środa, 20 listopada 2019

Funkcje układu nerwowego

Kontroluje pracę narządów wewnętrznych. Odpowiada za wyższe czynności nerwowe (pamięć, inteligencja). Podział układu nerwowego wg kryterium anatomicznego. UKŁAD NERWOWY - funkcje.


Nadzoruje on również większość procesów zachodzących w naszym organizmie, a wraz z układem dokrewnym (endokrynnym) odpowiada za utrzymanie.

To dzięki właściwej czynności układu nerwowego jesteśmy w stanie myśleć, czuć czy wykonywać rozmaite czynności. Układ nerwowy dzielić można różnie: na układ nerwowy ośrodkowy i obwodowy czy nerwowy somatyczny i autonomiczny. Budowa układu nerwowego jest równie skomplikowana, jak jego funkcje.


Cechą układu nerwowego jest szybki przekaz sygnałów na duże odległości, który odbywa się w postaci impulsów elektrycznych , przesyłanych wzdłuż błony komórkowej neuronu. Funkcje układu nerwowego. Przekazanie sygnału między komórkami nerwowymi, nerwowymi i mięśniowymi lub nerwowymi i gruczołowymi odbywa się przez synapsy. Podstawową komórką układu nerwowego jest komórka nerwowa – neuron.


To właśnie ta komórka charakteryzuje się zdolnością do wytwarzania, przekazywania, odbierania i przetwarzania specyficznych sygnałów elektrochemicznych, którym przypisuje się istotne znaczenie w przetwarzaniu informacji o otoczeniu i podejmowaniu decyzji dotyczących reakcji.

Choroby układu nerwowego to innymi słowy choroby neurologiczne. Najczęściej wśród nich wymienia się padaczkę, stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera, zespół Parkinsona oraz udar mózgu. Ośrodkowy układ nerwowy – budowa i funkcje.


Do układu nerwowego ośrodkowego zaliczamy mózgowie i rdzeń kręgowy. Mózgowie znajduje się w jamie czaszki, a rdzeń kręgowy w kanale kręgowym. Połączenie pomiędzy nimi zapewnia otwór wielki, który znajduje się w podstawie czaszki. Słusznie, bo jego dwa elementy, czyli mózgowie i rdzeń kręgowy, rzeczywiście spełniają rolę centrum zarządzania naszym organizmem. Mózg steruje całością, ale bez rdzenia nie byłoby współpracy z resztą ciała.


Tematem tej pracy jest charakterystyka ośrodkowego układu nerwowego, jego budowa i funkcje. Tytułem wstępu należy jednak wspomnieć o budowie i funkcjach całego układu nerwowego. Układ nerwowy człowieka zbudowany jest z ogromnej ilości szacowanej na miliardy wyspecjalizowanych komórek nerwowych, które odpowiadają za funkcjonowanie. Wartość układu nerwowego polega na zapewnieniu koordynacji poszczególnych części ciała i utrzymaniu go homeostazy (stanu równowagi). Dzięki jej pracy następuje adaptacja organizmu na wszelkie zmiany, zwane adaptacyjne zachowania (stan).


Układ autonomiczny: funkcje układu współczulnego. Zauważalne jest bowiem, że wraz z wiekiem dochodzi do stopniowego pogarszania się funkcjonowania tej części układu nerwowego i to właśnie między innymi przez to starsi ludzie znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka występowania np. Struktury te mają bardzo istotny wpływ na aktywację i funkcję autonomicznego układu nerwowego, z którym są bezpośrednio połączone.


Ciała komórek ulokowanych w zwojach przeponowych mają częściowo charakter neuronów współczulnych.

Te funkcje również są związane z wzorcami oddechowymi. Opuszka węchowa i kora gruszkowata. Jego poszczególne struktury odpowiedzialne są za różne funkcje.


Mózgowie jest centralną częścią ośrodkowego układu nerwowego i odpowiada za sterowanie organizmem, w tym za prawidłową akcję serca, równowagę wodno-elektrolitową, temperaturę ciała. Ze względu na to, jakie pełnią one funkcje, możemy wyróżnić nerwy czuciowe (przewodzą bodźce z receptorów do ośrodkowego układu nerwowego), nerwy ruchowe (przewodzą impulsy z ośrodkowego układu nerwowego do odpowiednich narządów ciała- np. mięśni) oraz nerwy mieszane (zawierają włókna czuciowe i ruchowe). W skład obwodowego układu nerwowego wchodzą nerwy odchodzące od mózgowia i rdzenia kręgowego. Układ ten odpowiadając za regulację stanu środowiska wewnętrznego organizmu kieruje pracą narządów wewnętrznych oraz częściowo. Autonomiczny układ nerwowy zwany też układem wegetatywnym jest częścią obwodowego układu nerwowego wyróżnioną pod względem specjalizacji czynnościowej, a nie budowy anatomicznej.


Obie opony, czyli pajęczynówka i opona miękka pełnią funkcje odżywcze, co do struktur nerwowych. Trzecią oponę, czyli oponę twardą buduje zbita tkanka łączna, w której tworzą się dwie blaszki: zewnętrzną i wewnętrzną. Rolą somatycznego układu nerwowego jest wymiana informacji ze środowiskiem zewnętrznym, zaś rolą. Re: Problem kobieco-ginekologiczny. Gdzie ten problem, bo na razie to tylko widać problem czysto neurologiczny a konkretnie zaburzenia funkcji ośrodkowego układu nerwowego autorki.


Rozwiązły umysł prowadzi do rozwiązłości ciała. Jakie są funkcje tych układów , nie liczących tych co są na pedi. Do tej części układu nerwowego zalicza się również mieszczące się w pobliżu mózgu i rdzenia kręgowego zwoje mózgowe utworzone przez ciała komórek neuronów czuciowych. Występują w liczbie par i łączą się bezpośrednio z mózgowiem, bez pośrednictwa rdzenia kręgowego.


Ewolucja układu nerwowego bezkręgowców Ewolucyjne kształtowanie się układu nerwowego było związane z powstaniem organizmów tkankowych, a następnie ze zmianą symetrii ciała z promienistej na dwuboczną bilateralną oraz ze wzrostem aktywności zwierząt. Jest on zbudowany z komórek nerwowych, czyli z neurocytów i neuronów oraz komórek pomocniczych (zwanych komórkami glejowymi), które pełnią funkcję rusztowania dla komórek nerwowych. Scenariusz zawiera wymagania podstawy programowej, cele lekcji, metody pracy, środki dydaktyczne i odpowiedzi do zadań w zeszycie ćwiczeń. Wyższe funkcje ośrodkowego układu nerwowego. W przebiegu lekcji są omawiane m. Niektóre funkcje są bardziej zlokalizowane u kobiet, np.


Informacje, zarówno te, które pochodzą z zewnątrz organizmu, jak i te, które płyną z poszczególnych narządów wewnętrznych, po dotarciu do ośrodkowego układu nerwowego oczywiście nie pozostają bez jego reakcji. Ta reakcja może być natychmiastowa lub opóźniona w czasie, w zależności od bieżących potrzeb.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty