poniedziałek, 1 kwietnia 2019

Fluor a zęby

Po pierwsza - fluor w pastach do zębów chroni zęby u ludzi jedynie do 20. Faktycznie - potrafi wzmocnić szkliwo zę­bów, ale zażywany w zbyt wielkich dawkach może jednocześnie spowodować wiele cho­rób somatycznych i psychicznych. Mechanizm przeciwpróchniczny działania fluoru polega na zwiększaniu mineralizacji szkliwa i osłabieniu fermentacyjnego działania bakterii. Mikroelement ten jest całkowicie bezpieczny i nie ma żadnych.


Korzyści wynikające z zastosowania fluoru w środkach do higieny jamy ustnej są zdecydowanie większe, aniżeli ewentualne ryzyko powikłań.

Dzięki temu zęby stają się bardziej odporne na działanie kwasów organicznych. Bakterie obecne w jamie ustnej, żywiąc się resztkami cukru, przetwarzają je w kwasy. Statystyki dotyczące próchnicy biją na alarm. Doustne (endogenne) przyjmowanie fluoru ma wpływ na zęby tylko na etapie ich rozwoju, czyli wtedy, kiedy formuje się zawiązek zębowy.


Przedłużone, bezpodstawne przyjmowanie fluoru w formie tabletek lub kropli, może skutkować jego kumulacją,. Kiedy jemy lub pijemy cokolwiek co w składzie zawiera cukry dostarczamy bakteriom w jamie ustnej pokarmu. Produktem przemiany materii bakterii są kwasy odpowiedzialne za powstawanie ubytków próchnicowych.

Poznaj nasze porady i ciekawostki na temat leków, kosmetyków, wyrobów medycznych oraz zdrowego stylu życia. Wśród ich składników prym wiedzie fluor. Występuje w milionie reklam past, gdzie zachwalają go i szczerbate sześciolatki i specjaliści w śnieżnobiałych kitlach.


Jest w glebie, unosi się w powietrzu. Fluor to pierwiastek chemiczny. Zęby przekarmione tym pierwiastkiem pokrywają się żółtawymi, a potem.


Jeśli idzie o zęby, to tak naprawdę fluor je chroni poprzez dwa mechanizmy. Zapobiega tworzeniu się kwasu mlekowego z glikolizy, czyli rozpadu cukru z jedzenia. Wzmacnia zęby, bo staje się częścią zębiny i szkliwa. Najlepszy efekt przeciwpróchniczy daje tzw. W rezultacie zęby stają się odporniejsze na kwasy i jednocześnie na bakterie, które powodują próchnicę.


Po wyrznięciu się zębów odpowiada on za posterupcyjne dojrzewanie szkliwa. Udowodniono, że zęby zaraz po wyrznięciu są jeszcze niedostatecznie zmineralizowane i wysycone fluorem,a w związku z tym bardziej podatne na atak szkodliwych czynników. Wybór odpowiedniej pasty do zębów może być nie lada problemem. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele różnych produktów z zawartością fluoru, który pomoże uchronić twoje zęby przed rozwojem próchnicy.


Trzeba pamiętać, że kupując jeden produkt, może on się nie nadawać dla wszystkich członków rodziny.

W wielu drogeriach możemy dostać pasty wybielające – ich składnikiem jest przede wszystkim fluor (fluor w paście). Przyjrzyjmy się jego działaniu i właściwościom, jako że ostatnimi czasy pozycja tego pierwiastka okazuje się być mocno kontrowersyjną. W związku z tym uniemożliwia on tym metalom włączenie do cząsteczki enzymu, a tym samym blokuje enzym. Jest żółtozielonym silnie trującym gazem o ostrym zapachu podobnym do chloru. Z trucizny zrobiono lekarstwo.


W szkołach przeprowadza się zabiegi szczotkowania zębów FLUOREM. Kiedyś nakazywano by po takim czyszczeniu dokładnie wypłukać usta. Na wielu pastach do zębów są ostrzeżenia o tym aby nie połykać pasty, by konsultować się z lekarzem w przypadku używania fluoru z różnych źródeł. Niegdyś w szkołach stosowano fluoryzację, dziś myje się zęby pastą z fluorem. Moje dziecko powiedziało, że pani higienistka nie pozwala na płukanie buzi wodą po.


Ewa Iwanicka-Grzegorek w trosce o zęby radzi zwrócić uwagę na to, co jemy. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie tylko spożywali fluor dodawany do wody, ale też łykali zawierające go preparaty. Wówczas zaczęto badać dokładny wpływ fluoru na zdrowie.


Myślę, że fluor podawany doustnie ( tabletki, krople ) może powodować wady genetyczne. Zachwycona tym, że dziecko będzie miało zdrowe i mocne zęby, dawałam go synowi od tzw „pierwszego ząbka”, sprowadzałam z niemiec, później fluor wycofano. Na liście „za” z pewnością znajduje się wzmocnienie szkliwa. Zęby stają się twardsze – co jest istotne nie tylko w przypadku dzieci, ale także dorosłych.


Przyjmuje się ponadto, że fluor dodany do wody pitnej nie tylko zapobiega próchnicy zębów, ale jest w zasadzie nieszkodliwy. Tymczasem najnowsze badania mówią coś kompletnie innego. Stosuj pastę do zębów z fluorem, będziesz mieć zdrowe zęby przez całe życie. Pastę do zębów z fluorem używaj do ok.


Każdy wie, że fluor przede wszystkim chroni zęby przed próchnicą i ogólnie je wzmacnia. Większość z nas dostarcza sobie codzienną dawkę fluoru poprzez wodę, żywność oraz środki do higieny jamy ustnej. Czasem jednak to nie wystarcza – wówczas wskazanym zabiegiem jest fluoryzacja zębów. I wszyscy mamy jednakowe zeby.


U nas cukier sporadycznie, dbalosc o zeby wysoką i właśnie ub5latka były szczątki zębów , teraz jak rosną już stale dentysta patrząc na ich kształt powiedział ze się nie dziwi że taka miazgi miał z zębów bo nic nie pomoże jeżeli w nowym zebie sabszpary na pól min- naturalnie ząb wygląda jak zle ugnieciona plastelina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty