środa, 13 listopada 2019

Napięcie nerwowe u dzieci

Napięcie nerwowe jest reakcją na trudne, stresujące sytuacje. Trwające krótkotrwale mobilizuje nas do działania, jednak długotrwałe stany napięcia nerwowego wyniszczają organizm. Ciągły stres prowadzi do ogólnego osłabienia, przewlekłego zmęczenia, spadku energii, trudności z zasypianiem. Jeden ze sposobów jest bardzo niemiły dla dziecka, a tym samym dla mamy. Lekarz łapie dziecko np.


Pani neurolog, u której byłam, nie uprzedziła mnie, jak to badanie wygląda.

Przeżyłam je nie mniej niż moja córeczka. Obniżone napięcie mięśniowe (hipotonia mięśniowa) to schorzenie, w przebiegu którego układ nerwowy nie współpracuje prawidłowo z układem mięśniowym. Droga impulsu nerwowego, która biegnie z mózgu do mięśni, jest uszkodzona. Skutkiem jest niedostateczna odpowiedź na ten impuls, co przejawia się zbyt luźnymi, wiotkimi mięśniami. Dziecko nie podnosi główki, ma zaciśnięte piąstki, prostuje nóżki, za słaby brzuszek, zbyt szybko podnosi się do góry, nie obraca się na boki, nie siada jeszcze, nie wstaje, chodzi często na palcach Trzeba rehabilitować!


Na podstawie opisu można wnioskować, że problem jest złożony. Biorąc pod uwagę opisywane dolegliwości można wnioskować, że rozpoznana choroba wrzodowa ma charakter choroby psychosomatycznej. Innym problemem jest nadmierne napięcie nerwowe, drażliwość, zaburzenia snu oraz nadmierna potliwość co może sugerować kolejną chorobę psychosomatyczną jaką jest nadczynność.


U starszych dzieci można zauważyć wyraźny związek pomiędzy ssaniem palca a głodem, sennością, przygnębieniem lub zmęczeniem.

Na pewno nie należy walczyć z tą czynnością w okresie wzmożonego napięcia emocjonalnego, czyli wtedy, gdy dziecko robi to praktycznie przez cały czas. U dzieci do trzeciego miesiąca życia bardzo często występuje wzmożone napięcie mięśniowe, które nasila się, gdy dziecko płacze, śpi lub jest mu po prostu zimno. Wzrost napięcia mięśniowego u dzieci może też powodować gwałtowna zmiana pozycji, silne światło, dźwięk, poczucie dyskomfortu, a nawet gwałtowne emocje. Czasem jednak wzmożone napięcie mięśniowe jest problemem wynikającym z wad lub uszkodzeń.


Hipotonia nie jest dobrze rozumianym zjawiskiem. Dzieci z niskim napięciem mięśniowym często mają opóźnione zdolności ruchowe, osłabione mięśnie lub problemy z koordynacją. Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt zależy głównie od genetycznie uwarunkowanych cech układu nerwowego, od przebiegu ciąży, jak również metod pielęgnacyjnych nad niemowlęciem.


Zaburzenia w napięciu mięśniowym (hipertonia lub hipotonia) można wykryć już w trakcie pierwszego badania noworodka. Zaburzenia emocjonalne pojawiają się bardzo często u dzieci w wieku przedszkolnym, powodując problemy wychowawcze. Procesy emocjonalne dziecka zależą od działania układu nerwowego, hormonalnego i ogólnego stanu zdrowia, a także od kontaktów z najbliższymi osobami, wczesnych doświadczeń społecznych i atmosfery w domu rodzinnym. Dzieci podobnie jak dorośli mogą odczuwać wzmożone napięcie nerwowe.


U wielu maluchów nasila się ono w nowych sytuacjach. Jeśli masz więc w domu małego nerwusa, początek nowego roku. Dzisiaj u mojego miesiecznego synka pani doktor stwierdzila wzmożone napięcie nerwowe.


Synek czesto napina i prezy szczegolnie nóżki,ale i takze cale cialko. Jest bardzo wrazliwy na halas. Skrajnym następstwem zaniedbanego wzmożonego napięcia mięśniowego może być jego ingerencja w ośrodkowy układ nerwowy, co w konsekwencji może prowadzić do dziecięcego porażenia mózgowego.


Należy niezwłocznie udać się na pogotowie, jeżeli doszło do niego na skutek urazu głowy lub kręgosłupa i towarzyszą mu niepokojące objawy (neurologiczne, infekcji, wysoka gorączka, niedowład).

Na szczęście nieprawidłowe napięcie mięśniowe wymaga jedynie odpowiedniego zestawu ćwiczeń, które systematycznie powtarzane, przywracają dziecku właściwe napięcie mięśni. Oczywiście, nie możesz bagatelizować opinii pediatry. Koniecznie skontroluj dziecko u neurologa.


O kłopotach ze wzmożonym napięciem mięśniowym lub osłabionym napięciem mięśniowym u dzieci mówi się sporo - stał się to temat na tyle popularny, że wielu rodziców „na własną rękę” doszukuje się u dzieci nieprawidłowości. Zanim jednak „zdiagnozujesz” swoje dziecko i wpadniesz w panikę, poznaj fakty na temat tego problemu i dowiedz się, co można z nim zrobić. Nerwowość i rozdrażnienie towarzyszy ludziom w pracy, ale także poza nią. Przewlekły stres psychiczny negatywnie odbija się na samopoczuciu, a przede wszystkim na zdrowiu.


Ograniczenie nieprzyjemnych momentów w ciągu dnia stanowi w tym przypadku najlepsze rozwiązanie. Co jednak zrobić, jeśli nie. Tiki nerwowe mogą występować u małych dzieci i mieć podłoże psychiczne.


Jeśli dziecko ma zaburzone poczucie bezpieczeństwa, lęki i niezaspokojone potrzeby emocjonalne, tiki nerwowe mogą być ich objawem. W przypadku występowania należy zadbać o relaks i regularny tryb życia malucha, nie narażać go na stres i niepewność oraz bycie świadkiem. Melisa, rumianek, mięta- zioło na uspokojenie dla dzieci. Nadpobudliwość nerwowa u dzieci może być wywołana przez liczne dolegliwości chorobowe jakie towarzyszą najmłodszym.


Już w pierwszych momentach przeziębienia, grypy nasze dziecko bywa osłabione, marudne i rozdrażnione. W ten sposób organizm próbuje poradzić sobie z uczuciem dyskomfortu. Ważna jest jednak odpowiednia i szybka diagnoza.


Właściwie dobrane ćwiczenia ruchowe (fizjoterapia) są najskuteczniejszym sposobem na przywrócenie dziecku normalnego napięcia mięśniowego. Napięcie mięśni może dotyczyć całego ciała i utrzymywać się nawet przez kilka lat. Istniej wiele czynników powodujących wzrost napięcia mięśniowego u dzieci, jest to m. Po czym poznać, że dziecko ma wzmożone napięcie mięśniowe? Jakie są objawy wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowląt?


Jak pomóc niemowlęciu ze wzmożonym napięciem mięśniowym? Dziecko boi się chodzić do szkoły, może opuszczać lekcje, a w skrajnych przypadkach w ogóle odmówić wychodzenia z domu. Wycofanie ze środowiska rówieśniczego znacznie zaburza jego rozwój psychospołeczny.


Mutyzm wybiórczy obserwuje się u 3– dzieci i nastolatków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty