wtorek, 12 lutego 2019

Komórka ludzka budowa i funkcje

Komórka to podstawowa jednostka strukturalna i funkcjonalna każdego organizmu, zdolna do spełniania różnych funkcji życiowych, tj. Wszystkie komórki żywe zbudowane są podobnie. Ich ewolucyjny rozwój sprawił jednak, że niektóre z nich mogą się namnażać w bardziej zorganizowany sposób, wykonywać różne wyspecjalizowane funkcje, a łącząc się – tworzyć organizmy o niezwykłym stopniu skomplikowania. Funkcje jądra komórkowego pełni nukleoid (genofor).


Informacja genetyczna komórki nie jest oddzielona od reszty cytoplazmy żadną błoną.

Komórki eukariotyczne to komórki pierwotniaków, glonów, grzybów, roślin i zwierząt. Charakteryzują się znacznie skomplikowaną budową, posiadają jądro komórkowe. Play all Biologia - budowa komórki i jej podział KhanAcademyPoPolsku Biology: Cell Structure I Nucleus Medical Media - Duration: 7:22. Golgiego następuje dołączanie lub odłączanie różnych grup funkcyjnych od związków przeznaczonych do budowy komórki. Cytoplazma, zwana także cytozolem, wypełnia wnętrze komórki.


To w niej zawieszone są wszystkie inne organelle. Ważną cechą komórek człowieka jest występowanie w nich jądra komórkowego i charakterystycznych organelli (struktur komórkowych).

Te wszystkie cechy udowadniają, że człowiek należy do eukariontów. Komórki mogą mieć różne kształty i funkcje, ale zawierają mniej więcej ten sam zestaw organelli (patrz grafika nr.1). Tkanki zwierzęce – budowa i funkcja.


Gładką - komórki tej tkanki są jednojądrowe o wrzecionowatym kształcie, nie mają poprzecznego prążkowania. Maja małą szybkość skurczu, ale są zdolne do długotrwałego wysiłku, częstotliwość skurczu jest niezależna od naszej woli. Wyścielają głównie przewód pokarmowy, naczynia.


Każda komórka ma określoną funkcję w gospodarce ustroju jako całości (np. w przypadku komórki ludzkiej, komórki wątroby magazynują białka i cukry jako materiały zapasowe, i wydzielają żółć niezbędną do trawienia oraz wytwarzają enzymy). Neuron, komórka nerwowa – rodzaj elektrycznie pobudliwej komórki zdolnej do przetwarzania i przewodzenia informacji w postaci sygnału elektrycznego. Neurony są podstawowym elementem układu nerwowego zwierząt. Najwięcej neuronów znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym w skład którego wchodzi mózgowie oraz rdzeń kręgowy.


Typowy neuron jest zbudowany z ciała komórki oraz. Komórka jest podstawową jednostką strukturalną i funkcjonalną każdego organizmu. Komórki, z których zbudowane są narządy ludzkiego organizmu zawierają większość typowych struktur, wymienionych poniżej (A D). Jednak z uwagi na przystosowanie tych narządów do pełnionych funkcji mogą się one znacznie różnić liczbą lub aktywnością struktur komórkowych.


Wykaż, że budowa opisanych polimerów ma związek z ich funkcją w komórce roślinnej.

Budowa i funkcje komórki. Związków chemicznych wytworzonych w odległych tkankach –kontrola. Siatkówka ludzka Siatkówka kocia.


Ludzki mózg zbudowany jest z neuronów, czyli komórek nerwowych. Komórka nerwowa ma tylko jeden akson, ale wiele dendrytów. Aksony, inaczej neuryty, oraz dendryty to przekaźniki informacji między komórkami nerwowymi. BUDOWA I FUNKCJE KOMÓRKI ROŚLINNEJ ściana komórkowa - zabezpiecza przed utratą wody oraz niekorzystnym wpływem środowiska. Liczba mitochondriów w komórce zależy od zapotrzebowania komórki na energię (najliczniej występują np. w komórkach mięśni poprzecznie prążkowanych).


Rysunki faz mitozy i mejozy Test podziały komórkowe - wydrukuj i rozwiąż. Utrwalenie wiadomości z działu Komórka jako podstawowa jednostka budowy i funkcji usystematyzować wiedzę na temat budowy komórki, rozpoznawać zamieszczone schematy, znać budowę i funkcje organelli komórkowych. Inne funkcje organelli: Cytozol Ściana komórkowa: - ma wpływ na kształt i wielkość komórki - pełni funkcję mechaniczną i ochronną - jest rezerwuarem jonów wa. Tkanka jest to grupa komórek, które cechują się podobną budową i pełnią tą samą funkcję.


W organizmie człowieka, podobnie jak u innych zwierząt, wyróżnia się cztery podstawowe typy tkanek: nabłonkową, łączną, mięśniową i nerwową. Tkanka nabłonkowa (nabłonek) okrywa ciało i narządy oraz wyścieła jamy ciała. Tkanka ta tworzy zewnętrzną warstwę skóry człowieka.


Ogólna powierzchnia skóry dorosłego człowieka zależy od jego budowy i wzrostu. Grubość skóry waha się od do mm, choć osoby pracujące w trudnych warunkach mogą mieć na dłoniach skórę znacznie grubszą, nawet do mm. Skóra zbudowana jest z naskórka oraz skóry właściwej, która z tkankami.


Stanowi niepowtarzalne centrum dowodzenia, steruje wszelkimi procesami zachodzącymi w organizmie, jest źródłem, magazynem i powiernikiem naszej tożsamości, naszych myśli, pragnień i wyobrażeń. Wielkość i położenia żołądka zmienia się w zależności od jego wypełnienia, napięcia ścian, położenia sąsiednich narząd. Układ mięśniowy sprawia, że możemy ruszać poszczególnymi częściami naszego ciała, a nasze narządy mogą wykonywać swoje funkcje.


Tworzące go mięśnie można podzielić na trzy główne grupy, które różnią się budową i funkcjami: mięśnie szkieletowe, mięśnie gładkie oraz mięsień sercowy. Ze względu na swoją rolę układ mięśniowy, w tym zwłaszcza mięśnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty