Odpowiadają za odbiór różnorodnych wrażeń zmysłowych, pracę kilku ważnych grup mięśni oraz funkcje wydzielnicze gruczołów (ślinowych, łzowych, błon śluzowych, itp.). Dziesiąta para nerwów czaszkowych to nerwy błędne (nervus vagus). Są to najdłuższe z nerwów czaszkowych.
Po wyjściu z czaszki docierają aż do jelit unerwiając po drodze serce, płuca, tchawicę, oskrzela i żołądek. Jedynasta para nerwów czaszkowych to nerwy dodatkowe (nervus accessorius).
Należy znać - nazwę i numer nerwu, charakter włókien, lokalizację jąder, drogi z nimi związane, miejsca wyjścia z mózgowia i miejsca wyjścia z czaszki. Sprawa jest o tyle prostsza, ze nazwy, numerki i miejsca wyjścia z czaszki były już na osteologii, tak więc teraz jest to zarazem powtórka i rozszerzenie. NERWY CZASZKOWE- nervi craniales I nerw węchowy – n. Nerwy czaszkowe nazwa nerwy rodz nazwa jądra położenie wyjście z mózgu wyjście z czaszki I węchowy Z. Tam tworzą synapsy – komórki mitralne – których wypustki osiowe tworzą pasmo węchowe.
Prowadzi z dołu tylnego czaszki do kanału zwanego przewodem słuchowym wewnętrznym (meatus acusticus internus). Zawiera on: nerw twarzowy ( n. facialis, VII), nerw przedsionkowo ślimakowy ( n. vestibulocochlearis , VIII), nerw pośredni ( n. intermedius), tętnicę błędnikową (arteria labyrinthi), gałąź tętnicy móżdżkowej dolnej. Czaszka zbudowana jest z kości połączonych ze sobą za pomocą połączeń ścisłych, głównie więzozrostów w postaci szwów oraz połączeń wolnych, czyli stawów, które łączą ruchomo czaszkę z żuchwą.
W kościach czaszki znajdują się liczne otwory, przez które biegną naczynia i nerwy. Te nerwy też przebiegają na podstawie czaszki i przy jej złamaniu mogą ulec uszkodzeniu. Skutkiem tego będą zaburzenia widzenia. Co więcej uszkodzeniu może ulec nerw wzrokowy, który odbiera bodźce z siatkówki i dzięki niemu widzimy, w rezultacie może dojść do ubytków w polu widzenia lub ślepoty danego oka. Nerw oczny (V 1) jest nerwem czuciowym, unerwia skórę głowy powyżej szpary powiekowej oraz boczną powierzchnię nosa.
Nerw błędny (łac. nervus vagus), czyli nerw X, jako jedyny z nerwów czaszkowych, wychodzi poza czaszkę i szyję, sięga więc w głąb ciała. Zawiera włókna nerwowe czuciowe, ruchowe i przywspółczulne. Pierwszy nerw czaszkowy (n. I) jest nerwem węchowym. Zakończenia jego włókien znajdują się w części węchowej jamy nosowej.
Drugi nerw czaszkowy (n. II) to nerw wzrokowy, pr. Podstawa czaszki jest niezwykle skomplikowaną strukturą, sprawiającą niemałe problemy adeptom medycyny.
Prowadzi włókna wyłącznie czuciowe GVA, jest nerwem czuciowym. Oddaje gałąź oponową – gałąź namiotu (ramus tentorialis), która unerwia opony tylnego dołu czaszki. Wrażliwe zwoje nerwu trójdzielnego i nerwu twarzowego znajdują się w jamie czaszki, nerwach lędźwiowo-gardłowych i nerwach błędnych - poza czaszką. Niektóre nerwy czaszkowe (pary III, IV, VII, X) zawierają wegetatywne włókna przywspółczulne, które są procesami autonomicznych jąder tych nerwów zlokalizowanych w pniu mózgu.
PRZEDNIA ŚCIANA CZASZKI-OCZODÓŁ.
