piątek, 1 lutego 2019

Pszczoła miodna

Rośliny, które dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu są nazywane miododajnymi. Jak wygląda pszczoła miodna? Posiada dwie pary skrzydeł z błony, które unoszą ją w powietrzu.


Na trzeciej parze odnóży, pszczoła miodna posiada koszyczki, przeznaczone do przenoszenia pyłku kwiatowego. Ubarwienie ciała jest brązowe. Pierwsze segmenty odwłoka nierzadko mają żółty lub czerwonawy kolor.

Od grzbietowej strony odwłoka występują ciemne przepaski. PSZCZOŁA MIODNA jest wysoko cenionym owadem, znana jest na całym świecie i występuje wszędzie tam gdzie rosną rośliny kwitnące, żyje w rojach, żywi się nektarem, pyłkiem, spadzią. Warunkiem jej występowania są kwitnące kwiaty. Choć poszczególne gatunki pszczół mogą nieco różnić się od siebie, ich ogólna budowa i zasady funkcjonowania organizmu są jednakowe, bez względu na gatunek.


W jej ogólnym wyglądzie wyróżnić można trzy pary odnóży, błoniaste i przezroczyste skrzydła oraz duże oczy złożone, które zbudowane są z dziesiątków tysięcy drobnych oczek, tzw ommatidiów. Tułów pszczoły jest brunatno-żółty i pokryty gęstymi włoskami. W jednym roju żyje około dwudziestu tysięcy pszczół choć zdarza się, że nawet do stu tysięcy.


Pszczoły miodne żyją w rojach.

Jest wśród nich jedna królowa, setki trutni i tysiące robotnic. Najbardziej pożyteczna jest pszczoła miodna , która żyje wraz z innymi w rojach. Liczba tych owadów w jednym roju wynosi od ok. Gatunkiem najbardziej ekspansywnym jest pszczoła miodna żyjąca w Europie, gdzie została udomowiona, a także w Afryce, Ameryce, Australii i Nowej Zelandii, do których to miejsc została sprowadzona. Pozostałe trzy gatunki pszczół miodnych to gatunki azjatyckie.


Zróżnicowany zbiór ofert, najlepsze ceny i promocje. Wejdź i znajdź to, czego szukasz! Hodowane przez nas pszczoły należą do gatunku pszczoła miodna właściwa (Apis mellifera). W obrębie tego gatunku wyróżniamy kilka odmian geograficznych, zwanych rasami.


W polskich pasiekach najczęściej utrzymywane są pszczoły rasy kraińskiej, środkowoeuropejskiej i kaukaskiej. Owady z których powstała pszczoła miodna pojawiły się około mil. Na stronie grydladzieci. Jeśli podobają Ci się gry z tej kategorii, to polecamy również gry z kategorii Gry muzyczne i Gry literowe.


Królowa, pszczoły robotnice i trutnie pracują w niespotykanej harmonii. Od tamtej pory „Zwierzęta świata” cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród. Niegdyś występowała w Europie, Azji i Afryce, obecnie rozpowszechniona na całym nieomal świecie.


W hodowli pszczół mamy do czynienia nie z poszczególnymi osobnikami oddzielnie, lecz z trwałym społeczeństwem tych owadów - z rodziną, która stanowi biologiczną całość.

Nie bez powodu do dziś wielu pszczelarzy używa staropolskiej nazwy królowa. Nazwa ta wciąż funkcjonuje w wielu językach świata. Ciekawostki o pszczołach.


Większość z nich nie została jeszcze opisana, a więc liczba ta może być dużo większa. Najmniejsze pszczoły miodne to pszczoły karłowate (wschodnioazjatyckie), mają do mm. Największe pszczoły to Megachile Pluto, które rosną do mm. Uważa się, że włoska pszczoła miodna pochodzi z kontynentalnej części Włoch, na południe od Alp i na północ od Sycylii.


Podgatunek ten przetrwał ostatnią epokę lodowcową na tym obszarze. Jest genetycznie odmienny od pszczół miodnych z Półwyspu Iberyjskiego i Sycylii. Anglii, niemal doszczętnie wyginęła miejscowa pszczoła wrzosowa, będąca jedna z trzech podstawowych ekotypów pszczoły miodnej. Wtedy właśnie brat Adam zauważył, że chorobie skutecznie oparto się kilka rodzin będących krzyżówką pszczoły włoskiej z Piemontu i pszczoły miejscowej.


Występuje na całym świecie i jest najliczniejszym i najbardziej powszechnym przedstawicielem rodzaju Apis. Kup pszczoła miodna w kategorii Numizmatyka, monety na Allegro - Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. Ok, wiemy już, że pszczoły to coś innego, niż pszczoły miodne, przejdźmy więc dalej.


Ponownie postawmy pytanie: czy pszczoły są pod ochroną? Wiedząc już, że pszczoły to cała nadrodzina, możemy się przez chwilę zawahać. W końcu do niej należy około gatunków wszystkich błonkoskrzydłych!


Rozwój pszczoły rozpoczyna się od jajeczka. Od przedwiośnia do późnej jesieni matka pszczela składa zapłodnione (diploidalne) lub niezapłodnione (haploidalne) jajeczka do komórek plastra. Z zapłodnionych jajeczek powstają pszczoły robotnice (w razie potrzeby również młode królowe), a z niezapłodnionych trutnie. Jest to owad wszystkim znany, udomowiony już w starożytności. Dawniej pszczoła miodna zakładała swoje gniazda w dziuplach drzew.


Dzisiaj poza ulami nie występuje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty