany również układem wegetatywnym). WSPÓŁCZULNY UKŁAD NERWOWY - podnosi aktywność organizmu (sytuacje stresowe), dominuje w ciagu dnia. Powoduje on:-rozszerzenie źrenic-hamowanie pracy wydzielniczej ślinianek-przyspieszenie akcji serca-rozszerzenie oskrzeli-hamowanie pracy wydzielniczej woreczka żółciowego-hamowanie pracy żołądka-pobudzenie pracy wydzielniczej. To dzięki właściwej czynności układu nerwowego jesteśmy w stanie myśleć, czuć czy wykonywać rozmaite czynności.
Układ współczulny (układ sympatyczny, ang. sympathetic nervous system) stanowi drugą obok układu przywspółczulnego (oraz wyróżnionego od niedawna jelitowego układu nerwowego) część autonomicznego układu nerwowego. Przyjmuje się, że oba układy działają częściowo przeciwstawnie, utrzymując homeostazę organizmu. Układ współczulny jest jedną z części składowych układu autonomicznego (układu wegetatywnego), obok układu przywspółczulnego.
Jest bardzo ważną częścią układu nerwowego człowieka. Odpowiada za czynności, których nie kontrolujemy świadomie. Istnieje rodzaj dodatniego sprzężenia zwrotnego między tymi układami. Pobudzenie współczulne, poprzez zwiększenie wydzielania reniny, skutkuje aktywacją układu RAA.
Z kolei angiotensyna II (AT II) aktywuje układ współczulny na wszystkich jego poziomach, a zwłaszcza na poziomie centralnego układu nerwowego (ryc. 1A i B). Składa się z dwóch części: układu nerwowego współczulnego, czyli sympatycznego, oraz układu nerwowego przywspółczulnego, czyli parasympatycznego. Nerwy trzewne autonomicznego układu nerwowego są zbudowane z dwuogniwowego łańcucha neuronów.
Działa niezależnie od woli. Leki z tej grupy hamują działanie nerwowego układu współczulnego na naczynia krwionośne i (w niektórych przypadkach) serce, hamują więc skurcz tętnic powodowany przez pobudzenie układu współczulnego, czasem zmniejszają też częstość uderzeń serca i ilości wyrzucanej przez serce podczas skurczu krwi – w ten sposób obniżają ciśnienie tętnicze. W pierwszych chwilach po zadziałaniu stresora pobudza on nadnercza do wydzielania adrenaliny i noradrenaliny. Różnica jest jednak taka, że włókna nerwowe tego układu rozpoczynają się w pniu mózgu.
Układ parasympatyczny, bo taka jest jego alternatywna nazwa, nie działa całościowo jak układ współczulny. Najprostszy łuk odruchowy autonomiczny ma co najmniej neurony przewodzące eferentną impulsację. Ich wypustki tworzą włókna nerwowe przedzwojowe. Na autonomiczny układ nerwowy składają się dwa pracujące przeciwstawne układy. Pierwszy z nich to układ współczulny, a drugi przywspółczulny.
Tak więc, współczulne sygnały eferentne zwiększają częstość akcji serca i kurczliwość mięśnia sercowego, powodują rozszerzenie oskrzeli, aktywują glikogenolizę w. Uczeń wymienia przykłady i opisuje rolę przekaźników nerwowych w komunikacji w układzie nerwowym II. Budowa i funkcjonowanie organizmu człowieka. Powiązania między układem współczulnym i układem dokrewnym Ekran przedstawiający związki układów współczulnego i dokrewnego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.