Nerw żuchwowy to nerw czuciowo-ruchowy, który zaopatruje czuciowo skórę poniżej szpary ust oraz skroni, z wyjątkiem skóry okolicy kąta żuchwy, którą unerwia czuciowo nerw uszny wielki. Nerw szczękowy jeszcze w jamie czaszki oddaje swoje pierwsze odgałęzienie – gałąź oponową środkową (łac. ramus menigeus medius), następnie w dole skrzydłowo-podniebiennym dzieli się na gałęzie końcowe: nerwy skrzydłowo-podniebienne, nerw jarzmowy i nerw podoczodołowy. Atlas anatomiczny nerwów czaszkowych: ilustracje, rysunki, schematy. Zebrane przez nas informaje będą wykorzystywane jedynie w celu ułatwienia użytkowania naszej strony i umożliwią przede wszytkim otwieranie kolejnych zakładek bez potrzeby ponownej identyfikacji. Nerw odwodzący jest najczęściej uszkadzanym nerwem zaopatrującym mięśnie gałkoruchowe.
Częstą przyczyną tego rodzaju nerwobólu jest naczynie krwionośne, które uciska nerw trójdzielny w jamie czaszki, najczęściej w miejscu, gdzie nerw wnika do mózgu. Pulsujący ucisk naczynia na delikatne włókna nerwowe po pewnym czasie niszczy ich osłonkę, co zakłóca przesyłanie bodźców czuciowych. Zmiany kształtu czaszki u dzieci z kraniosynostozą niejako wymuszane są rozwojem mózgowia, które stopniowo się powiększa. Ze względu jednak na zarośnięcie części szwów czaszkowych, czaszka nie może powiększać się symetrycznie, dlatego ostatecznie staje się ona zbyt długa, za krótka lub asymetryczna. Internetowa encyklopedia PWN - zawierająca ok.
Wydawnictwa Naukowego PWN - to najlepsze źródło rzetelnej i wiarygodnej wiedzy. Przez otwory w kościach czaszki biegną naczynia i nerwy, a przez największy z nich przechodzi rdzeń kręgowy. Kości czaszki – anatomia.
Czaszka dzieli się na dwie podstawowe części – mózgoczaszkę i trzewioczaszkę. NERW WĘCHOWY Jego funkcje bada się przy podejrzeniu urazów głowy, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, krwotoków podpajęczynówkowych itp. Przeprowadzenie badania: Pacjent zamyka oczy i jedno z nozdrzy, następnie próbkę z substancją zapachową (krople miętowe, amoniak) zbliżamy do nosa, pacjent robi. Dół środkowy czaszki (fossa cranii media) składa się z wąskiego pola środkowego i szerszych dwóch pól bocznych. Pole środkowe zbudowane jest z trzonu kości klinowej (corpus ossis sphenoidalis) w obrębie, którego znajduje się kanał wzrokowy (canalis opticus) dla nerwu wzrokowego oraz tętnicy ocznej.
Fiszki Anatomiczne Nerwy Czaszkowe to dwustronnie zadrukowanych kart. Pierwsza strona to rysunek mózgowia z zaznaczonym na czerwono nerwem. Druga strona zawiera informacje o: 1. Umiejscowienia ciał komórek nerwowych 3. Miejsca wyjścia z czaszki 4. Ruwnież ostatni, XII, nerw czaszkowy filogenetycznie wywodzi się z nerwuw rdzeniowyh segmentu szyjnego rdzenia, a do czaszki pżemieścił się na drodze ewolucji.
Do tej pory u człowieka zahował kontakt ze słupem szyjnyh motoneuronuw za pomocą jądra nadrdzeniowego (nucleus supraspinalis), zaopatrującego m. Unerwienie pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Nerwy przewodzą impulsy elektryczne zawiadujące skurczami mięśni a zatem ruchem, impulsy autonomiczne odpowiedzialne za wydzielanie oraz impulsy czuciowe, dzięki którym możemy doświadczać otoczenia. Nie dziwi zatem, że ich uszkodzenie stanowi istotny problem medyczny. Nerw trójdzielny nazywany jest też nerwem piątym (oznaczanym rzymską liczbą V) i w miejscu określanym jako zwój trójdzielny (zwój Gassera) dzieli się na trzy mniejsze nerwy (nerw oczny, szczękowy oraz żuchwowy). Nerw V odpowiada za ruch oraz czucie w obrębie twarzy i jamy ustnej.
Najczęściej wyciek płynu (płynotok) ustępuje samoistnie, czasem jednak, jeśli obrażenia są rozlegle, a wyciek obfity, konieczne jest zeszycie opon po ustąpieniu obrzęku mózgu. Złamanie kości czaszki z wgłobieniem kości polega na tym, iż odłamki kostne są wpuklone do środka jamy czaszki, tak że mogą naruszać struktury mózgu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.